02.07.2019.

ASV iekšzemes kopprodukta pieauguma tempa īstermiņa prognožu precizitātes novērtējums reālajā laikā: izaugsmes un lejupslīdes nozīmīgums

Pētījums 1/2019

Foto: Latvijas Banka

Kopsavilkums

Šajā pētījumā tiek vēlreiz izvērtēta A. Karjero (A. Carriero), T. E. Klārka (T. E. Clark) un M. Marčellino (M. Marcellino) (2) ieteiktā Beijesa jauktās frekvences modeļa prognozētspēja saistībā ar IKP pieauguma tempa punkta un blīvuma prognozēm, izmantojot ASV makroekonomiskos datus. Saskaņā ar M. Šovē (M. Chauvet) un S. Poteru (S. Potter) (4) tiek izvērtēta modeļa prognozēšanas precizitāte salīdzinājumā ar viendimensijas AR(2) modeli atsevišķi ekspansijas un recesijas periodiem, kā tas noteikts NBER ekonomiskās attīstības cikla hronoloģijā, nevis paļaujoties uz prognožu precizitātes salīdzinājumu visā prognožu izlasē, kas aptver laikposmu no 1985. gada 1. ceturkšņa līdz 2011. gada 3. ceturksnim. Konstatēts, ka lielākā daļa pierādījumu par labu sarežģītākam modelim salīdzinājumā ar vienkāršo etalonmodeli balstās uz samērā nedaudziem recesijas periodos (īpaši Lielās recesijas laikā) veiktiem vērojumiem. Turpretī ekspansijas periodos prognozēšanas precizitātes palielināšanās salīdzinājumā ar etalonmodeli labākajā gadījumā ir ļoti pieticīga. Tas nozīmē, ka modeļu relatīvā prognozētspēja mainās līdz ar ekonomiskās attīstības cikla posmiem. Šā fakta ignorēšana rada izkropļotu priekšstatu, t.i., sarežģītākā modeļa relatīvā prognozētspēja salīdzinājumā ar visvienkāršākā etalonmodeļa prognozētspēju ekspansijas periodos tiek novērtēta par augstu, bet recesijas laikā – par zemu.

Atslēgvārdi: uz tagadni vērstās prognozes, jauktās frekvences dati, reālā laika dati, ekonomiskās attīstības cikls 

JEL kodi: C22, C53

APA: Siliverstovs, B. (2020, 02. jun.). ASV iekšzemes kopprodukta pieauguma tempa īstermiņa prognožu precizitātes novērtējums reālajā laikā: izaugsmes un lejupslīdes nozīmīgums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4516
MLA: Siliverstovs, Boriss. "ASV iekšzemes kopprodukta pieauguma tempa īstermiņa prognožu precizitātes novērtējums reālajā laikā: izaugsmes un lejupslīdes nozīmīgums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 02.06.2020. <https://www.makroekonomika.lv/node/4516>.

Komentāri ( 1 )

  • Aldis

    02.07.2019 12:12

    Ja brauksi ar velosipēdu, nonāksi taisni. Ja brauksi ar mopēdu, tad Tevi aizvilks pa kreisi. Taču, kā no tā mainās braucēja risks iekļūt bedrē, netiek paskaidrots. Varējāt šo atstāt LB iekšējai sarakstei :)

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up