07.05.2012.

Apstrādes rūpniecība martā spītē bažām - strauji pieaug, taču noskaņojums pasliktinās

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Apstrādes rūpniecības dinamika pēdējos astoņus mēnešus ir bijusi kā labs svārsta pulksteņa mehānisms – vienu mēnesi saražotās produkcijas apjoms pieaug, nākamo samazinās. Arī 2012. gada martā šī tendence turpinājās – pieaugums par 4.3% salīdzinājumā ar februāri pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem (tas salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem). Apstrādes rūpniecības pieaugumu martā noteica saražotās produkcijas apmēru pieaugums koksnes un tās izstrādājumu (+5.6%), metālu (+28.1%) un citu transportlīdzekļu ražošana (+80.1%), kas visticamāk ir kuģubūves veiksmīgais sniegums. Tas nozīmē, ka, pateicoties straujajam pieaugumam janvārī un martā, 2012. gada 1. ceturksnī saražotās produkcijas apjoms ir palielinājies par 3.5% (salīdzinājumā ar 2011. gada 4. ceturksni).

2012. gada 1. ceturksnī kopumā apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms salīdzinājumā ar 2011. gada 4. ceturksni ir pieaudzis apģērbu ražošanā (+4.6%), koksnes un tās izstrādājumu ražošanā (+2.0%), farmācijā (+2.5%), metālu ražošanā (+27.5%), gatavo metālizstrādājumu ražošanā (+10.8%), datoru un elektrisko iekārtu ražošanā (+9.1%), kā arī citu transporta līdzekļu ražošanā (+27.5%). Tikmēr ražošanas apjomi ir samazinājusies pārtikas produktu ražošanā (-0.9%), tekstilizstrādājumu ražošanā (-1.9%), ķīmisko produktu ražošanā, un elektrisko iekārtu ražošanā (-12.4%).  Interesanti ir salīdzināt arī rūpniecības reālās saražotās produkcijas dinamiku ar realizācijas (faktiskajās cenās) dinamiku. Par apstrādes rūpniecības produkcijas noietu jeb realizāciju gan šobrīd ir pieejami dati tikai par gada pirmajiem diviem mēnešiem. Šie  dati, līdzīgi saražotās produkcijas apjoma datiem, norāda uz diametrāli pretējām tendencēm gada pirmajos divos mēnešos – janvārī apstrādes rūpniecības realizācijas apjomi pieauga par 8.7% (salīdzinājumā ar decembri, izņemot sezonālo ietekmi), bet februārī samazinājās par 5.7%. Šādas svārstības noteica apstrādes rūpniecības  produkcijas noiets eksportā – attiecīgi 14.2% pieaugums janvārī un 8.4% kritums februārī. Taču situācija laika gaitā ir bijusi dažāda, ja raugās pa apakšnozarēm - tā pārtikas rūpniecībā realizācijas dati, ja salīdzina pret 2010. gada vidējo mēnesi, ievērojami apsteidz saražotās produkcijas apjoma datus, kas liecina par to, ka šeit loma ir bijusi realizācijas cenas pieaugumam. Lielā daļā pārējo apakšnozaru (kokapstrādē, ķīmisko vielu ražošanā, būvmateriālu ražošanā) situācija ir līdzīga – saražotās produkcijas apmērs ir audzis lēnāk kā realizācija, ko galvenokārt ir noteicis realizācijas apjomu pieaugums eksportā. Taču daļā nozaru (apģērbu ražošanā, gatavo metālizstrādājumu ražošanā, farmācijā) situācija ir pretēja – šajās nozarēs saražotās produkcijas apjomu pieaugums ir straujāks par realizācijas pieaugumu, kas norāda uz iespējamu cenu konkurētspējas izmantošanu.

Vēl apstrādes rūpniecības kontekstā ir vērts pieminēt, ka aprīlī Ekonomikas ministrija nāca klajā ar industriālās politikas vadlīniju dokumentu (apspriešanai un pilnveidošanai līdz gada beigām)  un savu redzējumu par to, kā turpmāk būtu jāstrādā pie apstrādes rūpniecības nozīmes stiprināšanas tautsaimniecībā. Mērķis – 20% īpatsvars IKP struktūrā ir visnotaļ ambiciozs, taču vadlīnijas un ministra D.Pavļuta redzējums ir pietiekami simpātisks. Būti svarīgi realizēt "horizontālo pieeju" atbalsta sniegšanā uzņēmējiem – tātad sniedzot līdzvērtīgu atbalstu visiem uzņēmējiem, kas atbilst kādai kritēriju kopai. Šogad jau ir tapis pirmais nozīmīgais atbalsta mehānisms, par kura neesamību iepriekš ir sūkstījušies rūpnieki – elektrības pieslēgumu izbūve uzņēmējiem.

Līdz šim apstrādes rūpniecības dati ir bijuši svārstīgi taču ar augšupvērstu tendenci. Spriežot pēc sarunām ar nozaru pārstāvjiem un Eiropas Komisijas apsekotajiem noskaņojuma rādītājiem (aprīlī pasliktinājums par 3.4 punktiem), turpmākajos mēnešos gan varētu iezīmēties neliels apjomu kritums. Noskaņojuma rādītāji šobrīd liecina par pasūtījumu apjoma samazināšanos, arī atsevišķu nozaru pārstāvji apliecina – ir jūtams neliels pasūtījumu apjomu samazinājums. Gadā kopumā apstrādes rūpniecības izlaide būs diversificētāka kā iepriekšējos gados, ko nodrošinās arvien pieaugošais saražotās produkcijas apjoms apakšnozarēs, kas nāk aiz apstrādes rūpniecības flagmaņiem – kokapstrādes, metāliem un pārtikas rūpniecības.  

APA: Kasjanovs, I. (2024, 30. apr.). Apstrādes rūpniecība martā spītē bažām - strauji pieaug, taču noskaņojums pasliktinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1183
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība martā spītē bažām - strauji pieaug, taču noskaņojums pasliktinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 30.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1183>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up