03.11.2010.

Apstrādes rūpniecībā gada izaugsme un nākotnes riski

  • Svetlana Rusakova
    Latvijas Bankas ekonomiste

Pēc augšupejas septiņus mēnešus pēc kārtas septembrī apstrādes rūpniecība uzrādīja nelielu kritumu. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes informāciju produkcijas izlaide mēneša laikā samazinājās par 1.7% (sezonāli izlīdzināti dati). Septembrī kritās produkcijas izlaide farmācijas preparātu, koksnes un koka izstrādājumu, ka arī pārtikas produktu ražošanā.

Tomēr, pateicoties iepriekšējai izaugsmei, gada kāpums palika ļoti nozīmīgs - salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu fiziskā apjoma indekss palielinājās par 19.7%. Gada kāpumu visvairāk ietekmēja pieaugumi koksnes un koka izstrādājumu, gatavo metālizstrādājumu, nemetālisko minerālu izstrādājumu elektrisko iekārtu un apģērbu ražošanā.

3. ceturksnī produkcijas izlaides gada kāpuma temps paātrinājās - līdz 19.9%, ko nodrošināja lielā izaugsme jūlijā un augustā. Tādējādi nozīmīgi pieauga arī nozares pozitīvā ietekme uz tautsaimniecības attīstību. Gada pirmajos deviņos mēnešos rūpniecībā fiksēts 12.6% liels pieaugums.

Ārējais pieprasījums un ražotāju konkurētspēja arvien turpina saglabāties kā galvenais attīstības faktors. Šī gada pirmajos astoņos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu apstrādes rūpniecības apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 4.1%, bet apgrozījums eksportā izauga par 28.8%. Tomēr pieaugošie globālās ekonomikas izaugsmes riski norāda uz to, ka pieprasījuma kāpums varētu kļūt lēnāks. Par to liecina arī uzņēmēju aptauju rezultāti. Pēc Eiropas Komisijas publicētiem datiem, ekonomiskās situācijas vērtējums rūpniecībā pēdējos mēnešos kļuvis piesardzīgāks. Jūlijā, augustā un septembrī varējām vērot rūpniecības konfidences pavājināšanos, kas savukārt oktobrī nedaudz uzlabojās. Oktobra uzlabojumu noteica pozitīvāks produkcijas pieprasījuma vērtējums, tomēr pēc mēneša gaidāmā ražošanas aktivitāte joprojām novērtēta zemāk nekā septembrī.

Īstermiņā nākamajam gadam nepieciešamā budžeta konsolidācija bremzēs iekšzemes pieprasījumu. Rūpniecības attīstību drīz vien var sākt kavēt arī piedāvājuma faktori, izsīkstot brīvajām ražošanas jaudām. 2010. gada 4. ceturksnī apstrādes rūpniecībā sagaidāma lēnāka izaugsme, ko papildus minētajiem faktoriem ietekmēs arī iepriekšējā gada bāzes efekts.

APA: Rusakova, S. (2024, 03. may.). Apstrādes rūpniecībā gada izaugsme un nākotnes riski. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1351
MLA: Rusakova, Svetlana. "Apstrādes rūpniecībā gada izaugsme un nākotnes riski" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 03.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1351>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up