14.11.2013.

Neliels bezdarba pieaugums neliecina par situācijas pasliktinājumu darba tirgū

Bezdarba dinamika Latvijā jau ierasti pozitīvi izceļas uz Eiropas fona, no augstākā bezdarba valsts titula 2010. gada sākumā (21.3%) noslīdot līdz 11.8% 2013. gada 3. ceturksnī, kas ir zem eiro zonas vidējā bezdarba rādītāja.

Neliels bezdarba pieaugums ceturkšņa laikā (par 0.4 procentpunktiem) bija gaidīts iepriekš un neliecina par situācijas pasliktinājumu darba tirgū. Iepriekšējo divu ceturkšņu laikā bezdarba kritums bija ļoti straujš galvenokārt līdzdalības līmeņa krituma ietekmē. Tomēr vidējā termiņā šim rādītājam būtu jāpieaug, jo līdzdalības līmenis ir (ļoti) novēlots indikators attiecībā pret ekonomikas ciklu, tātad tam ir jāatspoguļo spēcīgu tautsaimniecības atkopšanos pēdējo trīs gadu laikā. Proti, ja ar vakardienas bezdarbniekiem štatu aizpildīšanai nepietiek, uzņēmēji pievērš lielāku uzmanību ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju – studentu, pensionāru, mājsaimnieku utt. - nodarbināšanai. Līdzīgi arī nokrītot bezdarba līmenim un atsākoties darba samaksas pieaugumam, par darba iespējām sāk interesēties cilvēki, kuri iepriekš darbu nemeklēja.

Līdzdalības līmeņa pieauguma atsākumu redzējām 3. ceturksnī (kas pilnībā kompensēja kritumu divos pirmajos ceturkšņos) un tas izraisīja nelielu bezdarba pieaugumu (pie noteikta darbvietu skaita augstāks līdzdalības līmenis nozīmē arī augstāku bezdarbu). Sagaidāms, ka pakāpenisks līdzdalības līmeņa pieaugums vidējā termiņā turpināsies, kas ir pozitīva parādība, bet bremzēs bezdarba līmeņa samazinājumu statistikā.

Kopumā darba tirgus situācija turpina uzlaboties. Darba iespējas kļūst arvien plašākas, kas redzams nodarbinātības un brīvo darbvietu skaita pieaugumā. 2013. gada pirmajos trīs ceturkšņos nodarbinātība pieauga par 21 900, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Šajos apstākļos Nodarbinātības valsts aģentūras efektīva starpniecība varētu palīdzēt 1 500 AS "Liepājas metalurgs" darbiniekiem (jeb 0.15% no Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita), kuri zaudēs darbu metalurģijas milža problēmu dēļ, pietiekami ātri iekļauties jaunajā darba vidē. 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 29. mar.). Neliels bezdarba pieaugums neliecina par situācijas pasliktinājumu darba tirgū . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1029
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Neliels bezdarba pieaugums neliecina par situācijas pasliktinājumu darba tirgū " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 29.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1029>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up