BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Ekonometriskā modelēšana un kreditēšana Latvijā – kas lācītim vēderā

Ginters Bušs, Latvijas Bankas ekonomists
Ludmila Fadejeva, Latvijas Bankas ekonomiste
08.10.2014.

Septembra beigās Latvijas Bankā notika Ekspertu sarunas "Kreditēšana Latvijā – teorija un realitāte". Teorētiskajā prezentācijas daļā parādījām GVAR un DSGE modeļu secinājumus par Latvijas kreditēšanas attīstību noteicošajiem faktoriem.

Cik kritiski Latvijas iedzīvotāji izvērtē partiju programmas un kandidātus?

Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste
02.10.2014.

Nesen publiskotais "DNB Latvijas barometra" pētījums šoreiz veltīts politikai un gaidāmajām 12. Saeimas vēlēšanām. Gandrīz deviņi no desmit jeb 86% aptaujāto norāda, ka ir maz iespēju kontrolēt politiķu darbību. Vārds "kontrolēt" šajā jautājumā man šķiet neveiksmīgs, es izvēlētos jautājumu formulēt – vai ir iespējas ietekmēt. Kontrolēšana vairāk saistās ar tiesībsargājošajām iestādēm, Valsts ieņēmumu dienestu u.tml.

Cik „zaļi” mēs domājam un dzīvojam?

Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste
17.07.2014.

Nesen publiskotais „DNB Latvijas barometrs” tika veltīts vides jautājumiem. Šī tēma ir cieši saistīta arī ar tautsaimniecības attīstību. Nav šaubu, ka zaļā domāšana ir ne vien rūpes par vidi un dabas bagātību saglabāšanu nākamajām paaudzēm, bet arī gana perspektīva komercdarbības niša.

Laika prognoze ekonomikai

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
15.07.2014.

Noteikti esat dzirdējuši anekdotes (un stāstus no dzīves) par neveiksmīgajiem prognozētājiem – ekonomistiem un sinoptiķiem… Interesanti, bet anekdotes nav vienīgā saistība starp abām profesijām. Laika apstākļu prognozes, visticamāk, tiešā veidā nebūs atkarīgas no ekonomikas prognozēm (lai gan pilnībā saistību nevar izslēgt)… Bet - kā ir otrādi?

2014. gada notikumi un Latvijas konkurētspēja

Gundars Dāvidsons, Latvijas Bankas ekonomists
14.07.2014.

Kad pēc Latvijas uzaicināšanas dalībai eiro zonā 2013. gada jūnijā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs teica "pievienošanās eiro zonai ir ģeopolitiski svarīgs solis, kas mūs vēl vairāk nostiprina Eiroatlantiskajā telpā un sniedz papildu drošību"[1], šie vārdi, iespējams, likās pārāk skaļi. Kādi ģeopolitiski riski?! Mums taču kaimiņos ir draudzīgas valstis, un esam NATO! Notikumi šā gada sākumā Ukrainā tomēr parādīja, ka tas, ko saucam par "ģeopolitisku risku", nav tukši vārdi.

Arodbiedrības piesauc darba ražīgumu, bet diemžēl - nevietā

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
19.06.2014.

Šķiet, beidzot ir panākts sabiedrības konsenss par to, ka algām jābūt sabalansētām ar darba ražīgumu un ar bēdīgām sekām beigušais 2005. - 2007. gada algu rallijs nav atkārtojams. Īpaši vērtīgi, ka algas un produktivitātes līdzsvara nepieciešamību tagad apzinās arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS). Tomēr, šķiet, algas-produktivitātes līdzsvaru arodbiedrības aprēķina nekorekti.

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm. Atskaņas no Latvijas Bankas studentu darbu konkursa – 2014

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
17.06.2014.

"Izvairieties no tiem, kas mēģina iedragāt jūsu ticību sevī.
Patiešām dižens cilvēks, gluži otrādi, modinās sajūtu, ka arī jūs varat kļūt dižens."
Marks Tvens


Transporta nozare – jauni regulējumi, investīcijas un plāni – atskats uz TransBaltica 2014 konferenci

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
12.06.2014.

Vakar piedalījos ikgadējā transporta nozares konferencē TransBaltica 2014. Konferenci apmeklēju regulāri – vairākus gadus, bet šogad pirmo reizi uzstājos kā runātājs ar prezentāciju Transporta nozares attīstība mainīgas ekonomiskās konjunktūras apstākļos.

Re-eksporta svārstību plīvurs pār ražotāju veikumu

Santa Bērziņa, Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vadītāja
11.06.2014.

2013. gadā iekšzemē ražoto preču eksporta attīstība ir saglabājusi divciparu pieaugumu – 10% (2012. gadā – 18%). Tātad Latvijas ražotāji ir bijuši konkurētspējīgi arī vāja ārējā pieprasījuma apstākļos un nodrošinājuši kopējā preču eksporta ienākumu noturēšanos virs ūdens. Samazinājums bija vērojams re-eksporta frontē.

Pasarg' Dievs no viensētniekiem Eiroparlamentā!

Oļegs Krasnopjorovs, Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vecākais ekonomists
15.05.2014.

Eiroparlamenta priekšvēlēšanu kampaņā dažreiz dzirdami gan vispārīgi aicinājumi aizstāvēt Latvijas intereses, gan konkrēti solījumi "izsist" no Eiropas lielākus lauksaimniecības platību maksājumus vai pat naudu par katru emigrējušo latvju meitu un dēlu.