BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Zilā ekonomika ar laiku ienāks arī Latvijas meža nozarē

Linda Vecgaile, Latvijas Bankas ekonomiste
24.10.2016.

Šī gada septembra beigās notika meža nozarei veltīta starptautiska konference "Meža nozare bioekonomikai: iespējas un izaicinājumi klimata pārmaiņu gadsimtā". Konferencē ciemojās un savas valsts bioekonomikas pieredzē dalījās eksperti gan no kaimiņvalsts Igaunijas, gan arī Zviedrijas un Somijas.

#reformasLV or why Latvijas Banka cares about education and healthcare?

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
21.10.2016.

For Latvijas Banka Monthly Newsletter, In Focus, October, 2016

Video: Īsi un skaidri par fiskālo disciplīnu

Baiba Traidase, Latvijas Bankas ekonomiste
13.10.2016.

Fiskālā disciplīna nozīmē kārtību un pie tās ir jāpierod. Kopumā lēmumu pieņēmēju un sabiedrības izpratne par budžeta disciplīnas nepieciešamību ir uzlabojusies, tomēr īstais pārbaudījums būs tad, kad beigsies vairākus gadus ilgušais zemu procentu likmju periods.

Veselības aprūpes reformas kā korekcija rūpju bērna audzināšanā

Kārlis Vilerts, Latvijas Bankas ekonomists
Uldis Rutkaste, Monetārās politikas pārvaldes vadītājs
07.10.2016.

Valdība otrdien lems par veselības aprūpes finansēšanas modeļa izvēli, par kuru plaši tika diskutēts Latvijas Bankas (LB) konferencē "Reformas – konkurētspējas un izaugsmes atslēga". No konferences diskusijas atmiņā palicis veselības ministres Andas Čakšas spilgtais citāts, ka Latvijas Bankas piedāvātais veselības apdrošināšanas modelis būtībā esot tas pats, kas atteikties no bērna, ja viņam skolā īsti nevedas ar sekmēm.

Vai atkal savās likstās vainojam tikai citus?

Kārlis Vilerts, Latvijas Bankas ekonomists
04.10.2016.

Pēc neliela klusuma brīža atkal aktuāls ir kļuvis jautājums par ģeopolitiskās situācijas ietekmi uz Latvijas ekonomiku. Šoreiz to aktualizēja Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska komentārs Latvijas Radio 1, nestabilo ģeopolitisko situāciju minot kā galveno faktoru lēnajai ekonomiskajai izaugsmei.

Show me the money!*

Gundars Dāvidsons, Monetārās izpētes un prognozēšanas daļas vadītājs
04.10.2016.

Virsraksta citāts ir no 20 gadus senas filmas, kurā kolorīts filmas varonis uz tukšām pļāpām vienmēr atbildēja "Parādi man naudu" [1]. Labs sauklis, kas nāca prātā, klausoties Latvijas Bankas ikgadējo tautsaimniecības konferenci. Mums būtu vērts šo citātu izmantot biežāk, jo kāda jēga diskusijām, ja nav skaidrs, no kurienes (un attiecīgi - cik daudz) būs nauda?

#reformasLV jeb kādēļ Latvijas Banka stūrgalvīgi bāž degunu pulvera mucā

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
03.10.2016.

Strukturālo reformu nepieciešamība jau skaļi daudzināta iepriekšējās divās Latvijas Bankas konferencēs, kam gan runāt par to vēlreiz – 28. septembrī?

Dzīve bez ES fondiem – vai esam gatavi pārmaiņām?

Baiba Traidase, Latvijas Bankas ekonomiste
30.09.2016.

Jaunākais "Baltic International Bank Latvijas barometra" pētījums ir par ļoti aktuālu tēmu, proti, Eiropas Savienības (ES) fondi Latvijā. Īpaši vērtīgs ir vērtējums par situāciju pēc esošā ES fondu perioda beigām. Pozitīvi noskaņoti izskatās vien 13% no aptaujātajiem, un tikai katrs 33. uzskata, ka valstij ir skaidrs plāns, kā rīkoties pēc 2020. gada. Tikmēr šis gads ir parādījis Latvijas ekonomikas atkarību no ES fondiem, par kuru pieejamību nākotnē nav skaidrības.

Dzelzceļš nonācis krustcelēs

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
20.09.2016.

Šā gada 14. septembrī Rīgā notika svinīgs pasākums – 155 gadi kopš pirmās dzelzceļa līnijas Latvijā, kas tika atzīmēts ar vērienīgu konferenci par dzelzceļa tēmu. Nevienam nav noslēpums, ka pēdējā laikā dzelzceļam iet visai grūti, – strauji sarūk kravu apjoms un arī nākotnes perspektīva neizskatās rozēm kaisīta. Tad nu cerēju konferencē dzirdēt ne tikai apsveikumus, īso ieskatu transporta vēsturē, futuroloģiju, bet arī kaut ko par piezemētākām lietām, – kāda būs dzelzceļa loma Latvijas tuvākajā nākotnē.

Latvijas izglītības sistēmai – ciets trijnieks

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
31.08.2016.

BIB Latvijas barometra rezultāti neliecina, ka Latvijas izglītības sistēmā pēdējā laikā būtu vērojamas būtiskas pārmaiņas. Vārda "reformas" ilggadējā locīšana Latvijas sabiedrības vērtējumu izglītības sistēmas kvalitātei nemainīja - ciets trijnieks. Šis visai pieticīgais vērtējums ir stabils kopš 2008. gada, kad Latvijas barometrs attiecīgu jautājumu uzdeva pirmo reizi. Tas nozīmē, ka lielākā daļa izglītības sistēmas reformu vēl ir priekšā.