11.01.2010.

2009.gada vidējā inflācija 3.5% - no Māstrihtas vēl atpaliekam

Neskatoties uz cenu kritumu gada pēdējos mēnešos, 2009.gadā vidēji bija vērojama inflācija 3.5% apmērā (Latvijas Bankas jaunākā prognoze bija 3.6%), jo gada pirmajos trijos ceturkšņos patēriņa cenu gada pārmaiņas joprojām bija pozitīvā teritorijā. Tas liecina - pagaidām inflācija ir starp tiem eiro ieviešanas kritērijiem, ko Latvija neizpilda (tai skaitā ir arī budžeta deficīta rādītājs, kas turpmākajos pāris gados šajā ziņā būs galvenais pārbaudījums).

Savukārt decembrī mēneša laikā patēriņa cenas samazinājušās par 0.5% un gada laikā - par 1.2%. Kā pāris iepriekšējos mēnešos, arī decembrī patēriņa cenu kritumu Latvijā turpināja noteikt zemāki iedzīvotāju ienākumi un uzņēmumu izmaksas. Vienlaikus cenu kritums apģērbiem un apaviem, atsevišķām pārtikas precēm un daudziem pakalpojumiem, īpaši ar mājokli saistītiem un ēdināšanas pakalpojumiem labvēlīgi ietekmējuši iedzīvotāju pirktspēju.

Vairāk nekā 65% patēriņa groza cenas bija zemākas nekā 2008. gada beigās. Gada laikā cenas visnozīmīgāk mazinājušās pārtikas produktiem, īpaši augļiem un dārzeņiem, kā arī piena produktiem, arī ar mājokli saistītiem pakalpojumiem. Tāpat arī nozīmīgi zemāki nekā pirms gada bija dabasgāzes un siltumenerģijas tarifi. Vēl lielāku cenu kritumu kavējuši piedāvājuma faktori: valsts finansējuma apmēra samazināšana īpaši veselībā un izglītībā un pasaules naftas cenas.

Iepriekšējā gada beigās vērojamā deflācija, kas, sagaidāms, turpināsies arī šī gada laikā, rada pamatu izmaksu konkurētspējas atjaunošanai un veicinās eksporta orientētas ekonomiskās aktivitātes pieaugumu. Gaidāms, ka tuvākajos mēnešos cenu kritumu turpinās noteikt zemais pieprasījums, tomēr piedāvājuma faktori, tādi kā energoresursu cenu pieaugums, kā arī dažādi administratīvi lēmumi, piemēram, jau spēkā stājušās Rīgas satiksmes tarifu izmaiņas, kā arī gaidāmās izmaiņas likumā par akcīzes nodokli, bremzēs cenu krituma tempu. Sagaidāms, ka 2010. gadā deflācija vidēji sasniegs 3.8% un tā nebūs ilglaicīga. Pie mērena patēriņa cenu inflācijas atgriezīsimies jau 2011. gada nogalē.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). 2009.gada vidējā inflācija 3.5% - no Māstrihtas vēl atpaliekam. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1451
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "2009.gada vidējā inflācija 3.5% - no Māstrihtas vēl atpaliekam" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1451>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up