30.08.2012.

Mazumtirdzniecība kopš krīzes zemākā punkta augusi par ceturto daļu

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūlijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājies par 2.7%, savukārt gada izteiksmē (salīdzinājumā ar pērnā gada jūliju) tas audzis par 10.3%. Tātad pārdošanas apjomi joprojām turas divzīmju izaugsmes zonā, kas no tautsaimniecības aktivitātes viedokļa priecē, tomēr ir arī daži "bet".

Jau kopš 2010. gada janvāra varam runāt par pakāpenisku tirdzniecības apjomu kāpumu - šajā laikā pārdošanas apjomi palielinājušies par 25.4%. Lai gan kāpums ir prāvs, tomēr tas joprojām par gandrīz ceturtdaļu atpaliek no patēriņa buma laika tēriņiem. Uzreiz gan jāteic, ka darba ražīgumam neatbilstoši straujie algu kāpumi un parādu audzēšana ir nedrošas virsotnes, kuru sasniegšana jau pēc brīža var pārvērsties par sāpīgu kūleņošanu lejup. Tāpēc salīdzināšana ar "trekno" gadu augstumiem ir vērtīga vairāk no izziņas viedokļa, lai izprastu, kādas pārmaiņas ir notikušas pieprasījumā un kādi faktori jāņem vērā analizējot datus. Piemēram, ēnu ekonomika, tūristu pirkumi, iepirkšanās tirdziņos un tieši no zemnieku saimniecībām u.c.

Šoreiz atsevišķi aplūkosim auto degvielas pārdošanu, kuras apjomus nozīmīgāk nekā citas preču grupas ietekmē ēnu ekonomikas procesi. Auto degvielas pārdošanas apjomi pēc oficiālajiem datiem kopš to zemākā punkta palielinājušies samērā pieticīgā apmērā un arī pats pārdošanas apjomu zemākais līmenis ir reģistrēts gadu vēlāk kā vidēji citām precēm – 2011. gada aprīlī. Straujāks degvielas pārdošanas apjomu kāpums (cenu ietekme ir izslēgta) vērojams vien kopš šā gada sākuma.

Nenoliedzami - iedzīvotāji un uzņēmēji ir kļuvuši taupīgāki, degvielas cenu kāpuma un ierobežotās pirktspējas dēļ cenšoties braukt retāk vai mazākus attālumus un izvēloties alternatīvus pārvietošanās līdzekļus. Tāpat jāņem vērā, ka pieprasījums nav vienmērīgs, vienā vai otrā mēnesī tas var būt augstāks vai zemāks gan plānoto nodokļu likmju maiņas, gan degvielas cenu svārstību dēļ. Tomēr nelegālas degvielas tirdzniecības ietekme šajā preču grupā ir ievērojama un to apliecina arī iedzīvotāju aptauja. Tā kā kopš aptaujas veikšanas (2011. gada maijā) degvielas cenas ir augušas, tad joprojām aktuāla taupība un, iespējams, vēlme iegādāties nelegālu degvielu. Tomēr straujāks oficiālo pārdošanas apjomu kāpums kopš gada sākuma varētu norādīt, ka nelegālo pārdošanas apjomu daļa arī šajā preču segmentā tomēr ir sākusi mazināties.

Pēc dažādiem novērojumiem ēnu ekonomikas līmenis pēdējā gada laikā sarūk, arī iedzīvotāju pirktspēja, lai arī lēni, bet uzlabojas, tāpēc tālāka ēnu ekonomikas samazināšanās varētu atspoguļoties arī straujākā oficiālo pārdošanas apjomu kāpumā.

APA: Puķe, A. (2024, 28. mar.). Mazumtirdzniecība kopš krīzes zemākā punkta augusi par ceturto daļu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1148
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecība kopš krīzes zemākā punkta augusi par ceturto daļu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1148>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up