03.08.2015.

Apstrādes rūpniecībai šī gada 2. ceturksnī labs sniegums

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes sniegto informāciju apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2015. gada jūnijā salīdzinājumā ar maiju (izņemot sezonālo ietekmi) ir samazinājies par 2.2%, gada kāpums gan saglabājies salīdzinoši straujš – 4.4%. Tādējādi 2015. gada 2. ceturksnī kopumā apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms ir audzis par 6.2% (salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu), kas ir bijis galvenais iemesls iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma tempa uzlabojumam šā gada 2. ceturksnī.

Jūnijā apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjomu samazinājumu noteica ķīmiskās rūpniecības izlaides samazinājums (par 44.4% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi), ko noteica iepriekšējo mēnešu augstā bāze, kad vienā no nozares uzņēmumiem tika saražots lielāks produkcijas apjoms vienam – lielākam gatavās produkcijas sūtījumam. Tāpat negatīvu ietekmi uz nozari kopumā atstāja arī vājais sniegums būvmateriālu ražošanā (-6.8%), kas liek ar zināmām bažām gaidīt būvniecības nozares datus. Tāpat neliels kritums bijis arī pārtikas rūpniecībā (-0.8), kas, ņemot vērā notiekošo nozarē (sankciju radītās problēmas zivjrūpniecībā, problēmas piena nozarē), nav liels pārsteigums. Tikmēr pēc divu mēnešu ilgās "nokāpšanas no saviem augstumiem" atkal iepriecināja kokrūpniecība (+1.9%). Tāpat jūlijs ir bijis labs Latvijas apstrādes rūpniecības "augsti tehnoloģiskajā galā" – izlaides apjomi auga datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+14.4%), elektronisko iekārtu  (+6.4%), dažādu mehānismu un iekārtu (+7.4%), kā arī automobiļu un piekabju ražošanā (+9.6%). Spriežot pēc pārējo nozaru rezultātiem, metālu nozarē jūnijs gan ir pagājis mīnusu zīmē. No informācijas, kas cirkulēja masu medijos, var noprast, ka "KVV Liepājas metalurgs", lai arī ar problēmām, bet turpina savu darbību. Tādējādi sanāk, ka pirmie darbības mēneši ir bijuši ļoti sparīgi (acīmredzot paspēts saražot produkciju, kas glabājas  arī noliktavās), pēc tam izlaides apjoms nedaudz krities. Salīdzinoši cerīgs mēnesis padevies arī enerģētikā (+2.3%).

Ja vērtējam 2. ceturksni kopumā, tad tas apstrādes rūpniecībai izvērsies pozitīvāks, nekā varētu gaidīt. To, protams, lielā mērā noteica "KVV Liepājas metalurgs" darbības atsākšanās, tomēr gada pieauguma tempi ir pozitīvi lielā daļā nozaru. Negatīvi gada pieauguma tempi saglabājas galvenokārt nozarēs, kas tiešā vai netiešā veidā saskaras ar sankciju radītajām sekām vai Krievijas rubļa vājumu. Nepateikšu neko jaunu -  turpmākā apstrādes rūpniecības nozares attīstība lielā mērā būs atkarīga no norisēm ārējā vidē. Šobrīd jau redzamas pazīmes tam, ka eiro zonas ekonomika kļūst spēcīgāka, kas vidējā termiņā varētu pozitīvi ietekmē Latvijas rūpniekus. Tajā pašā laikā situācija tiem uzņēmumiem, kas darbojas Krievijas tirgū, joprojām saglabājas ļoti saspringta, galvenokārt nenoteiktības par nākotni dēļ.

Jāmin, ka nedaudz ir pārskatīti arī iepriekšējo mēnešu apstrādes rūpniecības rādītāji.  Iepriekš tik optimistiskie aprīļa un maija cipari ir nedaudz pārskatīti un attiecīgi no 10.9% un 8.5% ir koriģēti uz 8.2% un 6.0%. Tas izskaidro, kādēļ pagājušās nedēļas IKP ātrajā novērtējumā  minētais rūpniecības devums ir tik zems. Pirmā pusgada apstrādes rūpniecība dati liecina, ka 2015. gadā kopumā nozares saražotās produkcijas apjoms varētu pieaugt par 4-6%, kas ir pat nedaudz straujāk, nekā prognozēts iepriekš. 

APA: Kasjanovs, I. (2024, 20. apr.). Apstrādes rūpniecībai šī gada 2. ceturksnī labs sniegums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/903
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecībai šī gada 2. ceturksnī labs sniegums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/903>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up