04.02.2019.

Apstrādes rūpniecībā gaidāma konkurences saasināšanās eksporta tirgos

Apstrādes rūpniecībā gaidāma konkurences saasināšanās eksporta tirgos
Foto: Shutterstock

2018. gada 1. pusgadā galvenais apstrādes rūpniecības izaugsmes šķērslis bija vāja piedāvājuma puses kapacitāte – nepietiekamas investīcijas, trūkstošas darba rokas, kas ierobežoja straujāku ražošanas apjomu pieaugumu. 2. pusgadā iezīmējās lielāka nenoteiktība ārējos tirgos, bremzējoties vairāku eiro zonas valstu tautsaimniecību attīstībai, kas liek domāt par gaidāmo konkurences saasināšanos cīņā par noietu šajos eksporta tirgos.

Lai gan aug bažas par ārējā pieprasījuma noturību, tomēr 2018. gada nogalē tās vēl tieši ražošanas apjomus neietekmēja, ņemot vērā, ka liela daļa pasūtījumu top uz iepriekšēju līgumu pamata. Turklāt pieprasījumu uztur arī vietējais tirgus. Tādējādi apstrādes rūpniecība pērn gada nogalē ir pat uzrādījusi samērā labu sniegumu. Atšķirībā no iepriekšējiem ceturkšņiem, kad rezultāts bija vājāks, nekā gaidīts, – 4. ceturksnī apstrādes rūpniecības izlaide auga samērā strauji – 2.4% pieaugums salīdzinājumā ar 3. ceturksni. Savukārt salīdzinājumā ar pērnā gada atbilstošo periodu izlaide pieauga par 4.3%.

Pieprasījuma un piedāvājuma faktoru nozīmīgums apakšnozaru dalījumā ir ļoti atšķirīgs. Piemēram, daudzi mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumi iepriekš nespēja saražot tik daudz, cik tika pieprasīts ārējos tirgos, galvenokārt darbinieku trūkuma dēļ. Šie uzņēmumi tāpēc ārējā pieprasījuma samazināšanos vismaz sākotnēji tik asi nesajutīs. Savukārt pārtikas (īpaši piena) pārstrādē galvenās problēmas saistās ar produkcijas noietu un samērā agresīvu cīņu par tirgu, īpaši par Latvijas tirdzniecības tīkliem, kas mudina vairāk pievērsties eksporta tirgiem. Turklāt pārtikas pārstrādātājiem papildu izaicinājums varētu būt izmaksu kāpums - tas vairāk attiecas uz tiem, kam nepieciešami graudi, kuriem cenas pagājušā gada sausuma apstākļos ir krietni augušas zemākas ražas dēļ.

Kopumā 2018. gadā apstrādes rūpniecība augusi par 3.4%, kas ir būtiski zemāks izaugsmes temps nekā 2017.gadā (8.2%). Arī 2019. gadā prognozējams salīdzinoši mērens kāpums aptuveni 3% apmērā.

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi 2018. gada 4. cet., g/g, % (izlaides svari., %)

Apstrādes rūpniecības apakšnozaru produkcijas apjoma indeksi
Avots: Centrālā statistikas pārvalde

 

APA: Puķe, A. (2024, 26. apr.). Apstrādes rūpniecībā gaidāma konkurences saasināšanās eksporta tirgos. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4406
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecībā gaidāma konkurences saasināšanās eksporta tirgos" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4406>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up