26.09.2014.

Vērojama neliela kreditēšanas izaugsme

Aizvien biežāk masu saziņas līdzekļos rodamās ziņas par aizdevumiem dažādu projektu attīstībai augustā radušas arī skaitlisku atspoguļojumu. Uzņēmumiem izsniegto kredītu portfelis mēneša laikā pieaudzis par 0.8%, kas ir straujākais mēneša kāpums pēdējo divu gadu laikā. Savukārt jau trešo mēnesi pēc kārtas palielinājies kopējais banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu apjoms.

Uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumi augustā palielinājās par 0.9%, iekšzemes noguldījumu gada kāpuma tempam veidojot 10.4%. Mēreni auga gan mājsaimniecību (par 0.5%; gada pieauguma temps augustā 13.1%), gan uzņēmumu (par 1.4%; gada pieauguma temps 7.3%) noguldījumi.

Pievēršoties Latvijas devuma pārmaiņām eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3, eiro zonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs augustā palielinājās par 2.8% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu – par 0.3%, bet noguldījumi ar noteikto termiņu līdz 2 gadiem saruka par 3.7%. Līdz ar to, praktiski nemainoties skaidrās naudas daudzumam apgrozībā, kopējā Latvijas ietekme uz eiro zonas naudas piedāvājumu bija pozitīva.

Banku kopējais iekšzemes kredītportfelis augustā palielinājās par 0.2%, kredītu gada samazinājuma tempam uzlabojoties līdz 6.6%. Augot gan nefinanšu uzņēmumiem, gan - jau sesto mēnesi pēc kārtas - finanšu starpniecības uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem un tikai nedaudz sarūkot mājsaimniecību kredītportfelim, kredītu kopējais atlikums augustā pieauga pirmo reizi kopš pērnā gada novembra. Arī mājsaimniecību kreditēšanas ietvaros saruka tikai mājokļa kredītu atlikums, bet otro mēnesi pēc kārta auga patēriņa kreditēšana. Kredītu gada samazinājuma tempa rādītājs uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem augustā bija 5.0% un mājsaimniecībām izsniegtajiem kredītiem 8.5%.

Attēls. Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas 08.2014 (%)

Avots: Latvijas Banka

Tā kā riski ārējos tirgos saglabājas un strauja Latvijas tautsaimniecības izaugsme tuvākajā laikā nav gaidāma, līdzekļu uzkrājumus bankās varētu palielināt vēlēšanās veidot drošības uzkrājumu rezervi, tādēļ arī kopējais noguldījumu līmenis bankās turpinās pakāpeniski pieaugt. Pozitīvie kreditēšanas rādītāji augustā gan vēl nesola pāreju uz būtisku kreditēšanas aktivizēšanos, tomēr pakāpeniska kredītu gada samazinājuma tempa uzlabošanās turpināsies. Kā atzina nule Latvijas Bankā notikušo "Ekspertu sarunu" dalībnieki, ir vairāki faktori, kas kreditēšanas attīstību Latvijā bremzē. Savukārt kreditēšanas atkopšanos eiro zonas mērogā kopumā veicinās Eiropas Centrālās bankas uz kreditēšanas atjaunošanos vērstie lēmumi. 

APA: Purviņš, V. (2023, 22. sep.). Vērojama neliela kreditēšanas izaugsme. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/965
MLA: Purviņš, Vilnis. "Vērojama neliela kreditēšanas izaugsme" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/965>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up