08.12.2017.

Inflācijas temps palēninās

Turpinoties pēdējo mēnešu tendencei, novembrī gada inflācija ir turpinājusi sarukt, mēneša laikā cenas augušas minimāli. Galvenie inflāciju ietekmējošie faktori bija augošās naftas cenas Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) sanāksmes gaidās un tādu pārtikas preču grupu kā gaļas, sviesta un citu taukvielu cenu pazemināšanās.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem gada inflācija novembrī bija 2.7%, bet mēneša laikā cenas pieaugušas par 0.1%. Straujāk augušas cenas enerģijas sektorā, bet pārtikas cenu kāpuma temps sarucis.

Līdz ar novembri ir noslēgušās arī spekulācijas par OPEC sanāksmes iespējamo iznākumu. Kā jau iepriekš prognozēts, esošie naftas ieguves ierobežojumi tika pagarināti līdz 2018. gada beigām, papildus ierobežojošajam līgumam pievienojoties tādām valstīm kā Lībijai un Nigērijai. Šāds lēmums tiek skaidrots ar līdzšinējo efektivitāti un tuvošanos izvirzīto mērķu sasniegšanai (tirgus līdzsvaram). Pasaules naftas uzkrājumi kopš līguma sākuma sarukuši teju uz pusi, un 1 barela naftas cena novembrī kāpusi jau līdz 62-63 dolāri par barelu.

Taču šādai politikai ir arī savi riski – līdz ar cenas kāpumu palielinās arī naftas ieguves aktivitāte ASV, kas uz šo brīdi ir lētākā alternatīva. Līdz ar to raisās bažas par turpmāko šādas politikas efektivitāti un naftas tirgus attīstību kopumā.

Saglabājoties iepriekš izteiktajai prognozei, novembrī gada inflācijas līmenis turpinājis samazināties. Arī izteiktie pieņēmumi par pamatinflāciju un tās attīstību paliek spēkā, neskatoties uz kopējo tempa kritumu bāzes efekta iespaidā, pamatinflācija joprojām ir stabila. Tuvākajā laikā inflācijas pieaugumu ietekmējošie faktori gaidāmi no pieprasījuma puses, ko savukārt izraisīs strauji augošais atalgojums sarūkošā bezdarba ietekmē.

Inflācijas temps palēninās

 

APA: Pone, K. (2018, 18. nov.). Inflācijas temps palēninās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3988
MLA: Pone, Kristofers. "Inflācijas temps palēninās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 18.11.2018. <https://www.makroekonomika.lv/node/3988>.
Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up