03.06.2011.

Apstrādes rūpniecība turpina strauju kāpumu; globālās tendences norāda uz lēnāku attīstību nākotnē

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Pēc visai liela pieauguma iepriekšējā mēnesī arī aprīlī apstrādes rūpniecības izlaide ir ievērojami kāpusi, kas ir nedaudz pārsteidzoši. Salīdzinājumā ar š.g. martu aprīlī izlaide apstrādes rūpniecībā pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieaugusi par 4.4%, savukārt salīdzinājumā ar 2010. gada aprīli pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem ir fiksēts 17.0% liels pieaugums . Tādējādi š.g. četros mēnešos apstrādes rūpniecības izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu ir pieaugusi par 14.1%. Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības izlaides līmenis aprīlī ir bijis aptuveni 2008. gada sākuma līmenī. Strauju izaugsmi aprīlī galvenokārt nodrošināja gatavo metālizstrādājumu, ķīmisko produktu un tekstilizstrādājumu ražošana.

Lai gan šomēnes apstrādes rūpniecības izlaide ir ievērojami pieaugusi, ir sagaidāms, ka turpmākajos mēnešos apstrādes rūpniecības dinamika varētu būt vājāka. Rūpniecības konfidences indikators (apkopo Eiropas Komisija) aprīlī samazinājās par 0.2 punktiem un maijā par 0.8 punktiem. Pēc konfidences apsekojumu datiem, pēdējo divu mēnešu laikā ir ievērojami pasliktinājies rūpnieku redzējums par potenciālo nākotnes eksporta pasūtījumu apmēru. Tāpat jāmin tas, ka rūpniecības konfidence būtiski samazinās arī ES un eiro zonā, kas iespējams ir reakcija uz izejvielu cenu pieaugumu un šaubām par nākotnes pieprasījuma noturīgumu. Tādēļ pamazām sāk palielināties rūpnieku krājumu apjomu novērtējums  - tas gan joprojām ir ļoti zems, ja raugās no vēsturiskās perspektīvas.

Rūpnieku norādītās bažas par pasūtījumu apjomu samazinājumu apstiprina arī jauno pasūtījumu statistika. Konfidences apsekojumi balstās uz rūpnieku intuitīvu nākotnes novērtējumu, bet jauno pasūtījumu statistika balstās uz jau noslēgtiem vai saskaņotiem pasūtījumiem (līgumi, vienošanās). Lai gan gada pieauguma temps joprojām saglabājas ļoti augsts (martā +34.1%), pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pa mēnešiem ir vērojams kritums. Š.g. martā jauno pasūtījumu apmērs samazinājās pret februāri pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem par 6.4%, t.sk. eksportā – par 8.4%. Raugoties pa apakšnozarēm, mēneša pieaugums saglabājas apģērbu, ķīmisko vielu, farmaceitisko produktu, metālu un automobiļu un piekabju ražošanā. Spriežot pēc jauno pasūtījumu statistikas, tuvākajos mēnešos pakāpeniski var sākt atgūties pēdējā laikā stagnējošā ķīmisko produktu ražošana.

Nu jau divus mēnešus pēc kārtas (dati līdz š.g. martam ieskaitot) samazinās apstrādes rūpniecības apgrozījuma indekss eksportā, bet palielinās vietējā tirgū. Arī, vērtējot pret iepriekšējo gadu, straujāk bremzējas apgrozījuma pieaugums eksporta tirgos, bet vietējā tirgū tas lēnām pieaug. Piemēram, pēdējos mēnešos ir ievērojami pieaudzis vietējais apgrozījums pārtikas produktu, apģērbu, elektrisko iekārtu, kokmateriālu ražošanā un mēbeļu ražošanā. Pārtikas produktu un apģērba apgrozījuma pieaugums atspoguļojas arī mazumtirdzniecības datos, kas gan pagaidām neliecina par stabilu mājsaimniecību patēriņa atjaunošanos – jāņem vērā, ka tieši pārtikas un apģērbu ražošanā kritums iepriekš ir bijis vislielākais. Savukārt, apgrozījuma pieaugums vietējā kokmateriālu pārdošanā liecina par iespējamu pakāpenisku būvniecības darbu atjaunošanos ēku segmentā (inženierbūvēs kokmateriālus izmanto mazāk).

Visticamāk, tuvākajos mēnešos nav sagaidāms tikpat straujš apstrādes rūpniecības izlaides apjomu pieaugums. Dažāda veida apsteidzošie rādītāji norāda uz pesimisma vairošanos rūpnieku vidū ne tikai Latvijā, bet arī eiro zonā un pasaulē kopumā. Piemēram, rūpnieku noskaņojuma indekss PMI (Purchasing Managers index) eiro zonā maijā samazinājās par 3.4 punktiem, īpaši pasliktinoties Spānijas un Grieķijas rādītajiem. Indeksu veido rūpnieku skatījums par jaunajiem pasūtījumiem, izlaides apjoms, nodarbinātība, piegādātāju piegāžu laiki un krājumu apmēri. Pašlaik var lēst, ka tuvākajos mēnešos globālie apstrādes rūpniecības apmēri nedaudz bremzēsies, kas noteikti iespaidos arī Latvijas rūpniekus – īpaši tos, kuri piegādā izejvielas nākamajiem apstrādes posmiem ārvalstīs.

1.att. Apstrādes rūpniecības dinamika

Apstrādes rūpniecības dinamika 04.2011

 

2.att. Apstrādes rūpniecības nozaru pieauguma tempi kopš gada sākuma (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, procentos pret 2010. gada decembri)

Apstrādes rūpniecības nozaru pieauguma tempi kopš gada sākuma  04.2011

APA: Kasjanovs, I. (2024, 18. may.). Apstrādes rūpniecība turpina strauju kāpumu; globālās tendences norāda uz lēnāku attīstību nākotnē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1282
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība turpina strauju kāpumu; globālās tendences norāda uz lēnāku attīstību nākotnē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 18.05.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1282>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up