Latvijā turpinās mērens algu kāpums

Oļegs Krasnopjorovs
Oļegs Krasnopjorovs
Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vecākais ekonomists
01.06.2012.

Atbilstoši iepriekš prognozētajam, Latvijā turpinās mērens algu kāpums: 2012. gada 1. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu pieauga par 3.7%. Šādu iznākumu jau varēja sagaidīt, analizējot Valsts Ieņēmumu Dienesta datus par atalgojuma sadalījumu 2012. gada janvārī un februārī.

Kopš pērnā gada otrās puses privātajā sektorā saglabājās nedaudz straujāks vidējās algas gada pieaugums nekā sabiedriskajā sektorā (2012. g. 1. cet. - attiecīgi 4.2% un 3.1%). Dažās nozarēs vidējās algas gada kāpuma temps pārsniedza 5%: finanšu un apdrošināšanas nozarē (7.6%), transportā (6.3%), tirdzniecībā (5.5%), viesnīcās un restorānos (5.2%).  

Lai gan atalgojuma kāpums šogad varētu būt tuvs iepriekšējā gada rādītājam (4.4%), zemāka inflācija nodrošinās straujāku iedzīvotāju pirktspējas kāpumu (kuru turklāt atbalstīs arī nodarbinātības pieaugums). Ņemot vērā operatīvos IKP datus var novērtēt, ka 2012. gada sākumā darba ražīgums palielinājās straujāk par reālo algu. Tādējādi algas-produktivitātes līdzsvars saglabājās (sk. 1. attēlu). Šajos apstākļos algas pieaugums ir ilgtermiņā uzturams un nerada spiedienu uz inflāciju. Piemēram, lai gan 2000.-2003. gadā algas kāpums bija straujāks nekā šobrīd, tas bija mazāks par darba ražīguma pieaugumu, nodrošinot zemu un stabilu inflāciju (sk. 2. attēlu).

1. attēls. Darba ražīguma un reālās algas indekss (2000. g. 1.cet. = 100; sezonāli izlīdzinātie dati); patēriņu cenu gada inflācija

Darba ražīguma un reālās algas indekss (2000. g. 1.cet. = 100; sezonāli izlīdzinātie dati); patēriņu cenu gada inflācija 

2. attēls. Vidējās mēneša darba samaksas par pilnās slodzes darbu gada pieauguma temps, % 

Vidējās mēneša darba samaksas par pilnās slodzes darbu gada pieauguma temps, %

Citēt

Atsauksmes

Pievienot jaunu atsauksmi

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
Nolūkā veidot lietišķu un konstruktīvu diskusiju par makroekonomikas jautājumiem:
  • atsauksmju autorus aicinām reģistrēties;
  • nereģistrētu lietotāju atsauksmes pirms to publicēšanas caurskata un apstiprina vietnes redaktors;
  • nepublicējam vai dzēšam atsauksmes, kas nav saistītas ar publicētajā materiālā aplūkotajiem jautājumiem, aizskar cilvēka godu un cieņu, satur rasu un nāciju naidu veicinošus elementus, satur rupjības, neievēro morāles un pieklājības normas un kuru autori slēpjas aiz cita cilvēka vārda.