10.01.2018.

Gada izskaņā inflācijas temps samazinās

Foto: Shutterstock
Decembrī gada inflācijas tempa sarukumu ietekmēja 2016. gada izskaņā piedzīvotā straujāka degvielas un pārtikas cenu kāpuma izraisītais bāzes efekts. Savukārt mēneša izteiksmē tikai mazliet lētākas kļuva nepārtikas preces, bet sadārdzinājās pakalpojumi, kas gan vidējo cenu līmeni neietekmēja, tāpēc tas saglabājies novembra līmenī.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem gada inflācija decembrī bija 2.2%, bet mēneša laikā cenu līmenis kopumā palicis nemainīgs (0.0%). Gada inflācijas tempā sarukums novērojams gan precēm, gan pakalpojumiem. Decembra mēneša laikā mazliet lētākas kļuvušas tieši nepārtikas preces (-0.5%), bet dārgāki – pakalpojumi (+0.5%).

Lai arī gada izteiksmē atsevišķu pārtikas preču grupu cenas joprojām ir augstas (piens +13.7%, sviests +55.8%), pēdējo mēnešu laikā redzama cenu pieauguma palēnināšanās vai pat samazināšanās. Tas skaidrojams gan ar globālām pārtikas cenu maiņām, gan arī ar vietējā tirgus ietekmi (janvārī tika novērots piena iepirkuma cenas kritums). Arī pārtikas preces kopumā gada laikā vairs neaug tik strauji (+4.3% decembrī).

Pakalpojumu cenas decembrī kāpušas par 0.5%, kas ir pirmais cenu pieaugums četru mēnešu laikā. Atskatoties uz iepriekš sacīto, iespējams, ka šo varētu uztvert kā signālu tam, ka pieprasījuma iespaidā sāk pieaugt pakalpojumu cenu līmenis, ko radījis straujais atalgojuma kāpums valstī. Gada izteiksmē gan pakalpojumu cenas augušas lēnāk nekā pirms gada (2.6% pret 3.4%). Naftas cenas pasaulē decembrī turpinājušas augt vairāku faktoru ietekmē. Neskatoties uz ASV naftas ieguves aktivitātes pieaugumu, Naftas eksportētājvalstu organizācijai (OPEC) ieguves ierobežojumu rezultātā sarūk iepriekš izveidojušies krājumi. Arī nemieri Irānā – vienā no lielākajām un stratēģiski svarīgākajām OPEC dalībvalstīm - rada papildu riskus, kas  ietekmē arī cenu. Decembra beigās Brent jēlnaftas nākotnes līguma (future contract) cena sasniegusi jau 67 dolārus par barelu.

Līdz ar oficiālo statistiku par decembra mēnesi ir iespējams noteikt arī gada vidējo inflācijas līmeni, kas ir 2.9%, un tas atbilst Latvijas Bankas jau jūnijā izteiktajai prognozei. Latvijas Bankas inflācijas prognoze 2018. gadam ir 2.9%.

Tomēr, ja naftas cena nostiprināsies virs 60 dolāriem par barelu, inflācija var nedaudz pārsniegt gaidīto.

Attēls: Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (procentu punkti)

Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (procentu punkti)
Avots: Latvijas Banka

 

APA: Pone, K. (2018, 18. nov.). Gada izskaņā inflācijas temps samazinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4016
MLA: Pone, Kristofers. "Gada izskaņā inflācijas temps samazinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 18.11.2018. <https://www.makroekonomika.lv/node/4016>.
Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up