13.05.2004.

Eiro ieviešanas ietekme uz Latvijas tautsaimniecību

2/2004

Kopsavilkums
Aizvadītajos 10 gados Latvijas makroekonomiskā struktūra un finanšu sistēma nozīmīgi mainījusies, un līdz šim gūtā pieredze apstiprina pieņēmumu, ka tautsaimniecība ir spējīga efektīvi pielāgoties ārējās vides pārmaiņām. Aprēķini, kas pamatojas uz gravitācijas modeļa analīzi, liecina, ka ilgtermiņā Latvijas IKP varētu būt līdz pat 19% augstāks nekā tad, ja Latvija hipotētiski saglabātu nacionālo valūtu. Vairāki nacionālās struktūras attīstības rādītāji (IKP sektoru strukturālās pārmaiņas, ārējās tirdzniecības strukturālās pārmaiņas tirdzniecības partneru un galveno preču grupu dalījumā u.c.) un ekonomiskās attīstības cikla svārstīguma analīze liecina, ka reālās konverģences ziņā Latvija bieži vien ievērojami atšķiras no eiro zonas nozīmīgākajām valstīm un tikai dažos gadījumos Latvijas attiecīgie rādītāji ir tuvu citu perifērisko eiro zonas valstu rādītājiem. Tomēr tas nenozīmē, ka, ieviešot eiro, asimetrisko šoku ietekme un periodiskums Latvijā palielināsies.

Atslēgvārdi: eiro zonas paplašināšanās, eiro ieviešana, konverģence, Māstrihta, ES

JEL klasifikācija: E42, E58, F33, F42

APA: Bitāns, M., Kaužēns, E. (2024, 17. apr.). Eiro ieviešanas ietekme uz Latvijas tautsaimniecību. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/740
MLA: Bitāns, Mārtiņš. Kaužēns, Egils. "Eiro ieviešanas ietekme uz Latvijas tautsaimniecību" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 17.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/740>.
Up