03.01.2013.

Apstrādes rūpniecība turpina pārsteigt

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2012. gada novembrī pieaudzis par 3.5% (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem). Tādējādi gada pieauguma temps 2012. gada novembrī bija 7.9%. Šāds pieaugums gada noslēgumā jau kārtējo reizi apliecina Latvijas apstrādes rūpniecības nozares spēju pārsteigt – neskatoties uz nelabvēlīgajām norisēm ārējos tirgos, apstrādes rūpniecības nozare ir spējusi uzrādīt būtisku pieaugumu.

Būtisku devumu apstrādes rūpniecības mēneša izaugsmē sniedza saražoto kokmateriālu apjomu pieaugums par 4.7%, metālu ražošanā – par 6.0%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 8.8%, kā arī būvmateriālu ražošanā – par 19.7%. Ja svārstības abās metālu apakšnozarēs jau ir pierastas, tad kokmateriālu ražošanas atdzīvošanās novembrī ir bijusi nedaudz negaidīta. Arī būvmateriālu ražošanas apjomu pieaugums ir nedaudz neizprotams, ņemot vērā būvniecības nozares vājos noskaņojuma rādītājus gada nogalē.

Apstrādes rūpniecības turpmāko attīstību noteiks vairāki faktori. Gaidāms pakāpenisks iekšzemes pieprasījuma pieaugums, kas visvairāk ietekmēs tās apstrādes rūpniecības nozares, kuru galvenais realizācijas tirgus ir iekšzemē – pārtikas un dzērienu ražošanu, būvmateriālu ražošanu, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanu. Tomēr jāatceras, ka apstrādes rūpniecības realizācija vietējā tirgū veido vien trešo daļu (37.4% - 2012. gada 3. ceturksnī) no kopējās apstrādes rūpniecības realizācijas apjoma. Pārējo apstrādes rūpniecības apgrozījumu veido eksports, kas tad galvenokārt nosaka nozares veiksmes vai neveiksmes.

Attiecībā uz ārējo pieprasījumu ir minami divi apstākļi – kopējā ekonomiskā konjunktūra un katrai apstrādes rūpniecības apakšnozarei specifiskie pieprasījuma un piedāvājumu apstākļi. Runājot par kopējo ekonomisko konjunktūru 2013. gada sākumā, jāatzīmē nelieli pozitīvi pavērsieni. Pirmkārt, patlaban ir vismaz daļēji mazinājusies neskaidrība, kas bija saistīta ar ASV fiskālo situāciju. Otrkārt, jaunākie iepirkuma vadītāju indeksi (PMI – Purchasing Managers Index) pēc ilgstoša pārtraukuma uzrāda nelielu situācijas uzlabojumu lielākajā daļā Āzijas reģiona valstu, kā arī ASV, Meksikā, Brazīlijā un Kanādā. Tomēr, lai arī Latvijas rūpnieki pēdējo gadu laikā ir paplašinājuši savus realizācijas tirgus, Eiropa joprojām ir tas tirgus, kas mūs ietekmē visvairāk, un diemžēl Eiropas rādītāji pagaidām neuzrāda būtisku situācijas uzlabojumu. Lielākajai daļai Eiropas valstu PMI rādītāji joprojām saglabājas nelabvēlīgi.

Ja raugās uz Latvijas apstrādes rūpniecību pa apakšnozarēm, tad redzamas dažādas iezīmes. Kokrūpniecībā tuvākajā laikā lielākais izaicinājums būs izejmateriālu trūkums, ko nosaka nelabvēlīgā cenu situācija ar privāto mežu īpašniekiem. Būvmateriālu ražotāju izaugsmi, visticamāk, ierobežos prognozējamais būvniecības nozares pieaugumu tempu samazinājums. Metālu un metālizstrādājumu ražotājus ierobežos galvenokārt situācija ārējos tirgos – Eiropas būvniecības un automobiļu tirgi neuzrāda būtiskas atkopšanās pazīmes. Tikmēr tekstilizstrādājumu un apģērbu ražotāju attīstības iespējas atduras pret trūkstošo darbaspēku nozarē. Ķīmisko vielu ražošanas nozares izlaide būs atkarīga no norisēm biodegvielas ražotāju vidū - vai tie spēs izdzīvot bez tiešā valsts atbalsta.

Kopumā gaidāms, ka 2012. gadā apstrādes rūpniecības saražotā produkcijas apjoms būs pieaudzis par aptuveni 10%. Savukārt 2013. gadā pieauguma tempi būtiski mazināsies gan jau augsto sasniegto apjomu dēļ 2012. gadā, gan dažādu iepriekš minēto ierobežojošo faktoru dēļ. Mēs gaidām, ka apstrādes rūpniecība 2013. gadā varētu augt aptuveni 4-6% robežās, situācijai krasi atšķiroties pa nozarēm.

Tomēr jāpatur prātā, ka arī iepriekšējos gados apstrādes rūpniecība ir spējusi pārsteigt un uzrādīt labākus rezultātus, nekā no tās gaida. Arī patlaban realizācijas sākumposmā ir vairāki investīciju projekti, kas teorētiski var būtiski palielināt visas nozares kopējo izlaidi, turklāt vēl vairāk diversificējot to. Tāpēc nebūs liels pārsteigums, ja arī 2013. gada beigās apstrādes rūpniecības sasniegtie rezultāti būs pārspējuši mūsu pašreizējās prognozes.

APA: Kasjanovs, I. (2024, 29. mar.). Apstrādes rūpniecība turpina pārsteigt. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1111
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība turpina pārsteigt" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 29.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1111>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up