08.06.2018.

Globāli notikumi virza patēriņa cenas augšup

  • Kristofers Pone
    Kristofers Pone
    Latvijas Bankas ekonomists
Globāli notikumi virza patēriņa cenas augšup
Foto: Shutterstock

Gada inflācija maijā pakāpusies, ko sekmēja straujāks enerģijas un sezonālo nepārtikas preču cenu kāpums. Kaut arī globāli pārtikas cenas kāpušas jau pēdējos četrus mēnešus, Latvijā pārtikas cenās tas sācis atspoguļoties vien maijā.

Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (procentu punkti)

Globāli notikumi virza patēriņa cenas augšup
Avots: Latvijas Banka

Maijā turpinājušas pieaugt pasaules pārtikas cenas, bet Latvijā pārtikas cenas palielinājušās pirmo reizi trīs mēnešu laikā (+0.7%). Galvenokārt kāpušas sezonālo pārtikas preču cenas (dārzeņiem, saldējumam), taču arī sviesta cenas pieaugušas pēc ilgstoša krituma, kas atspoguļo globālās tendences. Kopumā gan piena produktu cenas maijā nedaudz sarukušas, bet vidējā piena iepirkuma cena nav būtiski mainījusies salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi.

Maijā, turpinot augt naftas cenām un sarūkot eiro valūtas kursam pret ASV dolāru, novērots straujāks degvielas cenu kāpums Latvijā - mēneša laikā par 1.7%, kas gada laikā sasniedz 10.4% pieaugumu. Papildus iepriekš minētajiem faktoriem naftas cenu dinamiku īstermiņā var ietekmēt Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) lēmums par iespējamu ieguves apjoma palielināšanu, ko lūgusi ASV. Tā  iemesls ir ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, kur kā viens no potenciālajiem risinājumiem ir minēts Ķīnas preču, tostarp naftas, importa no ASV apjoma palielināšana.

Kopumā maijā inflācija pieaugusi nedaudz raitāk nekā aprīlī. Turpmākajos mēnešos inflācija varētu uzņemt straujāku tempu, ko ietekmētu pieaugošais atalgojuma un enerģijas cenu spiediens uz pakalpojumu cenām un attiecīgi pamatinflāciju.

APA: Pone, K. (2024, 20. apr.). Globāli notikumi virza patēriņa cenas augšup. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4152
MLA: Pone, Kristofers. "Globāli notikumi virza patēriņa cenas augšup" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4152>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up