29.06.2016.

Izaugsmes tendences kreditēšanā nostiprinās

Maijā vērojamais iekšzemes kredītportfeļa kāpums nostiprināja iepriekšējā mēneša pārmaiņas – kredītu gada pieauguma temps stabilizējās pozitīvajā sektorā. Maijā auga gan nefinanšu sabiedrībām, gan mājsaimniecībām, gan arī nebanku finanšu iestādēm izsniegtie kredīti. Vienlaikus nedaudz palielinājās arī banku piesaistīto noguldījumu atlikums.

Banku iekšzemes kredītu atlikums maijā palielinājās par 1.2%, nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem aizdevumiem palielinoties par 2.1%, kredītiem finanšu iestādēm – par 1.7% un patēriņa kredītiem mājsaimniecībām - par 1.9%. Kopējo iekšzemes kredītu gada pārmaiņu temps uzlabojās par 0.8 procentu punktiem, sasniedzot +0.9%, tomēr kredītiem nefinanšu uzņēmumiem un kredītiem mājsaimniecībām vēl saglabājās negatīvs, tomēr tuvojoties nulles līmenim (attiecīgi -0.5% un -3.7%).

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi maijā palielinājās par 0.3% un to gada kāpuma temps sasniedza 12.5%. Uzņēmumu noguldījumi mēneša laikā pieauga par 0.2% (gada pieaugums maijā 20.2%) un mājsaimniecību noguldījumi – par 0.4% (gada pieaugums 6.4%).

Lai gan iekšzemes noguldījumi nedaudz pieauga, skaidrās naudas pieprasījuma samazinājums noteica nelielu Latvijas devuma eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 sarukumu. Eiro zonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs maijā palielinājās par 0.5% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu - par 0.2%, bet noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem saruka par 5.7%. Kopumā Latvijas devums eiro zonas M3 maijā samazinājās par 0.2%, nemainīgi par 10.5% pārsniedzot iepriekšējā gada atbilstošā perioda līmeni. 

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Avots: Latvijas Banka

 

Eirosistēma turpina aktīvi stimulēt ekonomikas attīstību un pozitīvu ietekmi uz turpmāku kreditēšanas atkopšanos sagaidām arī Latvijā. Tostarp jāatzīmē trīs Latvijas komercbanku piedalīšanās jaunajā ilgāka termiņa refinansēšanas operāciju (TLTRO II) izsolē jūnijā, aizņemoties līdzekļus, kas varētu veicināt jaunu kredītu izsniegšanu. Kredītportfeļa pieaugumu balstīs arī banku un uzņēmēju vispārējais noskaņojums, kas kļūst pretimnākošāks kreditēšanai gan no piedāvājuma, gan pieprasījuma puses. Pozitīvās tendences gan varētu mazināt balsojuma rezultāti par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, vairojot neskaidrību, kas atkal varētu piebremzēt investīciju lēmumu pieņemšanu.

APA: Purviņš, V. (2024, 19. jul.). Izaugsmes tendences kreditēšanā nostiprinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/838
MLA: Purviņš, Vilnis. "Izaugsmes tendences kreditēšanā nostiprinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/838>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up