13.03.2024.

Ekspertu saruna "Kā panākt NOTURĪGU Latvijas tautsaimniecības izaugsmi?"

  • Latvijas Banka
    Latvijas Banka
Ilustratīvs attēls Ekspertu saruna
Foto: Latvijas Banka

 

Ekonomiskā izaugsme ir tēma, kura nonākusi gan politiķu, gan ekonomistu, gan visas sabiedrības uzmanības krustugunīs. Tai bija veltīta Latvijas Bankas 2023. gada rudens tautsaimniecības konference, jo arī globāli izaugsmes temps pēc-pandēmijas pasaulē samazinās – gan ģeopolitisku, gan citu faktoru ietekmē. Situācija nebūt nav spīdoša arī Latvijā, un mēs ne tikai strauji nevirzāmies uz Eiropas Savienības (ES) vidējo turības līmeni, bet arvien vairāk atpaliekam pat no kaimiņiem – Lietuvas un Igaunijas.

Ekonomiskās izaugsmes process ir nevis viens, ātrs lēciens, bet mazi solīši katru dienu, nedēļu, mēnesi un daudzus gadus. Katrs ikdienas solis ir nepamanāms, taču, akumulējoties ilgā laikā, tieši tā rodas vai mazinās ienākumu līmeņa plaisas starp valstīm. Kopumā ienākumu līmeni ekonomikā nosaka trīs faktoru mijiedarbība – cik veiksmīgi izmantojam darbaspēka resursu, cik daudz investējam attīstībā, un cik gudri spējam izmantot mums pieejamo darbaspēku un kapitālu. Un katrā no jomām jāpieliek plecs, lai sekmētu stabilu ekonomikas izaugsmi, vairojot valsts un tās iedzīvotāju rocību.

Diskusijas laikā iztirzātie jautājumi:

  • Kādi faktori nosaka Latvijas ekonomisko atpalicību?
  • Kādas ir iespējas novērst šķēršļus attīstībai?
  • Kurās jomās nepieciešamas pārmaiņas?
  • Kas jādara, lai izdotos būtiski paātrināt ekonomisko izaugsmi un straujāk konverģēt uz ES pārtikušo valstu ienākumu līmeni, to darot ilgtspējīgi un sabalansēti? 

AlinaEkspertu sarunu moderēja "Delfi TV" producente, žurnāliste Alina Lastovska.

RutkasteSarunu ievadīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste ar prezentāciju par to, kādi faktori ierobežo Latvijas izaugsmi un kādas ir iespējas kāpināt mūsu valsts tautsaimniecības potenciālu.

Ekspertu sarunā piedalījās arī: 

 

BriedeLiene Briede, Rīgas Tehniskās universitātes inovāciju prorektore;

ZlataZlata Elksniņa- Zaščirinska, Ārvalstu investoru padome, konsultāciju uzņēmuma "PricewaterhouseCoopers (PwC)" vadošā partnere Latvijā;

PūķisIngmārs Pūķis, LMT viceprezidents mārketinga un biznesa attīstības jautājumos, valdes loceklis;

ZvīdriņaIlze Zvīdriņa, Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktora vietniece.

 

APA: Banka, L. (2024, 19. jul.). Ekspertu saruna "Kā panākt NOTURĪGU Latvijas tautsaimniecības izaugsmi?". Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6350
MLA: Banka, Latvijas. "Ekspertu saruna "Kā panākt NOTURĪGU Latvijas tautsaimniecības izaugsmi?"" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6350>.
Up