02.04.2015.

Februārī apstrādes rūpniecībā neliels pieaugums

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms salīdzināmajās cenās 2015. gada februārī ir pieaudzis par 0.7% (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem). Savukārt salīdzinājumā ar 2014. gada atbilstošo mēnesi saražotās produkcijas apjoms pieaudzis par 1.6%. Salīdzinoši pozitīvo apstrādes rūpniecības dinamiku gan aizēnoja vājais enerģētikas nozares veikums. Netipiski silto laika apstākļu dēļ arī februārī enerģētikas nozares izlaide saglabājās zema – izlaides kritums salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi – 11.5%.

Februārī mēneša izaugsmi apstrādes rūpniecības izlaidē nodrošināja saražotās produkcijas apjoma pieaugums kokrūpniecībā (+2.7%; kārtējais rekords, bet pieaugošais gatavās produkcijas krājumu apjoms gan varētu liecināt, ka turpmākajos mēnešos pieaugums vairs nebūs tik straujš), būvmateriālu ražošanā (+2.5%), ķīmiskajā rūpniecībā (+4.7%), mēbeļu ražošanā (+5.6%), kā arī metālu ražošanā (+33.4%). Šī nozare ir ārkārtīgi svārstīga, tomēr, iespējams, ka jau februāra datos ir uzrādījusies "KVV Liepājas metalurgs" rūpnīcas darbības atsākšanās – testa režīma ražošana tika atsākta tieši februārī.  Tikmēr negatīvi nozares kopējo izlaides apjomu ietekmēja pārtikas rūpniecība (-3.1%; lielākais viena mēneša kritums nozarē pēdējā gada laikā), tekstilizstrādājumu (-4.2%) un apģērbu ražošana (-12.8%; abās nozarēs izlaides kritums gada izteiksmē tādējādi pārsniedz 20%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana (-8.0%; gada kāpums gan joprojām ļoti augsts – 98.9%), kā arī mehānisko iekārtu ražošana (-8.9%). Saglabājoties salīdzinoši labvēlīgiem laika apstākļiem, ieguves rūpniecība šī gada pirmajos divos mēnešos ir spējusi uzrādīt 10.8% izlaides pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu. Joprojām saglabājās tendence, ka izteikti vājāki rezultāti ir nozarēs, kas ir, vai vēsturiski ir bijušas saistītas ar Krievijas tirgu.

Aptuveni pēdējo trīs gadus apstrādes rūpniecības veikumu apzīmē vārds "stagnācija" – izlaide (reālā izteiksmē) svārstās aptuveni vienā līmenī. Turpmāku izlaides kāpumu ierobežoja situācija ārējos tirgos – gan vājā izaugsme eiro zonas valstīs, gan ģeopolitiskā situācija uz austrumiem no mums. Šobrīd gan situācija nozarē pakāpeniski kļūst labvēlīgāka - par to šobrīd liecina virkne nozarei pozitīvo ziņu. "KVV Liepājas metalurgs" darbības atsākšanās jau tuvākajos mēnešos noteikti atstās savu ietekmi uz kopējiem nozares cipariem – pozitīvu ietekmi sniegs gan pats uzņēmums, gan savs labums tiks arī uzņēmumiem, kas savas preces un pakalpojumus piegādā "KVV Liepājas metalurgs". Arī eiro zonas valstu pēdējie makroekonomiskie rādītāji vieš cerību, ka gada otrajā pusē Latvijas rūpnieki varētu sajust noturīgāku pieprasījuma pieaugumu no eiro zonas. Arī iepriekšējā gadā nozarē uzsāktās un veiktās investīcijas liecina, ka šogad apstrādes rūpniecības izlaide varētu kāpt.

Tomēr darvas karote medus mucā šobrīd ir Eiropas Komisijas apkopotie noskaņojuma rādītāji, kas norāda uz pesimistiskāku rūpnieku noskaņojumu. Rādītāja līmenis ir zemākais kopš 2010. gada sākuma. To nosaka sliktāks nekā iepriekš pasūtījumu apjoma novērtējums un prognozējamais nākamo mēnešu izlaides līmenis. Arī gatavās produkcijas krājumu līmenis ir pieaudzis (no lielajām nozarēm īpaši kokrūpniecībā). Lai arī noskaņojuma rādītāji ne vienmēr ir spējīgi izskaidrot mēnešu svārstības apstrādes rūpniecības izlaidē, tomēr tie diezgan labi norāda uz tendencēm. Tādējādi nevar izslēgt arī nelielu nozares izlaides apjomu "iekritienu" tuvākajos mēnešos.

Tas liecina par to, ka tāpat kā iepriekš apstrādes rūpniecība ir ļoti daudzveidīga pēc būtības. Ir atsevišķas apakšnozares (piemēram, elektronikas ražotāji), kuras neizjūt vai gandrīz neizjūt ģeopolitisko notikumu radītās sekas. Bet vairums nozaru tiešā vai netiešā veidā tomēr saskaras ar negatīviem efektiem. Tādēļ visticamāk arī 2015. gadā varēsim runāt vien par mērenu nozares izaugsmi. Nozares panākumi  gan būs ļoti lielā mērā atkarīgi no "KVV Liepājas metalurgs" veikuma. Atkarībā no tā, cik strauji tiks turpināta rūpnīcas darbības atsākšanās, visas nozares izlaides gada pieauguma temps var pieaugt par 3-4 procentu punktiem. 

APA: Kasjanovs, I. (2024, 25. apr.). Februārī apstrādes rūpniecībā neliels pieaugums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/927
MLA: Kasjanovs, Igors. "Februārī apstrādes rūpniecībā neliels pieaugums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/927>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up