13.06.2024.

Ekspertu saruna: Procentu likmes krīt. Vai gaisma tuneļa galā?

13. jūnijs

  • Latvijas Banka
    Latvijas Banka
Ilustratīvs attēls foto no diskusijas
Foto: Latvijas Banka

2016. gada decembrī Latvijas Bankā notika ekspertu saruna "Zemo procentu likmju laikmets – vai esam izmantojuši iespējas?". Pēc septiņarpus gadiem un vairākiem globāla mēroga notikumiem, kas izbeidza iepriekšējo zemo procentu likmju laikmetu un lika centrālajām bankām visā pasaulē, cīnoties ar augsto inflāciju, būtiski celt procentu likmes, varam atskatīties pagātnē un secināt, ka šīs iespējas netika izmantotas un Latvijas tautsaimniecībā bija finansējuma mazasinība arī "lētās naudas" periodā.

Cīņa ar inflāciju ir bijusi sekmīga, un globālie finanšu tirgi gaida, ka 2024. gadā pasaules vadošās centrālās bankas, arī Eirosistēma (ko veido Eiropas Centrālā banka un eirozonas nacionālās centrālās bankas, arī Latvijas Banka), sāks procentu likmju mazināšanu, atvieglojot finansēšanas nosacījumus un pastarpināti veicinot tautsaimniecības izaugsmi.

2024. gada jūnijā varam uzdot līdzīgus jautājumus kā 2016. gada nogalē: 

  • Vai apzināmies zemo procentu likmju perioda priekšrocības? 
  • Kāpēc Latvijai neizdevās izmantot rekordzemo procentu likmju perioda sniegtās iespējas un kāds mājasdarbs un priekšdarbi jāpaveic, lai šoreiz mums izdotos? 
  • Kā zemākas procentu likmes ietekmēs dažādus tautsaimniecības sektorus, it īpaši eksportējošos uzņēmumus un nekustamā īpašuma un būvniecības nozares? 
  • Vai Latvijas komercbankas ir atguvušās pēc reformām finanšu nozarē un gatavas aktīvāk finansēt tautsaimniecības dalībniekus – uzņēmējus un iedzīvotājus –, un kādi šķēršļi to kavē pašlaik? 

Latvijas Bankas Ekspertu sarunā piedalījās:

Madara Ekspertu sarunas moderatore, žurnāliste Madara Fridrihsone.

MārtiņšLatvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja vietnieks Mārtiņš Bitāns, kurš sniedza prezentāciju par procentu likmju attīstību eirozonā, pieredzi rekordzemo procentu likmju perioda laikā un faktoriem, kas ir izšķiroši, lai pieejamāks finansējums nonāktu tautsaimniecībā. 

OčlejsJānis Ošlejs, uzņēmējs un ekonomists, eksportējošā uzņēmuma SIA "Primekss" dibinātājs un valdes priekšsēdētājs; 

ŠīnsEdgars Šīns, nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" vadītājs, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes loceklis; 

LīvaLīva Zorgenfreija, "Swedbank" AS galvenā ekonomiste Latvijā; 

Skatīt prezentāciju

APA: Banka, L. (2024, 15. jun.). Ekspertu saruna: Procentu likmes krīt. Vai gaisma tuneļa galā? . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6476
MLA: Banka, Latvijas. "Ekspertu saruna: Procentu likmes krīt. Vai gaisma tuneļa galā? " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6476>.
Up