05.05.2021.

Apstrādes rūpniecības dati mudina zīlēt zināmo par nezināmo informācijas biezumos

Medikamentu ražošanas konveijers, ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Apstrādes rūpniecībai sekmes 1. ceturksnī bija vājākas nekā pērnā gada nogalē (kritums par 0.3% salīdzinājumā ar 4. ceturksni), īpaši pārtikas un dzērienu ražošanā, kuru darbību tiešāk varētu būt ietekmējusi veikalu un ēdināšanas vietu darbības ierobežojumi. Tāpat vairākas rūpniecības nozares saskaras ar izejmateriālu un komponenšu deficītu, kā arī konteineru pieejamību pārvadājumiem. Tas, savukārt, ietekmē ražošanas kapacitāti un izmaksas. Problēmas novērojamas metālapstrādē un mašīnbūvē, kokrūpniecībā, elektronikas un elektrisko iekārtu ražošanā u.c.

Neraugoties uz vājināšanos 1. ceturksnī, kopumā apstrādes rūpniecība šajā otrajā pandēmijas vilnī visnotaļ cienījami ir turējusies pretī vētrām. Spēcīgs atbalsts rūpniecībai joprojām ir kokrūpniecība, poligrāfija, ķīmija un īpaši mēbeļu ražošana (poligrāfija, ķīmija un mēbeles 1. attēlā iekļautas grupā "citas zināmās nozares"), kā arī lielo uzņēmumu dominances dēļ noslepenotās nozares. Šo informācijas robu veidojošo nozaru sekmes varam nojaust, aprēķinot starpību starp kopējo apstrādes rūpniecības izlaidi un visām "zināmajām" nozarēm. Un šīs nozares jau kopš 2020. gada nogales nodrošina būtisku pozitīvo devumu apstrādes izaugsmē, liekot izteikt minējumus par straujāk augošo jomu. Noslepenotās nozares (farmācija, elektronikas nozare un citu transportlīdzekļu ražošana) kopā veido 11% no apstrādes rūpniecības izlaides.

Datu ierobežojumi mudina izkāpt no Excel tabulām un meklēt atbildes citviet, kas padara analītiku interesantāku, bet jāatzīst - arī minējumiem bagātāku. Tad nu pazīlēsim informācijas biezumos!

Datoru un elektronikas ražošanas nozarē (plašāk rakstos par Elektronika piedzīvojumiem (1.sērija; 2. sērija) pieprasījums saglabājas samērā noturīgs, bet problēmas vērojamas produkcijas komponenšu pieejamībā līdz ar globālo mikroporcesoru deficītu, tāpēc sniegums varētu būt bijis labs, bet diez vai būtiski augošs. Tāpat maz ticams, ka šāda izaugsme varētu būt citu transportlīdzekļu ražošanā (galvenokārt te lūkojoties kuģu būves un remonta virzienā), pandēmijas fonā pieprasījums šajā segmentā varētu būt ierobežots.

Atļaušos minēt, ka pie labā šo “nezināmo” nozaru snieguma ir "vainojama" farmācija, īpaši Grindeks koncerna panākumi. Kā vēsta publiski pieejamā informācija, 2020. gadā Grindeks koncerns sasniedzis vēsturiski straujāko apgrozījuma un peļņas kāpumu.

Tā apgrozījums bija 187 milj. eiro, kas ir par 32% vairāk nekā 2019. gadā. Iespaidīgi (par 42%) augusi arī peļņa. 2021. gadā Grindeks koncerns plāno apgrozījumu palielināt vēl par 19%, tātad labas sekmes 1. ceturksnī ir samērā ticams pieņēmums. Koncerns lepojas ar strauju izaugsmi jaunos tirgos un pozīciju nostiprināšanu esošajos, un kaļ lielus plānus arī nākotnei, domājot par jaunas farmaceitiskās rūpnīcas būvniecību Latvijā ar 800-1000 jaunām darbavietām.

Kopumā var secināt, ka apstrādes rūpniecībai ir gana daudz izaicinājumu un šķēršļu darbībai, tomēr tā joprojām spēj patīkami pārsteigt un izaicināt hipotēžu radīšanai analītiķus. Pamazām sarūk ierobežojumi un atgūstas rūpnieku noskaņojuma rādītāji – aprīlī optimisms krietni audzis gan rūpniecībā, gan citās nozarēs, tāpēc ceram uz ražīgu vasaru.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; procentpunkti) un rūpnieku noskaņojums (%)

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; procentpunkti) un rūpnieku noskaņojums (%)
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Eiropas Komisija, Latvijas Bankas aprēķini

 

APA: Puķe, A. (2024, 25. apr.). Apstrādes rūpniecības dati mudina zīlēt zināmo par nezināmo informācijas biezumos. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5205
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecības dati mudina zīlēt zināmo par nezināmo informācijas biezumos" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5205>.

Restricted HTML

Up