15.12.2017.

Finanšu tirgus reakcija uz 2017. gada 14. decembra ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 2017. gada 14. decembra ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock
Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 14. decembra sanāksmē galvenās procentu likme saglabāja nemainīgas un apstiprināja iepriekš nolemto, ka no 2018. gada 1. janvāra aktīvu pirkšanas programmas ietvaros ik mēnesi iegādāsies parādzīmes 30 mljrd. eiro apjomā.

ECB prezidents Mario Dragi savā preses konferencē norādīja, ka ECB skatījumā eiro zonas ekonomikas aktivitāte vērtējama pozitīvi. Jaunākās ECB prognozes liecina par to, ka ekonomika attīstās labi un ir vērojami nozīmīgi uzlabojumi turpmākai izaugsmei. Saņemtā informācija, t.sk. jaunās makroekonomiskās aplēses, norāda uz spēcīgu ekonomiskās ekspansijas tempu un būtisku izaugsmes perspektīvas uzlabošanos. Straujais cikliskais temps un ievērojamā tautsaimniecības atslābuma mazināšanās rada pamatu lielākai pārliecībai, ka inflācija tuvināsies ECB inflācijas mērķim. Vienlaikus iekšzemes cenu spiediens kopumā joprojām ir neliels un pārliecinošas stabila pieauguma tendenču pazīmes vēl nav vērojamas.

Šis novērtējums pamatā atspoguļots arī Eirosistēmas ekspertu 2017. gada decembra makroekonomiskajās aplēsēs eiro zonai. Šajās aplēsēs prognozēts, ka reālā iekšzemes kopprodukta (IKP) gada pieaugums 2017. gadā būs 2.4%, 2018. gadā – 2.3%, 2019. gadā – 1.9% un 2020. gadā – 1.7%. Salīdzinājumā ar ECB ekspertu 2017. gada septembra makroekonomiskajām aplēsēm reālā IKP pieauguma perspektīva koriģēta un būtiski paaugstināta.

Tirgus reakcija uz padomes lēmumu bija mērena, izmaiņas bija novērojamas valūtas un akciju tirgos, tāpat nedaudz mainījās obligāciju ienesīgumi un Euribor 3m nākotnes līguma procentu likmes.

Dienas pirmajā pusē eiro valūtas kursa izmaiņas bija minimālas, tomēr sākotnēji pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas un uzlabotajām ekonomikas prognozēm eiro nostiprinājās pret ASV dolāru, bet vēlāk preses konferencē jaunu ziņu trūkums par aktīvu pirkšanas programmu, lika nosvērties tirgum par labu eiro pārdošanai. Tā rezultātā ap 18:00 pēc Latvijas laika eiro bija zaudējis aptuveni 0.3% savas vērtības pret ASV dolāru.

Eiropas akciju tirgus dienu iesāka ar kritumu, kas, piemēram, bija vērojams EuroStoxx 50 akciju indeksā, tajā pašā laikā banku sektors pretēji Eiropas tirgum dienas pirmajā pusē auga, tomēr vēlāk, pēc ECB Padomes sēdes lēmuma publiskošanas, EuroStoxx 50 akciju indekss sāka augt, bet Banku indekss krist.  

EUR/USD

EURIBOR 3M nākotnes līgums (DEC 18)

Eurostoxx 50 akciju indekss

 Eurostoxx Banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

spānijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

APA: Krongorns, E. (2022, 10. aug.). Finanšu tirgus reakcija uz 2017. gada 14. decembra ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4001
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2017. gada 14. decembra ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 10.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/4001>.
Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up