24.01.2020.

Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 23. janvāra ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 23. janvāra sanāksmē lēma sākt monetārās politikas stratēģijas izvērtēšanu, savukārt procentu likmes tika saglabātas nemainīgas.

Attiecīgi galvenā refinansēšanas procentu likme, aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme un noguldījumu iespējas uz nakti procentu likme ir 0.00, 0.25 un -0.50 procenti. Arī nākotnes perspektīvas netika mainītas, un likmes šajā vai zemākā līmenī saglabāsies līdz brīdim, kad būs vērojama noturīga inflācijas perspektīvas virzība uz līmeni, kas ir tuvu, bet zem diviem procentiem.

Par nestandarta monetārās politikas instrumentiem tika norādīts, ka turpinās aktīvu neto iegādes ar mēneša apjomu 20 mljrd. eiro. Aktīvu iegādes programmas paredzētais ilgums saglabāts atvērts un paredzams, ka programma tiks pārtraukta neilgi pirms tam, kad tiks sākta procentu likmju paaugstināšana. 

ECB prezidente Kristīne Lagarda preses konferencē teica, ka kopš decembra vidū notikušās Padomes sanāksmes saņemtie dati atbilst ECB bāzes scenārijam, kas paredz, ka eiro zonas ekonomikas izaugsme turpināsies, bet būs lēna. Eiro zonas izaugsmi īpaši negatīvi turpina ietekmēt rūpniecības sektors. Nodarbinātība turpina palielināties, tomēr lēnāk nekā iepriekš, savukārt algu kāpums turpina balstīt eiro zonas izaugsmi.

Attiecībā uz riskiem eiro zonas izaugsmei tika norādīts, ka tie joprojām ir lejupvērsti, bet vairs nav tik izteikti, jo nedaudz samazinājusies nenoteiktība saistībā ar starptautisko tirdzniecību.

Ar pilnu Padomes lēmumu var iepazīties ECB mājaslapā, savukārt preses konferencē teikto – šeit.

ECB Padomes lēmumu publiskošanai bija vāja ietekme uz finanšu tirgiem, savukārt preses konferences laikā teiktais vai, gluži pretēji, nepateiktais atstāja nelielas korekcijas finanšu tirgos.

Eiro kurss pret ASV dolāru dienas pirmajā pusē mainījās minimāli, arī pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas tas būtiski nemainījās, savukārt preses konferences laikā un pēc tās tas pavājinājās. Finanšu tirgus dalībnieki eiro pavājināšanos skaidro ar preses konferences laikā iztrūkstošajiem komentāriem par eiro zonas ekonomikas pārliecinošu stabilizāciju un straujāku izaugsmi nākotnē. Papildu tam arī, lai gan tika minēts, ka mazinās nenoteiktība, tomēr riski saglabājas lejupvērsti. 

Eiro zonas akciju tirgu raksturojošais EuroStoxx 50 akciju indekss dienas pirmajā pusē nedaudz pakāpās augstāk, tomēr dienas otrajā pusē pavājinājās. Akciju indeksa samazinājums vairāk tiek skaidrots ar faktoriem, kas nav saistīti ar ECB Padomes publiskoto lēmumu vai ECB prezidentes teikto preses konferencē. Dienas otrajā pusē investoru noskaņojumu negatīvi ietekmēja ASV akciju tirgus, kas atvērās 0.5% zemāk nekā dienu iepriekš, tādējādi reaģējot uz bīstama vīrusa izplatību Ķīnā. Līdzīga dinamika novērojama arī Eiropas banku akcijas raksturojošajam EuroStoxx banks indeksam. 

Parāda vērtspapīru tirgos ienesīgums samazinājās gan tā saucamajiem etalona vērtspapīriem kā Vācijas un Francijas obligācijām, gan arī Itālijas un Spānijas parāda vērtspapīriem. Ienesīguma kritums tiek skaidrots ar riskiem, kuri ECB skatījumā saglabājas lejupvērsti.

Nākamā ECB Padomes monetārās politikas sēde notiks 12. martā.

EUR/USD

EURIBOR 3M

Eurostoxx 50

Eurostoxx banks

Vācijas valdības obligācijas

Francijas valdības obligācijas

Spānijas valdības obligācijas

Itālijas valdības obligācijas

APA: Krongorns, E. (2023, 29. nov.). Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 23. janvāra ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4727
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2020. gada 23. janvāra ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 29.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/4727>.

Restricted HTML

Up