23.04.2010.

Vienlaikus pieaug ražotāju cenas un uzlabojas konkurētspēja

Martā ceturto mēnesi pēc kārtas turpināja pieaugt ražotāju cenas, ko galvenokārt noteica nozīmīgs eksportētās produkcijas ražotāju cenu kāpums. Salīdzinājumā ar pagājušo mēnesi ražotāju cenas pieauga par 0.8% un bija vairs tikai par 2.5% zemākas nekā pirms gada.

Cenu kāpumu galvenokārt ietekmējušas norises ārējos tirgos, strauji pieaugot eksportētās produkcijas ražotāju cenām, kuru gada pieaugums sasniedza jau 5.0%. Izaugsmei atsākoties daudzviet pasaulē, ārējais pieprasījums nostiprinās, turklāt pieaug arī resursu cenas pasaulē. Martā ievērojami kāpušas melno metālu cenas, tādējādi ietekmējot arī metālu ražotāju cenas Latvijā. Metālu cenu kāpums veidoja vairāk par pusi (0.5 procentu punktus) no kopējā ražotāju cenu kāpuma pret iepriekšējo mēnesi. Arī energoresursu cenu kāpums pasaulē, kas atspoguļojas straujā degvielas cenu kāpumā Latvijā, kāpinājis ražotāju izmaksas, tādējādi radot spiedienu uz cenu kāpumu daudzās nozarēs. Joprojām daudz mazāku cenu kāpumu uzrāda vietējam tirgum ražoto preču cenas, kuras bija par 7.1% zemākas nekā pirms gada.

Lai gan ražotāju cenu indekss pieaug kopš decembra, tā kāpums ir lēnāks nekā galvenajās tirdzniecības partnervalstīs, tādējādi Latvijas uzņēmēju konkurētspēja turpina uzlaboties. Saskaņā ar pēdējo pieejamo informāciju lata reālais efektīvais kurss, kas aprēķināts, izmantojot ražotāju cenu indeksu, turpina samazināties, kas apliecina konkurētspējas pieaugumu. Šī gada janvārī lata reālais efektīvais kurss bija par 8.3% zemāks nekā pirms gada, kad tas sasniedza savu augstāko punktu.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Vienlaikus pieaug ražotāju cenas un uzlabojas konkurētspēja. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1413
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Vienlaikus pieaug ražotāju cenas un uzlabojas konkurētspēja" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1413>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up