28.03.2017.

Naudas rādītāju attīstība februārī stabila

Naudas rādītāju attīstība februārī stabila
Foto: Shutterstock
Februārī naudas rādītāju dinamika nemainījās. Mēreni audzis banku piesaistīto noguldījumu apjoms un nedaudz uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums. Tā rezultātā galveno naudas rādītāju gada pārmaiņu tempa rādītāji joprojām atrodas pozitīvajā sektorā.

Iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums februārī palielinājās par 0.1%, bet mājsaimniecībām izsniegto – samazinājās par 0.2%, savukārt kopējais iekšzemes kredītu apjoms praktiski nemainījās. Nemainīgs (3.8%) saglabājās arī iekšzemes kredītu gada pieauguma temps, lai gan tas uzlabojās gan nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem (līdz 2.8%), gan mājsaimniecībām izsniegtajiem kredītiem (līdz –1.3%). No jauna izsniegto kredītu (neskaitot pārskatītos kredītus) apjoms februārī par 14.6% pārsniedza (t.sk. mājsaimniecībām izsniegto – par 10.3%) iepriekšējā gada atbilstošā mēneša rādītājus.

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi februārī palielinājās par 1.5%, bet to gada kāpuma temps veidoja 4.7%. Nefinanšu uzņēmumu noguldījumi pieauga par 1.9% (gada pieauguma temps 7.5%) un mājsaimniecību noguldījumi - par 0.6% (gada pieauguma temps 8.5%). Pēc vairāku mēnešu samazinājuma atkal pieauga arī nebanku finanšu iestāžu noguldījumi.

Augot noguldījumiem, februārī palielinājās arī Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 (par 1.4%; gada pieauguma temps 4.9%). Eiro zonas rezidentu Latvijas kredītiestādēs veiktie noguldījumi uz nakti pieauga par 2.8%, un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu - par 0.9%, bet noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem saruka par 5.9%.

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)
Avots: Latvijas Banka

 

Pozitīvās tendences globālajā ekonomikā turpinās, arī privātais un sabiedriskais patēriņš veicina Latvijas tautsaimniecības izaugsmes nostiprināšanos, tāpēc šogad gaidāma mērena noguldījumu pieauguma turpināšanās. Ekonomiku arī šogad balstīs kreditēšanas izaugsme.  Banku gatavība kreditēt apvienojas ar uzņēmēju un mājsaimniecību pozitīvajām nākotnes gaidām un investīciju nepieciešamībā balstīto vēlmi, kā arī vajadzību aizņemties.

APA: Purviņš, V. (2023, 04. oct.). Naudas rādītāju attīstība februārī stabila. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3728
MLA: Purviņš, Vilnis. "Naudas rādītāju attīstība februārī stabila" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/3728>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up