05.12.2023.

Neizmantojamo aktīvu riski ražošanas ķēdēs un to ekonomiskā ietekme eirozonā

Pētījums 6/2023

Ilustratīvs attēls vāks
Foto: Latvijas Banka

Visefektīvākais veids klimata pārmaiņu apkarošanai ir ražošanas procesu dekarbonizācija. Tomēr dekarbonizācija nav bez ekonomiska rakstura blaknēm. Viena no tām ir uzņēmumu aktīvu produktīvās kapacitātes krišanās, kas ietekmē ne tikai nozares ar augstu izmešu apjomu, bet arī – caur tirdzniecības saitēm – pārējās nozarēs. Šajā pētījumā izstrādāts daudznozaru neokeinsiskais modelis ar diviem fiziskā kapitāla veidiem (brūnais un zaļais) un ielaides un izlaides saiknēm starp nozarēm, lai pētītu kapitāla produktīvās kapacitātes krišanās ekonomisko ietekmi. Pētījumā ilustrēts, kā dažādi politikas instrumenti, t. sk. oglekļa nodoklis, t. s. brūno investīciju nodoklis u. c., kas palīdz samazināt izmešu apjomu, ietekmē kapitāla produktīvo kapacitāti un ekonomisko aktivitāti kopumā.
 

APA: Grüning, P., Kantur, Z. (2024, 22. jul.). Neizmantojamo aktīvu riski ražošanas ķēdēs un to ekonomiskā ietekme eirozonā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6198
MLA: Grüning, Patrick. Kantur, Zeynep. "Neizmantojamo aktīvu riski ražošanas ķēdēs un to ekonomiskā ietekme eirozonā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6198>.
Up