BlogiMakroekonomika.lv Blogi

Dzelzceļš nonācis krustcelēs

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
20.09.2016.

Šā gada 14. septembrī Rīgā notika svinīgs pasākums – 155 gadi kopš pirmās dzelzceļa līnijas Latvijā, kas tika atzīmēts ar vērienīgu konferenci par dzelzceļa tēmu. Nevienam nav noslēpums, ka pēdējā laikā dzelzceļam iet visai grūti, – strauji sarūk kravu apjoms un arī nākotnes perspektīva neizskatās rozēm kaisīta. Tad nu cerēju konferencē dzirdēt ne tikai apsveikumus, īso ieskatu transporta vēsturē, futuroloģiju, bet arī kaut ko par piezemētākām lietām, – kāda būs dzelzceļa loma Latvijas tuvākajā nākotnē.

Latvijas izglītības sistēmai – ciets trijnieks

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
31.08.2016.

BIB Latvijas barometra rezultāti neliecina, ka Latvijas izglītības sistēmā pēdējā laikā būtu vērojamas būtiskas pārmaiņas. Vārda "reformas" ilggadējā locīšana Latvijas sabiedrības vērtējumu izglītības sistēmas kvalitātei nemainīja - ciets trijnieks. Šis visai pieticīgais vērtējums ir stabils kopš 2008. gada, kad Latvijas barometrs attiecīgu jautājumu uzdeva pirmo reizi. Tas nozīmē, ka lielākā daļa izglītības sistēmas reformu vēl ir priekšā.

Kā iecere par sociālo iemaksu pārdali veselībai ietekmēs nākotnes pensijas?

Guntis Kalniņš, Latvijas Bankas ekonomists
19.08.2016.

Pēdējā laikā, runājot par finansējuma nepieciešamību veselības aprūpei, izskanējuši priekšlikumi to rast sociālajā budžetā - novirzot daļu no sociālās apdrošināšanas iemaksām [1], attiecīgi vienu, divus vai trīs procentpunktus. Nenoliedzami, veselības nozarē ir vērojamas problēmas ar pakalpojumu pieejamību, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselības stāvokli, un skaidrs, ka veselības aprūpei ir nepieciešams papildu finansējums.

Iekšzemes kopprodukta divas sejas jeb sezonālās un kalendārās izlīdzināšanas nozīme

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
01.08.2016.

2016. gada 29. jūlijā Centrālā statistikas pārvalde (CSP) publicēja jaunākos iekšzemes kopprodukta (IKP) datus.

Iedzīvotāju patēriņa nacionālās īpatnības

Daina Paula, Latvijas Bankas ekonomiste
27.07.2016.

2016. gada Baltic International Bank (BIB) Latvijas Barometra pētījums par iedzīvotāju patēriņa paradumiem ieskicē gan lietas, kas nemainās (un raksturo patēriņa "nacionālās īpatnības" vai stāvokli), gan arī lietas, kas attīstās līdz ar ienākumu dinamiku un kuru pārmaiņas redzamas vidējā un ilgākā laika periodā.

Ko obligātā veselības apdrošināšana nozīmēs Latvijas iedzīvotājiem?

Uldis Rutkaste, Monetārās politikas pārvaldes vadītājs
15.07.2016.

Latvijas Banka 14. jūlijā publicēja obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanas koncepciju. Tajā piedāvājam veselības aprūpei piesaistīt papildu līdzekļus, vienlaikus sistēmā radot konkurences elementus. Valsts apdrošinātājam konkurējot ar privātajiem apdrošinātājiem, tas laika gaitā veicinātu pieejamo līdzekļu efektīvāku un lietderīgāku izmantošanu, kā arī uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti.

Vai esam gatavi pārkāpt vidēju ienākumu slazdam?

Igors Kasjanovs, Latvijas Bankas ekonomists
13.06.2016.

Pēdējā laikā domas arvien vairāk atgriežas pie raksta, ko rakstīju 2014. gada nogalē: “Latvijas ekonomika – vai ar vienu kāju vidēju ienākumu slazdā?”. Toreiz šķita, ka vidēju ienākumu slazdā gluži vēl neesam ieskrējuši, bet ir potenciāls tādā nokļūt kaut kad nākotnē. Nu ir 2016. gads. Nekādu būtisku notikumu vai reformu, kas mainītu šo redzējumu, šajā laika periodā nav bijis.

Jaunākais DNB Latvijas barometrs – galda grāmata topošiem politiķiem

Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists
26.05.2016.

Francijas karalis Ludvigs XIV iegājis vēsturē ar teicienu "Valsts – tas esmu es!" Īsta demokrātija, manuprāt, ir tad, kad jebkurš valsts iedzīvotājs līdzīgi var pateikt gan par sevi, gan par katru līdzpilsoni. Diemžēl realitātē ar valsti joprojām saprotam tikai ierēdņus, amatpersonas, valsts pārvaldes darbiniekus. Tāpēc brīdī, kad uzdod jautājumu "Kas, Jūsuprāt, valstij būtu jādara pirmām kārtām, gādājot par turpmāku finansiālo stabilitāti un iedzīvotāju labklājību?", sniedzam atbildi, ko sagaidām no valdības.

Izaugsmes ekonomistu problēmas

Gundars Dāvidsons, Monetārās izpētes un prognozēšanas daļas vadītājs
19.05.2016.

Ir tādi cilvēki, kas pavada dienas, graužot zīmuļus pārdomās, vai Latvijas ilgtermiņa izaugsme būs 2.5% vai 3.0%. Izklausās smieklīgi, taču šī nodarbe ir svarīga, jo dažu procentpunktu atšķirības ilgākā termiņā veido milzu starpību summās, par kādām pēc 10 gadiem ceram būvēt jaunus ceļus un maksāt policistu un ārstu algas.

Lauksaimniecībā iet grūti, bet bez tās arī nevar

Linda Vecgaile, Latvijas Bankas ekonomiste
09.05.2016.

DNB barometra apkopotajā informācijā par respondentu viedokļiem saistībā ar lauksaimniecību Latvijā uzmanību piesaistīja divi rādītāji. Tie ir "visu gribu darīt pats" un vai Latvijā vispār vajag attīstīt lauksaimniecību.

Aitas un govis; Lauksaimniecībā iet grūti