08.11.2009.

Par S&P reitingu

"Standard &Poor's" veiktais kredītreitinga pazeminājums un tās nākotnes vērtējums vēlreiz pierāda to, cik svarīga šobrīd ir stabilitāte valstī. Mērķtiecīguma trūkums stabilizācijas programmas īstenošanā, kas būtu jābalsta uz strukturālajām reformām, un politiskās stabilitātes šūpošana aizvien vairāk samazina gan investoru, gan kredītreitingu aģentūru ticību Latvijai, kas diemžēl atspoguļojas kredītreitingu samazinājumā. Jau iepriekš skaidri redzējām, ka neuzticība valstij ne tikai ietekmē valdības iespējas veikt aizņemšanos kapitāla tirgos budžeta deficīta segšanai, bet tas atstāj būtisku negatīvu ietekmi arī uz privāto uzņēmējdarbību, pastiprinot ekonomikas kritumu. Tādēļ šobrīd izšķirīga ir valdības vienotība un politiskā griba reformu veikšanā un 2010. gada budžeta veidošanā. Tā arī ļautu bez aizķeršanās saņemt turpmāku starptautisko palīdzību, ar ko mazināt budžeta samazināšanas šokus un negatīvo vērtējumu, līdz tautsaimniecības aktivitāte pakāpeniski atjaunosies.

Par tālākām prognozēm S&P runā savā negatīvajā nākotnes izredžu vērtējumā - ja uzticība ar darbiem netiks atjaunota, tad reitings turpinās krist. Var diskutēt par to, cik liela nozīme ir tam, vai reitings spekulatīvajā līmenī ir pakāpi augstāks vai zemāks, tomēr ir skaidrs, ka labāk būt teicamniekam, nevis viduvējībai - pat ja esi atpalicēju grupā. Esot visaugstākajā spekulatīvā līmeņa reitingā, varbūtība saprātīgā laikā iekļūt atpakaļ investīciju līmenī ir daudz lielāka, līdz ar to arī valsts ir pievilcīgāka investoru acīs, nekā valsts ar kaut vai tikai vienu pakāpi zemāku reitingu. Turklāt apstākļos, kad Latvija tāpat ir pasaules uzmanības centrā, jebkuras papildu negatīvas ziņas grauj uzticību mūsu valstij, un reitingu samazinājums ir tā ziņa, kas daudziem var likt izvērtēt turpmākās sadarbības iespējas ar šādu valsti.

Ir skaidrs, ka atgūt uzticību un pakāpties atpakaļ uz investīciju līmeni no zemākas pozīcijas būs ilgāks process. Bez investīciju līmeņa sasniegšanas nebūs iespējama Latvijas valsts normāla aizņemšanās starptautiskajos finanšu tirgos, tas kaitēs arī esošajiem uzņēmumiem un jaunu investoru ienākšanai, tiklīdz pasaule sāks atgūties no krīzes.

APA: Rutkaste, U. (2023, 29. nov.). Par S&P reitingu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1476
MLA: Rutkaste, Uldis. "Par S&P reitingu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 29.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1476>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up