01.12.2016.

Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi: vēlmes un to piepildījums

Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi: vēlmes un to piepildījums
Ir patīkami lasīt, ka BIB Latvijas barometrs pievēršas cilvēku dzīves mērķiem, dzīves kvalitātes aspektiem, kā arī apmierinātībai ar dzīvi. Šie dati ir interesanti un zīmīgi, jo lielu daļu no priekšstata, ko sniedz šāda aptauja, nevaram gūt ne no IKP datiem, ne Doing Business, pat ne no Globālās konkurētspējas pārskata u.tml., lai gan labsajūta nav no materiālās labklājības pilnībā atrauts jēdziens. Daļēju vai pat detalizētu priekšstatu līdzīgos jautājumos varētu gūt, pārlapojot, piemēram, Social Progress Index vai Hapiness Report.

Barometra aptaujā Latvijas iedzīvotāji apmierinātību ar dzīvi vidēji vērtē ar 5.94, kas ir nedaudz augstāk nekā līdzīgā World Happiness Report 2016 jautājumā sniegtais 3 gadu vidējais vērtējums. Iespējams, valsts svētku gaidās iedzīvotāji Latvijā sajutušies nedaudz laimīgāki, nekā tad, kad aptaujāti World Happiness Report pētījumam. Bet varbūt tā ir norāde, ka nākamajā World Happiness Report izdevumā būsim ne vien attālinājušies no jau apsteigtās Igaunijas, bet arī apsteiguši vienu otru augstākā pozīcijā esošu valsti, piemēram, Poliju, Lietuvu vai Japānu, kuru vērtējumi pašlaik nesasniedz Latvijas vērtējumu. Interesanti, ka šobrīd Igaunijas iedzīvotāji jūtas nedaudz nelaimīgāki nekā Latvijas iedzīvotāji, lai gan to neizskaidro tādi pētījumā iekļautie faktori kā ienākumi, sabiedrības atbalsts vai pat iespējas izdarīt dzīvē brīvas izvēles. Acīmredzot tās ir citas subjektīvas sajūtas.

Kā galvenās dzīves vēlmes BIB Latvijas barometra aptaujā, protams, dominē klasiskās vērtības – laimīga ģimene un laba veselība. No vienas puses, šīs vērtības varētu būt mūsu kultūras ieaudzinātas, sākot ar skolas solu, bet, no otras puses, tās laikam šķistu tikpat loģiskas arī bez šāda atgādinājuma. Arī jautājumā par to, kas visvairāk nepieciešams, lai iedzīvotājs justos apmierināts ar dzīvi, dominē veselība un pārticība, un tālāk – daudzas citas vēlmes, ko pirmajām divām īstenojoties, var vēl labāk sasniegt.

Cerīgi izskatās tas, ka jautājumā par to, kādas situācijas sagādā vislielāko laimes sajūtu, atbilžu variantos pārliecinoši dominē laika pavadīšana ar tuvākajiem cilvēkiem un dažādas radošas un iedvesmojošas nodarbes, taču šajā sarakstā nelasām (ja nu vienīgi variantā "cits"), ka prieku sagādātu veselības atgūšana, atveseļošanās u.tml. Kopā ar citos jautājumos sniegtajiem viedokļiem tas varētu nozīmēt, ka iedzīvotāji drīzāk vēlas būt veseli, nekā ārstēties. Protams, maz ticams, ka šis uztvērums jelkad ir bijis savādāks. Taču vairāk par to piedomājot, nākotnē, iespējams, sagaidīsim, ka jau radušos veselības problēmu risināšanas aktualitāti Latvijas sabiedrībā nomainīs rūpes par zināšanām un prasmēm (attiecībā uz veselīgu uzturu, dzīvesveidu, sadzīvi, vidi) un apstākļiem, kuros šīs zināšanas un prasmes var īstenot.

