13.03.2017.

Janvāris ārējā tirdzniecībā nes pozitīvas ziņas

Janvāris ārējā tirdzniecībā nes pozitīvas ziņas
Foto: shutterstock.com
Lai gan parasti janvārim ir raksturīga vājāka ārējās tirdzniecības aktivitāte nekā citos mēnešos, šogad pozitīvu gada izaugsmi preču eksportā noteica vairāki faktori: globālo cenu pieaugums naftai, pārtikai u.c. precēm, kā arī pēdējo mēnešu diezgan stabilā izaugsme apstrādes rūpniecībā un ārējā pieprasījuma atjaunošanās tirdzniecības partnervalstīs.

Gada izaugsmi pozitīvi ietekmēja arī zemā pagājušā gada bāze janvārī, kad preču eksportā tika piedzīvots absolūti mazākais eksporta vērtības līmenis kopš 2012. gada februāra.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2017. gada janvārī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums salīdzinājumā ar 2016. gada decembri saruka par 10.8%, eksportam un importam samazinoties attiecīgi par 8.6% un 12.5%. Salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri preču eksporta un importa vērtība ir pieaugusi attiecīgi par 13.3% un 18.5 %. Preču eksporta un importa vērtības kritums mēneša laikā skaidrojams ar sezonalitāti.

Preču eksportā gada izaugsmē lielākais pozitīvais devums bija koksnei un tās izstrādājumiem (eksporta pieaugums uz Zviedriju, Vāciju, Lietuvu, Norvēģiju, Dāniju, Franciju, Lielbritāniju, Itāliju, Poliju, Koreju, Ķīnu u.c.), pārtikas rūpniecības ražojumiem (t.sk. dzērienu eksporta pieaugumam uz Krieviju), parastā metāla izstrādājumiem, sauszemes transportlīdzekļiem, dzīvnieku izcelsmes produktiem (piena produktiem, gaļas un zivju izstrādājumiem), farmācijas produktiem (eksporta kāpumam uz Krieviju, Vāciju, Igauniju, Lietuvu, Nīderlandi, Uzbekistānu, Ukrainu, Moldovu, Kirgizstānu, Izraēlu u.c.), celtniecības materiāliem un mēbelēm (eksports pieaudzis uz Zviedriju, Dāniju, Franciju, Lielbritāniju, Somiju, Islandi, Norvēģiju, Baltkrieviju, Kanādu, Beļģiju u.c.).

Raugoties valstu griezumā, pozitīvu preču eksporta gada pieaugumu ir ietekmējis eksporta kāpums gan uz tradicionālajiem partnervalstu tirgiem (Zviedriju, Vāciju, Krieviju, Lietuvu, Igauniju, Poliju, Lielbritāniju u.c.), gan uz netradicionāliem un tālākiem tirgiem, piemēram, Āzijas valstīm (Turciju, Ķīnu, Afganistānu, Azerbaidžānu, Kirgizstānu, Indiju, Dienvidkoreju u.c.), kā arī ASV un Kanādu.

Janvārī, tāpat kā pagājušā gada decembrī, vislielāko pozitīvo devumu preču importa pieaugumā gada griezumā sniedza "airBaltic" lidmašīnas "Bombardier CS300" iegāde. Kā liecina informāciju mediju telpā, marta beigās "airBaltic" plāno saņemt nākamo lidmašīnu, un līdz šā gada beigām aviokompānijas flotē būs kopumā astoņas šādas lidmašīnas, savukārt 2018. un 2019. gadā aviokompānija plāno saņemt vēl pa sešām lidmašīnām, tādējādi turpinot sniegt būtisku pienesumu preču importa pieaugumam arī turpmāk.

Neskatoties uz daudzu valstu iekšzemes un ģeopolitiskajiem sarežģījumiem, pēdējos mēnešos ziņas par globālās ekonomikas izaugsmi ir bijušas pozitīvas. Eiropas Savienība, neskatoties uz pieaugošo politisko nenoteiktību, uzrāda nodarbinātības un investīciju aktivizēšanos. ASV un Eiropas valstīs uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādītāji ir sasnieguši pēdējo gadu augstākos līmeņus.

Latvijas apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi janvārī gada griezumā pieauga, un pozitīvi, ka ražošanas kāpums joprojām saglabājās tieši lielākajās eksporta preču ražojošajās rūpniecības nozarēs, t.sk. kokapstrādē, gatavo metālizstrādājumu ražošanā un pārtikas rūpniecībā. Papildus tam kreditēšana Latvijā pamazām atdzīvojas un kopā ar savlaicīgu Eiropas fondu projektu apgūšanu šogad ir sagaidāma investīciju aktivitātes atjaunošanās, kas nepieciešama stabilai preču eksporta izaugsmei ilgtermiņā.

Pagājušajā gadā preču eksporta reālie apjomi pieauga, bet eksporta ienākumu pieaugumu kavēja galvenokārt globālo cenu kritums, līdz ar to cenu stabilizēšanās un ārējā pieprasījuma atjaunošanās ļauj nākotnē raudzīties pozitīvi un sagaidīt, ka šogad preču eksports augs straujāk nekā pagājušajā gadā, lai gan politiskie riski ārējā vidē joprojām ir būtiski.

APA: Pelēce, D. (2024, 25. apr.). Janvāris ārējā tirdzniecībā nes pozitīvas ziņas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3713
MLA: Pelēce, Daina. "Janvāris ārējā tirdzniecībā nes pozitīvas ziņas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3713>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up