BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Tieša runa: veselības aprūpes reformas neizslēdz papildu finansējuma piesaisti nozarei

Kārlis Vilerts, Latvijas Bankas ekonomists
Uldis Rutkaste, Latvijas Bankas ekonomists
29.04.2016.

Latvijas Televīzijas (LTV) 27. aprīļa raidījumā "Tieša runa" izvērtās spraigas diskusijas par to, kas īsti veselības aprūpes sistēmai ir nepieciešams – papildu nauda vai reformas?

Enerģētikas nozare kārtējās krustcelēs

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
27.04.2016.

Pagājušajā nedēļā apmeklēju konferenci "Enerģētika 2016". Kā jau katru gadu – konference bija lieliski organizēta un nozares speciālistu plaši apmeklēta. Patīkami, ka pie viena sarunu galda sēdās arī nosacīti "karojošās puses", un sarunu kvalitāte no tā necieta. Lai arī tēmas bija daudz un dažādas, manuprāt, nozīmīgākās bija par izaicinājumiem, ar kuriem nozares politikas veidotājiem būs jāsaskaras tuvākajā nākotnē.

Vai Latvijai vajag ekonomistus?

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
26.04.2016.

Šī gada 8. aprīlī piedalījos Ekonomikas un kultūras augstskolas (EKA) rīkotajā paneļdiskusijā par to, vai Latvijas darba tirgum joprojām vajadzīgi ekonomisti un juristi? Šī bloga ierakstā vēlos padalīties ar savām domām par šo jautājumu.

Sekulārās stagnācijas scenārija riski pasaulē pieaug

Agnese Bukovska, Latvijas Bankas ekonomiste
18.04.2016.

Savā jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas tendencēm (World Economic Outlook) Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) jau ceturto reizi pēc kārtas samazināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes. Tas darīts, atsaucoties uz pieaugošajiem finanšu satricinājumiem un naftas un citu preču cenu krituma turpināšanos.

"Diena pēc rītdienas" valdības un individuālajā finanšu vadībā

Andris Strazds, Latvijas Bankas ekonomists
15.04.2016.

Latvijas Bankas padomnieka A. Strazda uzruna Valsts prezidenta rīkotajā diskusijā "Latvijas drošība 21. gadsimtā. Pieaugošie izaicinājumi un iespējamie risinājumi"; 2016. gada 14. aprīlī, Melngalvju namā.

PAPP – vēl lielāks un ietekmīgāks

Egils Kaužēns, Latvijas Bankas ekonomists
05.04.2016.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 10. martā lēma par Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmas (PAPP) papildināšanu. Kopš 1. aprīļa vērtspapīru pirkšanas apjoms PAPP ietvaros tiek palielināts no 60 līdz 80 mljrd. eiro, kā arī Eirosistēma ievieš jaunu PAPP apakšprogrammu – Korporatīvā sektora vērtspapīru pirkšanas programmu (CSPP).

Mājokļu kreditēšanas perspektīvas uzlabojas

Vilnis Purviņš, Latvijas Bankas ekonomists
31.03.2016.

Aplūkojot 2016. gada marta "DNB Latvijas Barometra" rezultātus mājokļu jautājumā, redzams, ka apmierinātas ar savu pašreizējā mājokļa lielumu ir turpat divas trešdaļas (62%) iedzīvotāju. Turklāt apmierinātība uzlabojusies salīdzinājumā ar 2009. gadu, kad līdzīgu viedokli pauda 53% aptaujāto, tomēr nav mainījusies kopš 2012. gada. Tas vedina uz secinājumu, ka tie, kas iekāpuši kredītu buma vilciena pēdējā vagonā, paspējuši uzlabot savu mājokļu lielumu vēl īsi pēc 2009. gada, tomēr pēdējo četru gadu laikā tālāka uzlabošanās nav notikusi.

GDP flash estimate. Timeliness at the expense of precision?

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
22.03.2016.

The latest announcement of the Central Statistical Bureau (CSB) on the full gross domestic product (GDP) data[1] caused surprise and even bafflement to specialists and non-specialists alike. Namely, at the end of October 2015, the CSB published the so-called flash estimate that indicated that in the third quarter of 2015, GDP had grown by 2.5% year-on-year (unadjusted data). A month later, at the end of November, however, the CSB published its full or second estimate that made it known that, in that same period, GDP had grown by 3.3%.

Vēl nebijis gadījums - Eirosistēma piemaksās bankām par kredītu izsniegšanu

Anete Bērziņa, Latvijas Bankas ekonomiste
11.03.2016.

Vakar, 10. martā, ECB Padome līdztekus Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmas (PAPP) papildināšanai pieņēma lēmumu samazināt visas galvenās procentu likmes un uzsākt jaunu ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju (TLTRO II) kārtu. TLTRO II ietvaros kredītiestādēm būs pieejami līdzekļi tautsaimniecības kreditēšanai par ļoti zemām un pat negatīvām procentu likmēm ar termiņu četri gadi.

Atziņas no starptautiskā semināra "Galvenie izaicinājumi Baltijas valstīm… "

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
10.03.2016.

Vakardien biju uzaicināts uzstāties starptautiskajā seminārā, kuru organizēja Baltijas-Vācijas augstskolu birojs un Latvijas Universitāte (LU). Seminārs bija veltīts izaicinājumiem Baltijas valstu un Vācijas priekšā Krievijas tirdzniecības sankciju un Grieķijas krīzes kontekstā.