28.09.2016.

Stabilitāte ar pozitīvisma noti

Augustā lēns kopējā iekšzemes kredītportfeļa kāpums bija vērojams jau sesto mēnesi pēc kārtas, un pozitīvajā sektorā saglabājās arī kredītu gada pieauguma temps. Augot uzņēmumu banku kontos esošajiem līdzekļiem, palielinājās banku piesaistīto noguldījumu atlikums.

Banku iekšzemes kredītu atlikums augustā palielinājās par 0.2%, nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem aizdevumiem palielinoties par 0.3%, kredītiem finanšu iestādēm – par 1.3% un patēriņa kredītiem mājsaimniecībām - par 1.1%. Joprojām pakāpeniski un lēni (par 0.2%) turpināja sarukt mājokļa kredītu atlikums. Kopējo iekšzemes kredītu gada pieauguma temps augustā veidoja 1.7%, tostarp nefinanšu sabiedrībām izsniegto – 0.0%, bet nebanku finanšu iestādēm – 58.7%. Savukārt mājsaimniecībām izsniegto kredītu gada krituma temps samazinājās līdz 2.9%.

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi augustā palielinājās par 0.9%, to gada kāpuma tempam sasniedzot 10.3%. Uzņēmumu noguldījumi palielinājās par 2.3% (gada pieauguma temps 14.0%), bet mājsaimniecību noguldījumi saruka par 0.3% (gada pieaugums 7.2%).

Noguldījumiem augot, palielinājās arī Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3. Eiro zonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs augustā pieauga par 1.0% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu par 0.8%, minimāli sarūkot vien noguldījumiem ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem. Kopumā Latvijas devums eiro zonas M3 auga par 0.9% un par 10.3% pārsniedza iepriekšējā gada atbilstošā perioda līmeni. 

 

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%) 

Avots: Latvijas Banka

 

Ar katru mēnesi, kurā vērojams kredītportfeļa kaut neliels, tomēr jau stabils kāpums, nostiprinās pārliecība, ka stagnācijas periods kreditēšanas jomā beidzas. Lai gan kredītņēmēju noskaņojums ārējās situācijas un piesardzīgo tautsaimniecības izaugsmes prognožu iespaidā nav būtiski uzlabojies, banku vērtējums par turpmāko attīstību (piemēram, SEB bankas) vieš pozitīvu nākotnes skatījumu. To palīdz nostiprināt arī Komercbanku asociācijas secinājumi par kreditēšanas attīstību un tās izstrādātie priekšlikumi kreditēšanas veicināšanai. Kreditēšanas izaugsmi varētu sekmēt arī Eiropas Centrālās bankas Ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju otrās kārtas septembra izsoles rezultāti līdz ar citu Eiropas Centrālo banku sistēmas  veikto monetārās politikas pasākumu ietekmi.

APA: Purviņš, V. (2024, 12. jun.). Stabilitāte ar pozitīvisma noti. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/820
MLA: Purviņš, Vilnis. "Stabilitāte ar pozitīvisma noti" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 12.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/820>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up