04.12.2009.

Apstrādes rūpniecības attīstības izredzes - uzņēmēju vērtējums uzlabojas

Vairākās Eiropas Savienības valstīs jau vērojama ekonomikas atkopšanās, reālajam iekšzemes kopproduktam pēc vairāku ceturkšņu kritumiem trešajā ceturksnī jau uzrādot pieaugumu pret iepriekšējo ceturksni. Starptautiskās institūcijas prognozē ekonomikas izaugsmi nākamajā gadā gan pasaulē, gan eiro zonā. Kopā ar Latvijas cenu un izmaksu konkurētspējas rādītāju uzlabošanas tas ļauj prognozēt arī pakāpenisku Latvijas eksporta un līdz ar to arī apstrādes rūpniecības nostāšanos uz stabila pieauguma ceļa.

Pagaidām apstrādes rūpniecības mēnešu pārmaiņas saglabājas svārstīgas, oktobra dati par apstrādes rūpniecības produkcijas apjomu salīdzināmajās cenās pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzinājumā ar septembri uzrāda samazinājumu par 1.9%. Kritums būvmateriālu ražošanā un pārtikas ražošanā atspoguļo joprojām vājo iekšzemes pieprasījumu.

Apstrādes rūpniecībā kopumā produkcijas apjoms nav sasniedzis iepriekšējā oktobra līmeni, tomēr gada kritums ir ievērojami mazinājies salīdzinājumā ar gada sākumu. Pozitīvi atzīmējams, ka vairākās nozarēs - kā koksnes un ķīmijas produktu ražošanā, kur bija vērojams jau gada kāpums vairākus mēnešus pēc kārtas, - tas ir noturīgs. Metālu ražošanā, uzrādot kāpumu trīs mēnešus pēc kārtas, produkcijas apjoms oktobrī ir pārsniedzis iepriekšējā oktobra līmeni.

Iekšējais pieprasījums joprojām ir vājš, bet ārējā pieprasījuma atkopšanās ļauj uzņēmējiem aizvien cerīgāk vērtēt konjunktūru rūpniecībā, kas pēdējos mēnešos stabili uzlabojas. Pēc Eiropas Komisijas publicētajiem uzņēmēju aptaujas rezultātiem novembrī, tāpat kā iepriekšējā mēnesī, gan Eiropas Savienībā un eiro zonā kopumā, gan Latvijā uzņēmēji aizvien pozitīvāk vērtē esošās norises ražošanā un eksporta pasūtījumos, kā arī saredz pozitīvas tendences tālākā ražošanas attīstībā.

APA: Bērziņa, S. (2021, 24. jul.). Apstrādes rūpniecības attīstības izredzes - uzņēmēju vērtējums uzlabojas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1465
MLA: Bērziņa, Santa. "Apstrādes rūpniecības attīstības izredzes - uzņēmēju vērtējums uzlabojas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 24.07.2021. <https://www.makroekonomika.lv/node/1465>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up