04.07.2011.

Apstrādes rūpniecība maijā piebremzējas – seko globālām tendencēm

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Pēc salīdzinoši strauja kāpuma iepriekšējos divos mēnešos maijā apstrādes rūpniecības izlaide nedaudz samazinājās. Salīdzinājumā ar šī gada aprīli izlaide apstrādes rūpniecībā samazinājās par 1.8% (izslēdzot sezonālo ietekmi), bet salīdzinājumā ar 2010. gada maiju saglabājās apstrādes rūpniecības izlaides pieaugums 12.2% apmērā.

Pozitīvi gada pieauguma tempi saglabājas kokmateriālu ražošanā (+14.9%), gatavo metālizstrādājumu ražošanā (+38.6%), mēbeļu ražošanā (+9.1%), nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (+31.5%), apģērbu ražošanā (+52.7%), kā arī datoru, elektrisko un optisko iekārtu ražošanā (+9.8%). Ir arī atsevišķas apakšnozares ar negatīviem gada pieauguma tempiem. Piemēram, izlaides samazinājums bijis pārtikas produktu ražošanā (-1.1%), dzērienu ražošanā (-6.7%), tekstilizstrādājumu ražošanā (-7.0%), ķīmisko vielu ražošanā (-2.5%), kā arī gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā (-11.1%). Ieguves rūpniecībā un elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarēs gadā saglabājās pieaugums – attiecīgi par 6.4% un 3.3%.

Uz iespējamu apstrādes rūpniecības izlaides apjomu samazinājumu maijā jau iepriekš norādīja jauno pasūtījumu statistika. Sezonāli izlīdzinātais jauno pasūtījumu apmērs samazinās jau trīs mēnešus pēc kārtas (eksportā samazinās, bet vietējā tirgū pieaug). Apakšnozaru griezumā, pēdējo mēnešu laikā strauji samazinās jauno pasūtījumu apmērs gatavo metālizstrādājumu ražošanā, bet strauji pieaug ķīmisko vielu, automobiļu un piekabju, kā arī elektrisko iekārtu ražošanā. Citās apakšnozarēs jauno pasūtījumu statistika ir svārstīga bez skaidrām tendencēm.

Eiropas Komisijas apkopotie konfidences indikatori liecina, ka konfidence rūpniecībā samazinās jau trīs mēnešus pēc kārtas. Tā pēdējo trīs mēnešu laikā rūpniecības konfidence kopumā ir pasliktinājusies 2.4 punktiem. To noteica nākamo trīs mēnešu nodarbinātības gaidu samazināšanās un eksporta pasūtījumu apjomu novērtējums, kas saskan ar jauno pasūtījumu statistiku. Tas, ka rūpnieku redzējums par eksporta tirgiem kļūst sliktāks, saskan arī ar kopējo rūpniecības sektora konjunktūru gan Eiropā, gan pārējā pasaulē. Pēdējo mēnešu laikā salīdzinoši strauji pasliktinās arī iepirkumu vadītāju jeb PMI rādītājs (Purchasing managers index). Latvijas rūpniecības sektora konfidence un jauno pasūtījumu statistika seko globālajiem rūpniecības rādītājiem: Latvijas apstrādes rūpniecības sektors nozīmīgi integrēts globālajā tirgū un jutīgs pret norisēm pasaules izejvielu tirgos un ārējā pieprasījuma apjomu.

Protams, apstrādes rūpniecības nozares – īpaši uz vietējo tirgu orientēto apakšnozaru -- attīstība ir atkarīga arī no norisēm un nosacījumiem vietējā līmenī. Arī turpmāk apstrādes rūpniecības attīstība būs atkarīga no pasākumiem, kas tiks veikti gan specifiski nozares atbalstam (piemēram, nodokļu atlaižu piemērošana īpaši atbalstāmo investīciju projektiem vai izglītības sistēmas reforma), kā arī kopumā tautsaimniecības attīstības nodrošināšanai. Kritiski svarīgi būs valdības lēmumi un to savlaicīgums nākamā gada budžeta konsolidācijas kontekstā. Tas būs īpaši svarīgi tiem uzņēmumiem, kuri jau šobrīd ir izvēles priekšā – veikt investīcijas un palielināt ražošanas jaudas vai tomēr atlikt tās uz vēlāku laiku.

 

1.att. Apstrādes rūpniecības dinamika

Apstrādes rūpniecības dinamika

2.att. Apstrādes rūpniecības nozaru gada pieauguma tempi 2011. gada maijā (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem)

Apstrādes rūpniecības nozaru gada pieauguma tempi 2011. gada maijā (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem)

APA: Kasjanovs, I. (2024, 18. may.). Apstrādes rūpniecība maijā piebremzējas – seko globālām tendencēm. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1273
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība maijā piebremzējas – seko globālām tendencēm" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 18.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1273>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up