BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Jaunākais DNB Latvijas barometrs – galda grāmata topošiem politiķiem

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
26.05.2016.

Francijas karalis Ludvigs XIV iegājis vēsturē ar teicienu "Valsts – tas esmu es!" Īsta demokrātija, manuprāt, ir tad, kad jebkurš valsts iedzīvotājs līdzīgi var pateikt gan par sevi, gan par katru līdzpilsoni. Diemžēl realitātē ar valsti joprojām saprotam tikai ierēdņus, amatpersonas, valsts pārvaldes darbiniekus. Tāpēc brīdī, kad uzdod jautājumu "Kas, Jūsuprāt, valstij būtu jādara pirmām kārtām, gādājot par turpmāku finansiālo stabilitāti un iedzīvotāju labklājību?", sniedzam atbildi, ko sagaidām no valdības.

Izaugsmes ekonomistu problēmas

Gundars Dāvidsons, Monetārās izpētes un prognozēšanas daļas vadītājs
19.05.2016.

Ir tādi cilvēki, kas pavada dienas, graužot zīmuļus pārdomās, vai Latvijas ilgtermiņa izaugsme būs 2.5% vai 3.0%. Izklausās smieklīgi, taču šī nodarbe ir svarīga, jo dažu procentpunktu atšķirības ilgākā termiņā veido milzu starpību summās, par kādām pēc 10 gadiem ceram būvēt jaunus ceļus un maksāt policistu un ārstu algas.

Lauksaimniecībā iet grūti, bet bez tās arī nevar

Linda Vecgaile, Latvijas Bankas ekonomiste
09.05.2016.

DNB barometra apkopotajā informācijā par respondentu viedokļiem saistībā ar lauksaimniecību Latvijā uzmanību piesaistīja divi rādītāji. Tie ir "visu gribu darīt pats" un vai Latvijā vispār vajag attīstīt lauksaimniecību.

Aitas un govis; Lauksaimniecībā iet grūti

MAKRO saruna ar Mārtiņu. Nodokļi Latvijā

03.05.2016.

Gatavojoties šīs piektdienas Ekspertu sarunai "Vai Latvija beidzot ieviesīs stabilitāti nodokļu sistēmā?", aicinām noskatīties "MAKRO sarunu ar Mārtiņu". Sarunas laikā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kas aktuāli ir ikvienam Latvijas nodokļu maksātājam un arī..nemaksātājam. 

 

Tieša runa: veselības aprūpes reformas neizslēdz papildu finansējuma piesaisti nozarei

Kārlis Vilerts, Latvijas Bankas ekonomists
Uldis Rutkaste, Latvijas Bankas ekonomists
29.04.2016.

Latvijas Televīzijas (LTV) 27. aprīļa raidījumā "Tieša runa" izvērtās spraigas diskusijas par to, kas īsti veselības aprūpes sistēmai ir nepieciešams – papildu nauda vai reformas?

Enerģētikas nozare kārtējās krustcelēs

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
27.04.2016.

Pagājušajā nedēļā apmeklēju konferenci "Enerģētika 2016". Kā jau katru gadu – konference bija lieliski organizēta un nozares speciālistu plaši apmeklēta. Patīkami, ka pie viena sarunu galda sēdās arī nosacīti "karojošās puses" un sarunu kvalitāte no tā necieta. Lai arī tēmas bija daudz un dažādas, manuprāt, nozīmīgākās bija par izaicinājumiem, ar kuriem nozares politikas veidotājiem būs jāsaskaras tuvākajā nākotnē.

Vai Latvijai vajag ekonomistus?

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
26.04.2016.

Šī gada 8. aprīlī piedalījos Ekonomikas un kultūras augstskolas (EKA) rīkotajā paneļdiskusijā par to, vai Latvijas darba tirgum joprojām vajadzīgi ekonomisti un juristi? Šī bloga ierakstā vēlos padalīties ar savām domām par šo jautājumu.

Sekulārās stagnācijas scenārija riski pasaulē pieaug

Agnese Bukovska, Latvijas Bankas ekonomiste
18.04.2016.

Savā jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas tendencēm (World Economic Outlook) Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) jau ceturto reizi pēc kārtas samazināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes. Tas darīts, atsaucoties uz pieaugošajiem finanšu satricinājumiem un naftas un citu preču cenu krituma turpināšanos.

"Diena pēc rītdienas" valdības un individuālajā finanšu vadībā

Andris Strazds, Latvijas Bankas ekonomists
15.04.2016.

Latvijas Bankas padomnieka A. Strazda uzruna Valsts prezidenta rīkotajā diskusijā "Latvijas drošība 21. gadsimtā. Pieaugošie izaicinājumi un iespējamie risinājumi"; 2016. gada 14. aprīlī, Melngalvju namā.

PAPP – vēl lielāks un ietekmīgāks

Egils Kaužēns, Latvijas Bankas ekonomists
05.04.2016.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 10. martā lēma par Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmas (PAPP) papildināšanu. Kopš 1. aprīļa vērtspapīru pirkšanas apjoms PAPP ietvaros tiek palielināts no 60 līdz 80 mljrd. eiro, kā arī Eirosistēma ievieš jaunu PAPP apakšprogrammu – Korporatīvā sektora vērtspapīru pirkšanas programmu (CSPP).