24.07.2019.

Turpinās stabils mājsaimniecību noguldījumu kāpums

Turpinās stabils mājsaimniecību noguldījumu kāpums
Foto: Shutterstock

Jūnija dati vēlreiz apliecināja nodarbinātajiem jau ilgāku laiku labvēlīgās darba tirgus situācijas iespaidu uz mājsaimniecību uzkrājumiem bankās. Mājsaimniecību noguldījumi mēneša laikā pieauga par 67 milj. eiro (straujākais mēneša kāpums šogad), nosakot arī kopējā iekšzemes noguldījumu atlikuma kāpumu – iekšzemes noguldījumu gada pieauguma temps sasniedza 7.3%. Savukārt iekšzemes kredītportfelis svārstīgās uzņēmumu kreditēšanas ietekmē jūnijā nedaudz saruka.

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi jūnijā pieauga par 0.7%, tostarp mājsaimniecību noguldījumi – par 0.9%, bet uzņēmumu noguldījumi – par 0.4%. Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 pieauga par 0.6%, augot gan eiro zonas rezidentu Latvijas monetārajās finanšu iestādēs veiktajiem noguldījumiem uz nakti, gan arī noguldījumiem ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem un ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu (M3 gada kāpuma temps jūnijā pieauga līdz 14.5%; noguldījumu gada pieaugums bija attiecīgi 16.8%, 9.6% un 1.1%).

Jūnijā, augot mājsaimniecībām (mājokļa par 0.3%, patēriņa par 0.5%), bet sarūkot nefinanšu sabiedrībām (par 1.3%) izsniegto kredītu atlikumam, iekšzemes kredītportfeļa gada pieauguma temps, izslēdzot banku sektora strukturālo pārmaiņu ietekmi, veidoja +2.6%. Nefinanšu sabiedrībām izsniegto kredītu gada pieaugums sasniedza +3.7%, bet mājsaimniecībām izsniegto +0.9%.

Izsniegto iekšzemes kredītu un piesaistīto noguldījumu gada pārmaiņas (%)

Izsniegto iekšzemes kredītu un piesaistīto noguldījumu gada pārmaiņas
Avots: Latvijas Banka

* Salīdzināšanas nolūkos izņemti vienreizējie efekti, kas saistīti ar strukturālajām pārmaiņām Latvijas banku sektorā.

Lai gan tautsaimniecības izaugsme tuvākajā nākotnē varētu pakāpeniski palēnināties, būtiskas pārmaiņas noguldījumu dinamikā nav gaidāmas. Piesardzīgāk lūkojoties nākotnē, uzkrājumus turpinās palielināt gan mājsaimniecības, gan uzņēmēji.

APA: Purviņš, V. (2023, 04. oct.). Turpinās stabils mājsaimniecību noguldījumu kāpums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4528
MLA: Purviņš, Vilnis. "Turpinās stabils mājsaimniecību noguldījumu kāpums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/4528>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up