11.12.2020.

Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 10. decembra ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 10. decembra ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 10. decembra sanāksmē lēma paplašināt pandēmijas ārkārtas aktīvu pirkšanas programmu (PEPP) par 500 mljrd. eiro, kopumā programmai sasniedzot 1850 mljrd. eiro apjomu, un paziņoja par programmas pagarinājumu vēl par 9 mēnešiem līdz 2022. gada marta beigām.

Vienlaikus ECB lēma veikt izmaiņas arī ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju (TLTRO III) programmā, palielinot šajās operācijās pieejamo aizņemšanās apjomu un nosakot papildu trīs jaunas izsoles laika periodā no 2021. gada jūnija līdz decembrim, kā arī par 12 mēnešiem garāku īpaši labvēlīgo TLTRO III procentu likmju periodu līdz 2022. gada jūnijam. Jaunie TLTRO III nosacījumi būs pieejami tikai tām komercbankām, kas sasniegs tām noteikto jaunu kredītu izsniegšanas apjoma mērķi uzņēmumiem un mājsaimniecībām.

Attiecībā uz jau ierastāko aktīvu pirkšanas programmu (APP) – tika ziņots, ka neto aktīvu iegādes turpināsies, kā iepriekš plānots ik mēnesi 20 mljrd. eiro apjomā. Savukārt – attiecībā uz procentu likmēm – tika lemts, ka visas galvenās procentu likmes saglabājas nemainīgas.

Papildus ECB norāda, ka tā turpinās sekot līdzi valūtas kursa attīstībai un tā ietekmei uz vidēja termiņa inflāciju. Tāpat ECB Padome ziņo, ka tā ir gatava nepieciešamības gadījumā atbilstoši pielāgot visus tās rīcībā esošos instrumentus, lai nodrošinātu inflācijas ilgtspējīgu virzīšanos uz tās mērķi.

ECB prezidente Kristīne Lagarda preses konferencē norādīja to, lai gan tautsaimniecības atveseļošanās 3. ceturksnī bija spēcīgāka, nekā gaidīts, un iespējas sākt vakcinēšanu vieš cerības, tomēr pandēmija turpina radīt riskus sabiedrības veselībai un eiro zonas un pasaules tautsaimniecībai.

Papildus attiecībā uz PEPP ECB prezidente norādīja, ka iegādes tiks veiktas elastīgi atbilstoši tirgus apstākļiem un ECB mērķis būs novērst to, ka finansēšanas nosacījumi kļūst stingrāki, tādējādi ierobežojot pandēmija negatīvo ietekmi uz inflācijas mērķi.

Ar pilnu Padomes lēmumu var iepazīties šeit, savukārt preses konferencē teikto – šeit.

ECB Padomes publiskotais lēmums par PEPP un TLTRO III programmu izmaiņām sakrita ar tirgus dalībnieku gaidām, tomēr attiecībā uz valūtas kursu tirgus dalībnieki gaidīja spēcīgāku retoriku no ECB puses par tā ietekmi uz izaugsmi un inflācijas mērķi.

Neskatoties uz to, ka ECB Padome savā preses paziņojumā iekļāva ziņojumu, ka tā turpina sekot valūtas kursa ietekmei uz inflāciju, tādējādi signalizējot tās bažas, tomēr līdz ar preses paziņojuma publiskošanu eiro kurss pret ASV dolāru nostiprinājās. Preses konferences laikā ECB prezidente K. Lagarda vēlreiz atkārtoja, ka ECB Padome ļoti uzmanīgi seko eiro valūtas kursam un lai gan uz brīdi tas lika eiro valūtas kursam pavājināties, tomēr kopumā dienas beigās eiro bija par aptuveni 0.5% augstākā līmenī nekā dienas sākumā.

Nākotnes līgumos iecenotās naudas tirgus indeksa Euribor 3 mēnešu procentu likmes pēc gada nedaudz pakāpās augstāk. Savukārt eiro zonas lielo uzņēmum akciju cenas, ko raksturo EuroStoxx 50 indekss, pēc ECB preses paziņojuma iznākšanas būtiski nemainījās, tomēr preses konferences laikā sāka samazināties. Līdzīga tendence bija novērojama arī banku akcijām, izpaliekot lēmumiem par beznosacījumu atbalstu komercbankām.

Skatoties uz komercbanku akcijām, iespējams, investori pārvērtēja ECB TLTRO III nosacījumus, kas paredz, ka pagarinātos īpašās labvēlības nosacījumus varēs iegūt tikai tās bankas, kas sasniegs jauno aizdevumu izsniegšanas mērķi. Tāpat iespējams komercbanku investori cerēja, ka tiks palielināts minimālo rezervju reizinātājs, kas nosaka virsrezervju apjomu, par kuru piemēro 0% likmi.

Parāda vērtspapīru tirgos gan  Vācijas un Francijas valdību parāda vērtspapīru jeb etalona likmju ienesīgumi pakāpās augstāk, gan arī perifērijas valstu parāda vērtspapīru ienesīgumi kāpa. Lielā mērā tas skaidrojams ar to, ka PEPP palielinājums jau bija iecenots iepriekš un no monetārās politikas veicējiem izpalika tirgus pārsteiguma moments. Papildus tam – pēdējās dienās pirms sēdes presē parādījās informācija par gaidām, ka PEPP varētu tikt pagarināts par 12 mēnešiem, tomēr ECB Padome lēma par 9 mēnešu pagarinājumu.

Nākamā ECB Padomes monetārās politikas sēde notiks 2021. gada 21. janvārī.

1. attēls

Attēls

Attēls

Attēls

Attēls

Attēls

Attēls

Attēls

APA: Krongorns, E. (2024, 23. apr.). Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 10. decembra ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5063
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 10. decembra ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5063>.

Restricted HTML

Up