13.11.2010.

Latvijas ekonomikas attīstības tendences un perspektīvākās nozares darba tirgū

Prezentācija Nodarbinātības Valsts aģentūras forumā.

Īss prezentācijas apraksts: Vairāki Latvijas ekonomiskie rādītāji uzrāda tautsaimniecības atveseļošanos – vai tā atspoguļojas arī darba tirgus norisēs? Bezdarba līmenis, lai arī samazinās, saglabājas augsts – gan vēsturiskā aspektā, gan starptautiskos salīdzinājumos, gan ņemot vērā arī plašāku skatījumu uz darba resursu noslogotības līmeni. Bezdarba līmeņa pieaugumu noteica gan cikliski faktori, sarūkot pieprasījumam, gan strukturāli faktori, it īpaši ņemot vērā iepriekš strauji pieaugošās būvniecības nozares korekciju. Par darbaspēka piedāvājuma un pieprasījuma neatbilstības palielināšanās iespēju jeb strukturālā bezdarba pieauguma risku liecina darba devēju aptauju dati, liels nodarbinātības samazinājums būvniecībā, krīzes periodā pieaugušais bezdarbnieku ar zemu izglītību, kvalifikāciju skaits, u.c. Noturīga ekonomiskā izaugsme kalpos par pamatu cikliskā bezdarba sarukumam, tomēr pastāv riski gan par ārējā pieprasījuma bremzēšanos (globālā izaugsme, citu valstu fiskālās konsolidācijas), gan Latvijas iekšzemes faktoriem (neskaidrība par fiskālās konsolidācijas pasākumiem; investoriem pievilcīgu vidi, u.c.). Strukturālā bezdarba palielināšanās novēršanai svarīga ir aktīvā darba tirgus politika, reformas izglītībā. 

APA: Bērziņa, S. (2021, 23. jul.). Latvijas ekonomikas attīstības tendences un perspektīvākās nozares darba tirgū. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/446
MLA: Bērziņa, Santa. "Latvijas ekonomikas attīstības tendences un perspektīvākās nozares darba tirgū" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.07.2021. <https://www.makroekonomika.lv/node/446>.

Līdzīgi raksti

Up