29.11.2017.

Naudas rādītāji atgriežas pie mērenas izaugsmes

Naudas rādītāji atgriežas pie mērenas izaugsmes
Foto: Shutterstock

Izpaliekot septembrī vērojamo vienreizējo faktoru ietekmei, oktobrī naudas rādītāju dinamikā atjaunojās ierastās tendences. Kāpums bija vērojams gan banku piesaistītajiem uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumiem, gan uzņēmējiem un patēriņam izsniegtajiem kredītiem, līdz ar to uzlabojās arī atbilstošie gada pārmaiņu rādītāji.

Iekšzemes kredītportfeļa apjoms oktobrī palielinājās par 1.4%. Lauvas tiesu pieaugumā veidoja nebanku finanšu iestāžu kreditēšana, tomēr auga arī nefinanšu sabiedrību kredītportfelis un patēriņa kredīti mājsaimniecībām (abi par 0.4%).

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi oktobrī palielinājās par 2.0%. Tostarp nefinanšu uzņēmumu noguldījumi par 5.7% un mājsaimniecību noguldījumi par 0.8% (gada kāpuma temps attiecīgi 4.4% un 8.5%).

Noguldījumu kāpums noteica arī Latvijas devuma eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 palielināšanos (par 2.5%; gada pieauguma temps 2.8%). Eiro zonas rezidentu Latvijas kredītiestādēs veiktie noguldījumi uz nakti auga par 3.3% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu - par 0.4%, bet noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem saruka par 3.8%.

Mājsaimniecību noguldījumu un kredītu gada pārmaiņas (%)

Mājsaimniecību noguldījumu un kredītu gada pārmaiņas (%)
Avots: Latvijas Banka

 

Mājsaimniecību noguldījumu kāpums apstiprina jau ilgstoši vērojamo tendenci – gada kāpuma temps ir stabils un noguldījumu atlikums praktiski aug ik mēnesi. Tādēļ, ņemot vērā tautsaimniecības, tostarp darba tirgus attīstību, šī dinamika saglabāsies arī gada pēdējos mēnešos un arī 2018. gadā.

Mājsaimniecību kredītportfelim saglabājoties gandrīz nemainīgam un atsevišķos mēnešos jau pieaugot, gada pārmaiņu temps aizvien tuvojas nullei. Jau tuvāko mēnešu laikā varam gaidīt mājsaimniecību kreditēšanas pozitīvu izaugsmi gada skatījumā. To veicinās novembrī Saeimas pieņemtie grozījumi likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā". Tie paredz, ka Mājokļu atbalsta programmā finansējumu varēs saņemt arī pretendenti vecumā līdz 35 gadu vecumam, kas absolvējuši vidējo profesionālo vai augstākās izglītības iestādi.

Uzņēmēju kreditēšana gan atkopjas lēnāk nekā tika gaidīts, tomēr kopumā pozitīvāka virzība nākamgad gaidāma arī tajā, jo Eiropas Savienības struktūrfondu pieejamības kāpums, investīciju nepieciešamība ražošanas jaudu palielināšanai un valsts atbalsta instrumenti mazā biznesa kreditēšanai varētu dot noteiktu grūdienu arī šajā kreditēšanas jomā. Savukārt uzņēmēju noguldījumi turpinās būt svārstīgi, tomēr ar pozitīvu izaugsmi gada skatījumā.

APA: Purviņš, V. (2024, 28. mar.). Naudas rādītāji atgriežas pie mērenas izaugsmes. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3978
MLA: Purviņš, Vilnis. "Naudas rādītāji atgriežas pie mērenas izaugsmes" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3978>.

Restricted HTML

Up