19.09.2013.

Eiro gaidu iespaids kļūst izteiktāks

Augustā kopējais naudas piedāvājums palielinājās, banku piesaistīto noguldījumu pieaugumam apsteidzot latu skaidrās naudas pieprasījuma samazinājumu. Banku kredītportfeļa samazinājums bija minimāls, uzņēmumiem izsniegto kredītu kāpumam gandrīz līdzsvarojot mājokļa kredītu atmaksu un slikto kredītu norakstīšanas iespaidu.

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, augustā palielinājās par 0.4%, savukārt tā gada pieauguma temps palēninājās līdz 1.2%. Gandrīz nemainīgā un visai straujā tempā turpināja mazināties skaidro latu apjoms apgrozībā (mēneša laikā par 33.5 milj. latu), augusta beigās jau par 13.7% atpaliekot no 2012. gada augusta līmeņa. Mazāk aktīvas skaidrās naudas izmantošanas un tautsaimniecības pozitīvās aktivitātes ietekmē auga gan iekšzemes uzņēmumu, gan mājsaimniecību noguldījumi, nozīmīgākajam kāpumam saglabājoties noguldījumu uz nakti segmentā.

Attēls. Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Avots: Latvijas Banka

Augustā ievērojami straujāks bija eiro veikto noguldījumu kāpums (+2.3%), kamēr latos veiktie noguldījumi auga vien par 0.8%, norādot, ka latu skaidrās naudas uzkrājumi lielākā mērā nonāk eiro kontos bankās.

Augustā iekšzemes kredītu kopējais atlikums samazinājās vien par 0.1%, jo ierastajā tempā samazinoties mājokļa kredītiem (par 0.5%), vienlaikus par 0.3% pieauga uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums. Tomēr, banku attieksmei ilgstoši saglabājoties nogaidošai, kopējais iekšzemes kredītportfelis joprojām būtiski atpalika no pērnā gada atbilstošā perioda rādītāja (augustā – par 6.9%), pašreiz atrodoties 2006. gada nogales līmenī.

Naudas piedāvājuma gada pieauguma temps saglabājas pozitīvs, gan turpinot mazināties. To lielā mērā iespaido un arī nākamajos mēnešos noteiks skaidrās naudas apgrozībā sarukums, jo banku piesaistīto noguldījumu kāpums turpinās un liecina ne vien par skaidrās naudas nonākšanu kontos bankās, bet arī iekrājumu papildināšanu, augot uzņēmumu ražošanas un iedzīvotāju ieņēmumu līmenim. Mērenu noguldījumu pieaugumu varam gaidīt arī turpmāk, bet kreditēšanas jomā pārmaiņu tendences vēl nav manāmas. Samērā vājais kredītu pieprasījums un banku piesardzīgā kredītpolitika vēl nesola kreditēšanas samazināšanās cikla beigas.

APA: Purviņš, V. (2023, 22. sep.). Eiro gaidu iespaids kļūst izteiktāks. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1042
MLA: Purviņš, Vilnis. "Eiro gaidu iespaids kļūst izteiktāks" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1042>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up