08.03.2019.

Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 7. marta ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 7. marta ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 7. marta sanāksmē galvenās procentu likmes saglabāja nemainīgas. Tāpat tika norādīts, ka tās saglabāsies tagadējā līmenī vismaz līdz 2019. gada beigām un jebkurā gadījumā tik ilgi, cik būs nepieciešams, lai vidējā termiņā nodrošinātu ilgtspējīgu inflācijas atgriešanos līmenī, kas zemāks par 2%, bet tuvu tam.

Attiecībā uz nestandarta monetārās politikas pasākumiem ECB paredz arī turpmāk pilnībā atkārtoti ieguldīt aktīvu iegādes programmas ietvaros iegādāto vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus ilgāku laiku pēc tam, kad būs sākusi paaugstināt galvenās procentu likmes, un jebkurā gadījumā tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, lai uzturētu labvēlīgus likviditātes apstākļus un būtisku stimulējošās monetārās politikas pasākumu apjomu.

Papildus tika nolemts, ka tiks sāktas jaunas ik ceturkšņa ilgāka termiņa refinansēšanas operācijas jeb TLTRO-III ar termiņu divi gadi no 2019. gada septembra un turpināsies līdz 2021.gada martam. Papildus tika norādīts, ka sīkāka informācija par precīziem TLTRO III nosacījumiem tiks paziņota vēlāk.

Ar pilnu ECB Padomes lēmumu un preses konferences laikā teikto iespējams iepazīties šeit.

ECB Padomes lēmumi bija mīkstinošāki (dovish), nekā vairums analītiķu gaidīja, kas atspoguļojās arī finanšu tirgos. 

Dienas pirmajā pusē eiro kurss pret ASV dolāru saglabājās nemainīgs, savukārt pēc ECB Padomes lēmumu publiskošanas plkst. 14.45 pēc Latvijas laika eiro strauji pavājinājās. Arī preses konferences laikā turpinājās eiro valūtas kritums pret ASV dolāru. ECB Padome savos lēmumos deva mīkstinošu signālu tirgum, paziņojot, ka likmes saglabāsies esošajā līmenī vismaz līdz 2019. gada beigām. Papildus jaunākās ECB publiskotās eiro zonas prognozes rāda, ka eiro zonas ekonomikas izaugsme būs vājāka, nekā decembrī publiskotajās prognozēs tika gaidīts. Likmju kāpuma atvirzīšanās tālāk nākotnē un vājāka eiro zonas ekonomikas izaugsme saglabā lejupvērstu spiedienu uz eiro vērtību.

Akciju cenu indekss EuroStoxx 50 ceturtdienu sāka ar nelielām svārstībām abos virzienos, tomēr īsi pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas tas pakāpās augstāk, savukārt preses konferences laikā tā vērtība samazinājās un viss iepriekšējais kāpums tika zaudēts. Sākotnējais akciju cenu kāpums skaidrojams ar zemākām parāda apkalpošanas izmaksām, kas izriet no ECB Padomes lēmuma likmes saglabāt rekordzemos līmeņos vismaz līdz 2019. gada beigām, tomēr ECB publiskotās ekonomikas izaugsmes prognozes 2019. un 2020. gadam liek domāt, ka arī uzņēmumu ieņēmumu kāpums līdz ar zemāku ekonomikas izaugsmi samazināsies, kas arī vēlāk lika akciju cenu indeksam atgriezties zemākos līmeņos un dienu pabeigt ar kritumu.

EuroStoxx Banks indekss dienas pirmajā pusē svārstījās maz, savukārt pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas nedaudz pakāpās augstāk. Lai gan paziņojums par jaunas aizdevumu programmas (TLTRO-III) sākšanu būtu vērtējams pozitīvi no banku viedokļa, tomēr procentu likmju kāpuma atvirzīšanās tālāk nākotnē neļāva banku indeksa kāpumam būt straujākam. ECB preses konferences laikā publiskotās jaunākās eiro zonas prognozes vienlaikus ar aizdevumu programmas (TLTRO-III) detaļu trūkumu lika banku akciju indeksa vērtībai samazināties. Likmēm saglabājoties zemām ilgākā termiņā, veidojas spiediens uz banku pelnītspēju.

Obligāciju tirgos bija vērojams ienesīgumu samazinājums gan perifērijas, gan pārējās eiro zonas valstīs. Ienesīgumu samazinājums skaidrojams ar ECB Padomes lēmumu par procentu likmju nākotnes gaidu izmaņām, kas šobrīd norāda, ka likmes saglabāsies esošajā līmenī līdz 2019. gada beigām. Papildus vājākas ekonomikas izaugsmes prognozes liek investoriem samazināt riskanto aktīvu apjomu vērtspapīru portfeļos un pievērsties valdību parāda vērtspapīriem, kas tiek uzskatīti par drošākiem. 

Nākamā ECB Padomes monetārās politikas sēde notiks 10. aprīlī.

EUR/USD

Euribor 3m nākotnes līgums

Eurostixx 50 akciju indekss

Eurostoxx banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Francijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Spānijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

APA: Krongorns, E. (2023, 28. nov.). Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 7. marta ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4429
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 7. marta ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/4429>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up