26.02.2016.

Janvārī vērojams sezonāls noguldījumu samazinājums

Janvārī varējām vērot ikgadējo naudas rādītāju pārmaiņu tendenci, kad pēc sezonālā kāpuma decembrī banku piesaistītie noguldījumi, skaidrās naudas pieprasījums un līdz ar to arī kopējais naudas piedāvājums sarūk. Tomēr tautsaimniecības stabilitāte sekmēja to, ka noguldījumu sezonālais samazinājums bija mazāks nekā pērnā gada atbilstošajā periodā un noguldījumu gada kāpuma temps turpināja augt. Lēnāk nekā iepriekšējā mēnesī samazinājās iekšzemes kredītportfelis.

Kopējais banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums janvārī samazinājās par 1.0%, bet to gada kāpuma temps palielinājās par 1.3 procentu punktiem līdz 10.3%. Mēreni saruka uzņēmumu, pavisam nedaudz – mājsaimniecību noguldījumi. Tomēr uzņēmumu noguldījumu gada kāpuma temps pieauga līdz 15.8%, savukārt mājsaimniecību noguldījumu – samazinājās līdz 6.0%.

Līdz ar noguldījumu samazinājumu saruka arī Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3. Eiro zonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs janvārī samazinājās par 1.2% un noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem – par 3.3%, tikai noguldījumiem ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu turpinot augt (par 2.9%). Kopumā Latvijas devums eiro zonas M3 samazinājās par 1.2% un par 9.7% pārsniedza iepriekšējā gada atbilstošā perioda līmeni.

Janvārī banku iekšzemes kredītportfelis samazinājās par 0.6%, t.sk. kredīti nefinanšu uzņēmumiem – par 0.7% un kredīti mājsaimniecībām – par 0.3%. Kopējo iekšzemes kredītu gada samazinājuma temps veidoja -2.3%, t.sk. kredītiem nefinanšu uzņēmumiem -2.6% un kredītiem mājsaimniecībām -4.3%.

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Avots: Latvijas Banka

Nelielais monetāro rādītāju samazinājums janvārī nemaina kopumā optimistisko skatījumu uz gaidāmo attīstību 2016. gadā kopumā. Noguldījumu augošais gada pieauguma temps liecina par noguldījumu sarukuma sezonālo raksturu, liekot gaidīt noguldījumu pieauguma atjaunošanos absolūtā izteiksmē jau nākamajos mēnešos. Savukārt kreditēšanā gaidāmās pozitīvās pārmaiņas kā piedāvājuma, tā pieprasījuma pusē apstiprina gan pašu banku un Latvijas Komercbanku asociācijas izteiktais vērtējums, gan arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas prognozes.

APA: Purviņš, V. (2024, 19. apr.). Janvārī vērojams sezonāls noguldījumu samazinājums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/863
MLA: Purviņš, Vilnis. "Janvārī vērojams sezonāls noguldījumu samazinājums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/863>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up