03.09.2009.

Pēc iepriekšēja neliela kāpuma jūlijā apstrādes rūpniecībā atkal neliela lejupslīde

  • Svetlana Rusakova
    Latvijas Bankas ekonomiste

Lai gan vairāki dati liecināja par iespējamu uzlabojumu apstrādes rūpniecībā, tomēr jūlijā produkcijas izlaidē atkal bija neliels apjoma kritums. Taču atsevišķās apstrādes rūpniecības  nozarēs ir atsācies ievērojams kāpums, tostarp tādās, kam ir nozīmīgs īpatsvars Latvijas rūpniecībā un kurās produkcijai ir augsta pievienotā vērtība.Tas nozīmē, ka atsevišķām nozarēm pēc ilgstošās lejupslīdes izdevies apturēt tālāku kritumu un stabilizēt ražošanu, izmantojot dažādas iespējas paplašināt noietu. Kā piemēru var minēt koksnes nozari, kurai, diversificējot noieta tirgus, izdevies kāpināt apjomus jau vairākus mēnešus pēc kārtas.  

Pēc uzņēmēju vērtējuma galvenie šķēršļi ražošana atkopšanai arvien paliek vājš iekšzemes un arī ārējais pieprasījums un finansiālās grūtības. Situācija tirgos un realizācijas problēmas samazina ražošanai nepieciešamo apgrozāmo līdzekļu apjomu, un arī iespējas aizņemties šobrīd ir ļoti problemātiskas. Tāpēc tālākā attīstība ir ļoti atkarīga gan no atkopšanas pasaulē gan no valdības spējas šajā situācijā atbalstīt biznesu.

Jūnijā apstrādes rūpniecībā nedaudz izauga jauno pasūtījumu apjoms salīdzināmajās cenās eksportam. Savukārt konjunktūra rūpniecībā jūlijā bija pat nedaudz labāka, nekā jūnijā. Tāpēc varējām gaidīt kaut nelielu mēneša kāpumu produkcijas izlaidē. Tomēr saskaņa ar CSP datiem ražošana atkal nedaudz samazinājusies. Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības produkcijas fiziskā apjoma indekss salīdzinot ar jūniju, kaut arī nedaudz, bet tomēr samazinājies - par 0.6 %.
Mēneša kritums bija arī elektroenerģijas un gāzes apgādē (par 6.4%). Toties ieguves rūpniecība iepriecināja ar jūtamu kāpumu (8.8%). Kopumā rūpniecības produkcijas izlaide salīdzināmajās cenās samazinājusies mēneša laikā par 1.4%.
Mēneša laikā vislielākais kritums bija vērojams farmaceitiskajā nozarē, kārtējo reizi būtiski sašaurinājusies  elektrisko aparātu  un būvmateriālu ražošanā. Toties priecē, ka atkal augšupēju uzrādīja koksnes, koka izstrādājumu ražošana, ļoti straujš kāpums bija tekstilizstrādājumu un  citu transportlīdzekļu ražošanā (pāri par 40%), būtiski izauga  ķīmisko produktu, datoru, elektronisko un optisko iekārtu, ka arī mēbeļu ražošana.
Kas attiecās uz gada izmaiņām, tad jāsecina, ka lejupslīde arvien paliek strauja. Pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības produkcijas fiziskā apjoma indekss samazinājās, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju par 18.8%. Visstraujāko kritumu jūlijā uzrādīja farmaceitiskā rūpniecība, izlaidei samazinoties vairāk, ka par 60%, gandrīz tik pat strauji nokritās mašīnbūves ražošana, būtisks samazinājums turpinājās vairākās citās nozarēs. Būtisks kāpums gada laikā bija sasniegts tikai koksnes un koka izstrādājumu ražošanā.

APA: Rusakova, S. (2024, 25. apr.). Pēc iepriekšēja neliela kāpuma jūlijā apstrādes rūpniecībā atkal neliela lejupslīde. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1493
MLA: Rusakova, Svetlana. "Pēc iepriekšēja neliela kāpuma jūlijā apstrādes rūpniecībā atkal neliela lejupslīde" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1493>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up