08.07.2010.

65% preču un pakalpojumu cenas jūnijā joprojām zemākas nekā pirms gada

Jūnijā patēriņa cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pieauga - kopējais cenu līmenis jeb patēriņa cenu indekss (PCI) bija par 0.4% lielāks nekā pirms mēneša. Gada deflācija turpināja strauji mazināties un sasniedza 1.4%. Tomēr joprojām lielākajai daļai preču un pakalpojumu, t.i., 65% no kopējā patēriņa groza, cenas bija zemākas nekā pirms gada. Gada laikā īpaši mazinājušās cenas neregulējamiem pakalpojumiem, pārtikas precēm un apģērbiem, kas lielākoties turpina mazināties arī pret iepriekšējo mēnesi. Arī dabasgāzes tarifi bija par gandrīz 30% zemāki nekā pirms gada, taču jau nākamajā mēnesī gaidāms to kāpums.

Pretēji cenu kritumam darbojas arēji faktori. Proti, kāpj energoresursu cenas, un tādējādi arī aug ražošanas izmaksas. Joprojām kāpjot dabasgāzes tirdzniecības cenai, pieauga siltumenerģijas tarifi, kas paaugstināja PCI par 0.3 procentu punktiem. Siltumenerģijas tarifi bija jau par 27% augstāki nekā iepriekšējās apkures sezonas beigās - šī gada martā. Tomēr pēdējo mēnešu laikā novērojama naftas cenu kāpuma stabilizēšanās, turklāt bremzējies arī eiro kursa kritums, kas sadārdzināja par ASV dolāriem iepērkamo naftas produktu cenu. Tādējādi noslēdzies šī gada sākumā novērotais straujais degvielas cenu kāpums.

Privāto patēriņu Latvijā joprojām nosaka augstais bezdarba līmenis, darba samaksas kritums un iedzīvotāju piesardzība pirkumos, un tas attīstās nevienmērīgi. Šādas tendences joprojām mazina neregulējamo pakalpojumu un atsevišķu pārtikas produktu cenas, tomēr kāpušās ražošanas izmaksas šo kritumu padara ievērojami lēnāku. Cenas apģērbiem un apaviem lielākoties mazinājušās atlaižu dēļ.

Pēc a/s "Latvijas Gāze" prognozēm, jūlijā gaidāms nozīmīgs dabasgāzes tarifu kāpums, kas palielinās nākamā mēneša inflāciju par aptuveni 0.2 procentu punktiem. Dabasgāzes tirdzniecības cenas stabilizēšanās tiek prognozēta šī gada otrajā pusē, kas piebremzētu arī siltumenerģijas tarifu kāpumu. Tādējādi sagaidāms, ka energoresursu cenu kāpums, kas ietvertu gan degvielas cenu pieaugumu gada sākumā, gan regulējamo energoresursu, īpaši siltumenerģijas, tarifu kāpumu, mazinās šī gada deflāciju par veselu procenta punktu.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). 65% preču un pakalpojumu cenas jūnijā joprojām zemākas nekā pirms gada. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1388
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "65% preču un pakalpojumu cenas jūnijā joprojām zemākas nekā pirms gada" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1388>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up