BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Cik „zaļi” mēs domājam un dzīvojam?

Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste
17.07.2014.

Nesen publiskotais „DNB Latvijas barometrs” tika veltīts vides jautājumiem. Šī tēma ir cieši saistīta arī ar tautsaimniecības attīstību. Nav šaubu, ka zaļā domāšana ir ne vien rūpes par vidi un dabas bagātību saglabāšanu nākamajām paaudzēm, bet arī gana perspektīva komercdarbības niša.

Laika prognoze ekonomikai

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
15.07.2014.

Noteikti esat dzirdējuši anekdotes (un stāstus no dzīves) par neveiksmīgajiem prognozētājiem – ekonomistiem un sinoptiķiem… Interesanti, bet anekdotes nav vienīgā saistība starp abām profesijām. Laika apstākļu prognozes, visticamāk, tiešā veidā nebūs atkarīgas no ekonomikas prognozēm (lai gan pilnībā saistību nevar izslēgt)… Bet - kā ir otrādi?

2014. gada notikumi un Latvijas konkurētspēja

Gundars Dāvidsons, Latvijas Bankas ekonomists
14.07.2014.

Kad pēc Latvijas uzaicināšanas dalībai eiro zonā 2013. gada jūnijā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs teica "pievienošanās eiro zonai ir ģeopolitiski svarīgs solis, kas mūs vēl vairāk nostiprina Eiroatlantiskajā telpā un sniedz papildu drošību"[1], šie vārdi, iespējams, likās pārāk skaļi. Kādi ģeopolitiski riski?! Mums taču kaimiņos ir draudzīgas valstis, un esam NATO! Notikumi šā gada sākumā Ukrainā tomēr parādīja, ka tas, ko saucam par "ģeopolitisku risku", nav tukši vārdi.

Arodbiedrības piesauc darba ražīgumu, bet diemžēl - nevietā

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
19.06.2014.

Šķiet, beidzot ir panākts sabiedrības konsenss par to, ka algām jābūt sabalansētām ar darba ražīgumu un ar bēdīgām sekām beigušais 2005. - 2007. gada algu rallijs nav atkārtojams. Īpaši vērtīgi, ka algas un produktivitātes līdzsvara nepieciešamību tagad apzinās arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS). Tomēr, šķiet, algas-produktivitātes līdzsvaru arodbiedrības aprēķina nekorekti.

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm. Atskaņas no Latvijas Bankas studentu darbu konkursa – 2014

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
17.06.2014.

"Izvairieties no tiem, kas mēģina iedragāt jūsu ticību sevī.
Patiešām dižens cilvēks, gluži otrādi, modinās sajūtu, ka arī jūs varat kļūt dižens."
Marks Tvens


Transporta nozare – jauni regulējumi, investīcijas un plāni – atskats uz TransBaltica 2014 konferenci

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
12.06.2014.

Vakar piedalījos ikgadējā transporta nozares konferencē TransBaltica 2014. Konferenci apmeklēju regulāri – vairākus gadus, bet šogad pirmo reizi uzstājos kā runātājs ar prezentāciju Transporta nozares attīstība mainīgas ekonomiskās konjunktūras apstākļos.

Re-eksporta svārstību plīvurs pār ražotāju veikumu

Santa Bērziņa, Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vadītāja
11.06.2014.

2013. gadā iekšzemē ražoto preču eksporta attīstība ir saglabājusi divciparu pieaugumu – 10% (2012. gadā – 18%). Tātad Latvijas ražotāji ir bijuši konkurētspējīgi arī vāja ārējā pieprasījuma apstākļos un nodrošinājuši kopējā preču eksporta ienākumu noturēšanos virs ūdens. Samazinājums bija vērojams re-eksporta frontē.

Pasarg' Dievs no viensētniekiem Eiroparlamentā!

Oļegs Krasnopjorovs, Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vecākais ekonomists
15.05.2014.

Eiroparlamenta priekšvēlēšanu kampaņā dažreiz dzirdami gan vispārīgi aicinājumi aizstāvēt Latvijas intereses, gan konkrēti solījumi "izsist" no Eiropas lielākus lauksaimniecības platību maksājumus vai pat naudu par katru emigrējušo latvju meitu un dēlu.

Glāze – pustukša vai pa pusei pilna?

Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste
14.05.2014.

Cilvēkiem, kuriem patīk vingrināt prātu, risinot dažādas mīklas, šarādes un rēbusus, prieku un izaicinājumu varētu sniegt nesen publiskotais, labklājības tēmai veltītais "DNB Latvijas barometra" pētījums. Te tik tiešām nākas prātot, vai atbildes uz dažādiem jautājumiem nenonāk savstarpējās pretrunās vai tomēr tās ir sakritīgas, - tikai svarīgi pievērst uzmanību laika periodam, uz kuru jautājums attiecināms, un iespējamām iedzīvotāju attieksmes pārmaiņām.

Budžeta deficīts, kas nāk un aiziet tālumā, un sākas viss no gala…

Linda Vecgaile, Latvijas Bankas ekonomiste
06.05.2014.

Sekojot jaunākajām norisēm globālajā ekonomikā, kārtējo reizi nākas atzīt sen zināmo patiesību, ka gan cilvēku ikdienu, gan pasaules attīstību kopumā diktē cikliskās atkārtošanās motīvs. Cilvēki pieļauj kļūdas, bet paiet laiks un par tām tiek aizmirsts. Un tad jau drīz vecās kļūdas tiek pieļautas atkal. "Viss nāk un aiziet tālumā, un sākas viss no gala…" kā teikts slavenajā Raimonda Paula un Laimoņa Vāczemnieka dziesmā.

Šajā bloga ierakstā par vēstures atkārtošanos ekonomikā un politikā.