BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Emigrācija: par ko raudam?

Gundars Dāvidsons, Latvijas Bankas ekonomists
30.01.2015.

Laiku pa laikam Latvijas medijos parādās asaraini stāsti par to, cik milzīgu skaitu iedzīvotāju Latvija ir "zaudējusi" kopš neatkarības atgūšanas. Tā kā es nekādi nespēju sevī sagrabināt skumjas par šo tēmu, tas mani noved pie zināmas pašanalīzes. Jā, kur īsti slēpjas stāsta traģika?

Pie sevis spēju uzkonstruēt šādus argumentus:

Pēc eiro ieviešanas...

Daina Paula, Latvijas Bankas ekonomiste
27.01.2015.

Nesen publiskotajā „DNB Latvijas barometra” pētījumā par eiro ieviešanu dominē divu veidu jautājumi - tādi, kas attēlo „eiro dēļ”, un tādi, kas norāda "kopš eiro ieviešanas". Lai gan ievirze ir līdzīga, tas nav viens un tas pats.

Baltijas valstis atkal kopā!

Ramune Rimgailaite, Latvijas Bankas ekonomiste
01.01.2015.

Lietuvai šī gadu mija tiek gaidīta ar labi padarīta darba sajūtu un jaunu valūtu - eiro. Šajā rakstā par to, ar kādām sajūtām lietuvieši sagaida pievienošanos eiro zonai.

Lietuvieši jau labi iepazinuši eiro

Patiesībā eiro diez vai būtu pareizi saukt par jaunu valūtu. Eiropas vienotā valūta pastāv kopš 1999. gada, savukārt Lietuvas nacionālā valūta - lits - bija piesaistīts eiro jau kopš tālā 2002. gada.

Latvijas ekonomikas sniegums 2014. gadā. Un ieskats nākotnē.

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
29.12.2014.

Jaungada vakars ir īstais brīdis atslēgt ikdienišķus informācijas plūsmu trokšņus un fokusēties uz galveno: kas izdarīts gada laikā un kas paveicams nākamgad. Katram uz šo jautājumu ir jāatbild individuāli un mūsu darbu kopums noteiks turpmākās Latvijas sekmes. Savā rakstā mēģināšu atspoguļot Latvijas galvenos sasniegumus 2014. gadā un attīstības vektoru.

Latvijas uzņēmumu produktivitāte - krustcelēs

Konstantīns Beņkovskis, Monetārās izpētes un prognozēšanas daļas vadītājs
Rūdolfs Bēms, Latvijas Bankas ekonomists
11.12.2014.

Tas, cik svarīgs ir produktivitātes pieaugums, jau sen ir kļuvis par aksiomu. Nevienam nav noslēpums gan eksporta nozīme, bez kura mūsu mazās un atvērtās tautsaimniecības sabalansēta attīstība ļoti ātri apstāsies, gan ne pārāk augstās algas Latvijā.

Konkurētspēju nosaka ne tikai cenas

Konstantīns Beņkovskis, Monetārās izpētes un prognozēšanas daļas vadītājs
05.12.2014.

Vārdu "konkurētspēja" mūsdienu ekonomisti lieto daudz un bieži, pat neskatoties uz to, ka konkurētspējas jēdziens attiecībā uz valsti ir visai grūti nosakāms. Nebūtu pārāk pārspīlēts, ja teiktu, ka eksistējošo konkurētspējas definīciju skaits ir vienāds ar makroekonomistu skaitu, tāpēc nepieciešams no paša sākuma vienoties, par ko runāsim šajā rakstā.

Cenu konkurētspējas efektivitāte ārējās nelīdzsvarotības mazināšanā eiro zonas valstīs

Oļegs Tkačevs, Latvijas Bankas ekonomists
01.12.2014.

Ilgi tika uzskatīts, ka cenu konkurētspēja (t.i., cenu un izmaksu pārmaiņas attiecībā pret galvenajām tirdzniecības partnervalstīm) ir svarīgākais faktors, kas nosaka uzņēmumu iespējas realizēt savas preces vai pakalpojumus starptautiskajos tirgos. Tomēr rodas vairāki jautājumi. Pirmkārt, cik liela ir cenu konkurētspējas ietekme un tās spēja izskaidrot eksporta un importa dinamiku? Otrkārt, kurš no pieejamiem cenu konkurētspējas rādītājiem vislabāk raksturo cenu konkurētspējas ietekmi?

Par kāzu ģenerāļiem, Latvijas Bankas konferenci un strukturālām reformām

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
04.11.2014.

"Sliktākais no iespējamiem scenārijiem –
bubināt par strukturālām reformām un nedarīt neko."
(Benuā Kerē Latvijas Bankas konferencē 2014. gada 17. oktobrī)

 

Doing Business – labs indekss, kas nepasaka visu

Daina Paula, Latvijas Bankas ekonomiste
03.11.2014.

Latvijas pozīcija nesen publicētajā Pasaules Bankas "Doing Business 2015" ir tuva 2014. gada vērtējumam, taču, tā kā pozīcija ir apzīmējama ar skaitli un valstu skaits pētījumā ir konkrēts lielums, tad tas, kā vienmēr, rada iespēju paskatīties, kurš tad kurā saraksta galā atrodas (dažreiz arī - abstrahējoties no tā, kas tas par sarakstu un kāpēc tajā vēlamies būt). Protams, ka pirmais, kas nāk prātā, komentējot šādu rādītāju aktualitāti, ir tas, ka pozīciju neviens nekomentē, ja tā ir TOP augšā un nemainās.

Ko par zinātni domā Einšteins un Latvijas iedzīvotāji?

Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste
29.10.2014.

Alberts Einšteins savulaik ir teicis: "Zinātne nav un nekad nekļūs par pabeigtu grāmatu. Katrs nozīmīgs sasniegums rada jaunus jautājumus.