11.08.2020.

Tautsaimniecības atgūšanās atjauno ārējo tirdzniecību

Foto: Shutterstock

Atsevišķu nozaru mēneša dati jau bija radījuši optimismu par ekonomikas atkopšanos: pēdējos divos mēnešos būtiski uzlabojās ekonomiskā konfidence un jūnijā strauji auga apstrādes rūpniecības apgrozījums. Jūnijā strauji atjaunojās arī ārējās tirdzniecības aktivitāte. Pēc eksporta lejupslīdes iepriekšējos mēnešos maijā tika fiksēts neliels eksporta pieaugums, bet jūnijā šī izaugsme jau kļuva strauja sasniedzot 8.6% (pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem). Vēl straujāk atkopās imports - pieaugot par 11.2% salīdzinājumā ar maiju.

Eksporta sniegumu šobrīd būtiski ietekmē tirdzniecības partnervalstu spēja ierobežot pandēmijas izplatību un atjaunot ekonomisko aktivitāti, un līdz ar to pieprasījumu pēc Latvijas eksporta precēm. Preču eksporta vērtība jūnijā tuvojās iepriekšējā gada līmenim, faktiskajās cenās atpaliekot tik par 1.4%. Vairākās produktu grupās eksporta vērtība jau pārsniedza pērnā gada līmeni: krīzes laikā stabils saglabājās pārtikas produktu pieprasījums un jūnijā strauji pieauga ķīmijas nozares eksports, lielā mērā pateicoties farmācijas nozares eksportam (medikamenti). Lielākais kāpums vērojams mehānismu un elektroierīču eksportā.

Palielinoties rūpniecības jaudu noslodzei, apstrādes rūpniecības aktivitātes atjaunošanās sekmēja importa pieaugumu starppatēriņa vajadzībām ražošanā. Kā rādīja jūnija mazumtirdzniecības dati, importa kāpumu balstīja arī spēcīgs pieprasījums pēc patēriņa precēm .

Lai gan situācija ar vīrusu gan eksporta tirgos, gan tepat Latvijā, nav atrisināta un saglabājas liela nenoteiktība, tomēr dati vieš optimistiskāku ainu nekā pirms pāris mēnešiem un ir zināms pamats cerēt uz ārējās tirdzniecības apjoma tālāku pieaugumu tuvākajos mēnešos. Tā, piemēram, Vācijas ražošanas izlaides apjoma novērtējums jau piedzīvo atkopšanos, kas ir laba ziņa dažādu piegādes ķēžu posmu pārstāvošajiem eksportētājiem. Savukārt importa atgūšanos ietekmēs valdības izsludinātie krīzes atbalsta pasākumi gan uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem.

Lielāko produktu grupu gada pārmaiņas preču eksportā (milj. EUR)

APA: Kalniņš, G. (2021, 23. jan.). Tautsaimniecības atgūšanās atjauno ārējo tirdzniecību . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4879
MLA: Kalniņš, Guntis. "Tautsaimniecības atgūšanās atjauno ārējo tirdzniecību " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.01.2021. <https://www.makroekonomika.lv/node/4879>.
Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up