08.06.2009.

Par inflāciju 2009. gada maijā

Maijā inflācija turpināja strauji samazināties un sasniedza 4.7%, salīdzinājumā ar pagājušo mēnesi patēriņa cenas samazinājās par 0.5%. Patēriņa cenu izmaiņas turpināja nozīmīgi ietekmēt straujā ekonomiskās aktivitātes samazināšanās. Ņemot vērā zemo pieprasījuma līmeni, spiediens cenu samazinājumam bija nozīmīgs, tā ietekmē maijā cenas visnozīmīgāk samazinājās pārtikai un transporta līdzekļu iegādei. Turklāt samazinoties dabasgāzes tarifiem rūpnieciskajiem patērētājiem nozīmīgi samazinājās arī siltumenerģijas tarifi. Tomēr patēriņa cenu kritumu palēnināja degvielas cenu kāpums, kuru izraisīja pasaules naftas cenu pieaugums. 

Gaidāms, ka turpinoties siltumenerģijas tarifu kritumam un jūlijā samazinoties dabasgāzes tarifiem, tuvākajos mēnešos administratīvi regulējamo cenu ietekme, kas šobrīd veido 3.1 procentu punktus no kopējās inflācijas strauji samazināsies. Tādējādi administratīvi regulējamo cenu krituma un zemā pieprasījuma ietekmē inflācija turpinās samazināties ļoti strauji, līdz rudenī patēriņa cenu pieauguma temps kļūs negatīvs. Gaidāms, ka šī gada vidējā inflācija būs 3.0-3.5% robežās.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Par inflāciju 2009. gada maijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1506
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2009. gada maijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1506>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up