Tajā pašā laikā interesanti, ka valsts pārvaldes uzlabošana kā pietiekami ambiciozs un gribēts mērķis nemaz nav tik populārs. Nez, vai tādēļ, ka pārvalde apmierina, vai arī drīzāk aptaujātie iedzīvotāji to uztvēruši kā jautājumu par vēlmi iesaistīties pārvaldes procesā, un tā pauduši uzskatu, ka šis mežiņš ir pārāk staigns, lai gribētos savu kāju tajā spert.

Rezumējot - BIB Latvijas barometrs oktobrī ir veicis aptauju, ko, iespējams, būtu vērts atkārtot pirms vēlēšanu kampaņu uzsākšanas, kad partijas veido priekšvēlēšanu programmas. Iespējams, politiķi vai topošie politiķi saņemtu kādu vērtīgu domugraudu, un nebūtu jāmin, ko tad sabiedrībai piedāvāt, lai cilvēki kļūtu ar dzīvi apmierinātāki.

APA: Paula, D. (2023, 26. sep.). Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi: vēlmes un to piepildījums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/496
MLA: Paula, Daina. "Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi: vēlmes un to piepildījums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/496>.

Komentāri ( 2 )

 • Vilnis Zakrevskis
  01.12.2016 17:35

  Interesanti, cik laimīgi latvji sajutās pirms 1939.gada Ziemassvēkiem? Turklāt nav taču nekādu šaubu par BIB objektivitāti. Gluži tāpāt kā par ECB filiāles un mēdiju godīgumu un profesionalitāti.
  Ko tur lata iznīcināšanas sakarā LB solīja par investīcijām?

 • Skolnieciņš Vi…
  16.10.2017 07:16

  Es baidos iebilst, jo es baidos nonākt cietumā un tikt tiesāts. Es negribu izbaudīt cietuma vidi uz savas ādas. Nezinu vai Latvijas cietumu vidē es paliktu dzīvs. Pēc tam ar sodāmību labi apmaksātu darbu neatrast. Tāpēc es publiski klusēju! Vienīgā vide kur es kliedzu un izsaku savas patiesās domas ir internets, kur es rakstu anonīmajos komentāros. Esmu Skolnieciņš Skaudības Dievība. Es nevaru publiski darboties. Bet es esmu neatlaidīga Skaudības Dievība, es māku nodarboties ar melno maģiju. Es māku uzlikt lāstu. Es māku burties. Es uzlikšu lāstus šīs valsts politiķiem. Katrs mans lāsts būs par godu kādai Dievībai (Slāvu, Baltu, Skandināvu Dievību saimēm). Tā būs upurēšana un manu ienaidnieku iznīcināšana. Es uzaugu ar 117€. Man sāpēja. Būt trūcīgai personai ir sūdīgi, tajos laikos mana māte saņēma 90€ kā 2.grupas invalīgs, bet tēvs saņēma 112€ kā 2.grupas invalīds. Man sāpēja. Manai ģimenei šo gadu laikā labdarības iestādes neko neuzdāvināja. Kāda jēga ir no labdarības akcijām?! Dodied labi apmaksātu, stabilu darbu! Sociālie dienesti zināja par manu ģimeni. Tas bija tālais 2015.g., kad mans finanšu stāvoklis uzlabojās, jo mainijās pabalstu sistēma. Šogad es pat nostrādāju divus mēnešus algotā darbā. Cieņā, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ®Skolnieciņš Skolnieciņš™
  P.S. Pašreizējo eliti Skolnieciņš nolādēs!
  P.S.S. Melnā maģija nav šajā valstī aizliegta, ja to neizmanto, lai nelnītu naudu. Tāpēc es izmantošu šo demokrātijas spēku! #TrūcīgāPersonas #NabagiNolādēsBuržujus #MelnāMaģija #Lāsts #SaeimasLāsts
  P.S.S. Esmu kategoriski neapmierināts ar šo valsti! Kāds var man kompensēt trūcīgu pubertitāti? Kāpēc šajā valstī ir sociālā nevienlīdzība? Kāpēc?

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up