28.09.2015.

Kreditēšanā atkal pussolis uz priekšu

Augusts iezīmējies ar nelielu pozitīvu kustību kreditēšanas jomā. Pēc diviem soļiem atpakaļ (jūnijā un jūlijā) augustā solītis uz priekšu sperts nefinanšu uzņēmumu kreditēšanā. Šo kredītu portfelis audzis gandrīz par 60 milj. eiro, līdz ar to nedaudz palielinot arī banku kopējo iekšzemes kredītportfeli. Nedaudz audzis arī banku piesaistīto noguldījumu atlikums, turpinot palielināties uzņēmēju uzkrājumiem banku kontos. Uz norēķinu kontu pieauguma rēķina mazliet kāpis arī Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas piedāvājumā M3.

Augustā banku iekšzemes kredītportfelis palielinājās par 0.4%, t.sk. kredīti nefinanšu sabiedrībām par 0.9% (straujākais mēneša kāpums pēdējo trīs gadu laikā) un aizdevumi finanšu iestādēm – par 1.1%, bet kredīti mājsaimniecībām turpināja sarukt ierasti mērenajā tempā. Iekšzemes kredītu gada samazinājuma temps augustā bija -3.5%, t.sk. -4.2% kredītiem nefinanšu uzņēmumiem un -4.7% kredītiem mājsaimniecībām.

Kopējais banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums augustā pieauga par 0.4%, to gada kāpuma tempam veidojot 7.9%. Uzņēmumu noguldījumi mēneša laikā palielinājās par 1.5% un pārsniedza pērnā gada attiecīgā mēneša līmeni par 7.5%, bet mājsaimniecību noguldījumi saruka par 0.6%, bet to gada pieauguma temps veidoja 8.2%.

Pievēršoties Latvijas devuma pārmaiņām eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3, eiro zonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs augustā palielinājās par 0.7% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu – par 0.1%, savukārt noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem saruka par 1.5%. Lai gan skaidrās naudas daudzums apgrozībā mazinājās, noguldījumu uz nakti pieaugums nodrošināja pozitīvu Latvijas ietekmi uz eiro zonas naudas piedāvājumu. Latvijas devums eiro zonas M3 augustā pieauga par 0.3% un par 7.7% pārsniedza iepriekšējā gada atbilstošā mēneša līmeni.

 

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Avots: Latvijas Banka

Iepriekš izteiktos vērtējumus par kreditēšanas procesu pakāpenisku pozitīvu virzību apstiprina nefinanšu uzņēmumiem izsniegto kredītu portfeļa pieaugums, kas ļāvis iekšzemes kredītu gada samazinājuma tempam augustā uzlaboties līdz mazākā krituma rādītājam kopš 2009. gada. Līdz ar vispārējo ekonomisko situāciju, Eiropas Savienības fondu līdzekļu pieejamību, līzinga darījumu kāpumu un valsts atbalsta programmas ģimenēm mājokļa iegādei turpināšanos, kā arī saskaņā ar pašu banku un Latvijas Komercbanku asociācijas sniegto vērtējumu, ir pamats gaidīt, ka arī turpmākajos mēnešos kreditēšanas procesi aizvien vairāk vērsīsies uz pozitīvo pusi. Sagaidāms, ka šādā situācijā arī uzņēmēji turpinās uzkrāt līdzekļus savos banku kontos, kamēr mājsaimniecību noguldījumi, palielinoties patēriņam, augs lēnāk.

APA: Purviņš, V. (2024, 15. jul.). Kreditēšanā atkal pussolis uz priekšu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/892
MLA: Purviņš, Vilnis. "Kreditēšanā atkal pussolis uz priekšu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/892>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up