04.06.2010.

Par starptautisko aizdevumu

"Šāds parāds tiek atdots pakāpeniski, nevis vienā rāvienā - tas tiešām nav iespējams. Šādus parādus valstis pārfinansē - izlaiž parādzīmes/aizņemas finanšu tirgos, lai starptautisko aizdevumu deldētu pakāpeniski. Lai to darītu, Latvijai būs jāizlaiž eiroobligācijas, aizņemoties finanšu tirgos par tirgus likmēm. Tāpēc pastarpēm svarīgi saimniekot tā, lai procentu likmes, par kurām Latvijai būs gatavi aizdot finanšu tirgi, nebūtu stipri lielākas, salīdzinājumā ar EK, SVF aizdevuma likmēm (2-3%) un tādējādi atbrīvotos līdzekļus citām vajadzībām: veselības aprūpei, izglītībai, drošībai utt. Citiem vārdiem sakot, jārīkojas tā, lai uzlabotos Latvijas kredītreitings (starptautiski atzīts vērtējums, cik droša investoram Latvija), proti: īstenot sapratīgu makroekonomisko politiku, stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu, tai skaitā, turpinot samazināt budžeta deficītu."

Par atmaksas termiņiem un summām skat tabulu teksta vidus daļā, turpat arī FM sacītais par sagaidāmo atmaksas kārtību: http://www.fm.gov.lv/?lat/aktualitates/jaunumi/49098/.

PARĀDS SKAITĻOS

Latvijas ārējais parāds ir 20.5 miljardi latu jeb 155% no IKP. Tā lielāko daļu veido privātā sektora (iedzīvotāju, banku, uzņēmumu) aizņemšanās, bet šajā summā ierēķināta arī valsts aizņemšanās ārvalstīs.

Valdības parāds (gan iekšzemē, gan ārzemēs aizņemoties) ir 4.8 miljardi latu jeb aptuveni 36.1% no IKP 2009. gada beigās (pēc Māstrihtas kritēriju metodoloģijas).

Latvijas valdības parāds attiecībā pret 2008. gadu (kad tas bija 3.2 miljardi jeb 19.5% no IKP) ir pieaudzis un tas saistīts gan ar budžeta un banku sektora vajadzībām, kā arī stabilizācijas plāna ietvaros saņemtajiem aizdevumiem. 2008. gada decembrī saņemtajai ES, SVF aizņēmuma pirmajai daļa, 590 milj. eiro apmērā, gada laikā pierēķināti vēl 1.8 miljardi latu, kas izmantoti, lai segtu budžeta deficītu, kas 2009.gadā sasniedzis 892.1 milj.latu jeb 6.7% no  IKP pēc nacionālās metodoloģijas.

APA: Rutkaste, U. (2023, 29. nov.). Par starptautisko aizdevumu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/471
MLA: Rutkaste, Uldis. "Par starptautisko aizdevumu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 29.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/471>.

Līdzīgi raksti

Up