05.02.2018.

Rūpniecība turpina demonstrēt dinamisku attīstību

Rūpniecība turpina demonstrēt dinamisku attīstību
Foto: Shutterstock
Apstrādes rūpniecības dinamisko attīstību 2017. gadā nodrošināja gan ārējā pieprasījuma palielināšanās, gan iekšzemes aktivitāte, īpaši būvniecība un privātā patēriņa spēcināšanās.

Augsti izaugsmes tempi saglabājās arī gada nogalē. Rūpnieki ir kļuvuši arvien optimistiskāk noskaņoti gan par pieprasījuma kāpumu, gan jauniem pasūtījumiem. Tomēr vienlaikus turpina pieaugt problēmas ar darbaspēka trūkumu, arī ražošanas jaudu noslodze sasniedz arvien jaunus rekordus, tā signalizējot arī par investīciju nepieciešamību.

Vairākas apakšnozares jau kopš 2016. gada nogales demonstrēja strauju izaugsmi, tādējādi varēja gaidīt šo nozaru devuma samazinājumu. Tomēr, neraugoties uz jau sasniegto augsto bāzi, 2017.gada 4. ceturksnī apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieauguma tempi turpināja saglabāties augsti (7.7 % g/g; 2.1% c/c). Dažas no apakšnozarēm (piemēram, dzērienu, nemetālisko minerālu izstrādājumu, elektrisko iekārtu, automobiļu un to detaļu ražošana) 4. ceturksnī atkārtoti demonstrēja strauju kāpumu. Ražošanas apjomi strauji auguši arī apģērbu un ķīmisko produktu, kā arī ar būvniecības aktivitāti saistīto preču nozarēs (nozīmīgs devums jau minētajiem būvmateriāliem, kā arī gatavajiem metālizstrādājumiem).

Straujāks vai mērenāks ražošanas apjomu kāpums 4. ceturksnī bija vērojams gandrīz visās apakšnozarēs. Tas liecina, ka rūpniecības izaugsmi joprojām uztur gan eksportētāju veiksmīga darbība, gan  iekšzemes aktivitāte. Turklāt pēdējā laikā strauji augošo būvniecības nozares darbību gada nogalē stimulēja arī darbiem salīdzinoši labvēlīgi laika apstākļi.

Uzņēmēju aptaujas liecina, ka rūpnieku noskaņojums pēdējos mēnešos (2017. gada  decembrī un 2018. gada janvārī) sasniedzis pozitīvāko novērtējumu kopš 2007. gada. Uzlabojies gan kopējais, gan eksporta pasūtījumu vērtējums.

Rūpnieki ir optimistiski noskaņoti par ražošanas apjomu prognozēm un produkcijas pārdošanas cenām, vairākums aptaujāto uzskata arī, ka viņu darbībai patlaban nekādu šķēršļu nav. Līdz ar to gaidāms, ka apstrādes rūpniecības izaugsme turpināsies.

Vienlaikus tik augstus izaugsmes tempus kā 2017. gadā kopumā būs grūti noturēt un tie pakāpeniski saruks. Straujāku attīstību ierobežos problēmas ar darbaspēka trūkumu. Arī jaudu noslodze 2018. gada 1.ceturksnī ir sasniegusi jaunu rekordu, turklāt nu jau šis vēsturiski augstākais līmenis ir vērojams daudzās apakšnozarēs – apģērbu, koksnes, poligrāfisko materiālu, farmaceitisko preparātu, gatavo metālizstrādājumu, automobiļu un to detaļu ražošanā.

Augstie noslodzes rādītāji signalizē, ka tālākai izaugsmei nepieciešami jauni ieguldījumi, kas arī lielā mērā noteiks turpmākās attīstības potenciālu.

 

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2017. g. 4. cet., % pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu, kalendāri izlīdzināti dati (izlaides svari, %)

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2017. g. 4. cet., % pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu, kalendāri izlīdzināti dati (izlaides svari., %)
Avots: Centrālā statistikas pārvalde

 


Rūpniekus ierobežojošie faktori (%)

Rūpniekus ierobežojošie faktori (%)

Avots: Eiropas Komisija, Centrālā statistikas pārvalde

 

Ražošanas jaudu noslodze apstrādes rūpniecības apakšnozarēs 2018. g. 1. cet. un tās variācija kopš 2014. g., % (izlaides svari., %)

Ražošanas jaudu noslodze apstrādes rūpniecības apakšnozarēs 2018. g. 1. cet. un tās variācija kopš 2014. g., % (izlaides svari., %)
Avots: Eiropas Komisija, Centrālā statistikas pārvalde

 

APA: Puķe, A. (2024, 26. apr.). Rūpniecība turpina demonstrēt dinamisku attīstību. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4044
MLA: Puķe, Agnese. "Rūpniecība turpina demonstrēt dinamisku attīstību" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4044>.

Restricted HTML

Up