25.05.2010.

Ārējie faktori turpina noteikt ražotāju cenu kāpumu

Neskatoties uz joprojām vājo pieprasījuma līmeni iekšzemē, turpinoties cenu kāpumam pasaulē, ražotāju cenas aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi turpināja pieaugt jau piekto mēnesi pēc kārtas, un tās bija par 2.2% augstākas. Arī gada laikā ražotāju cenu līmenis pirmo reizi kopš pērnā gada marta ir pozitīvs - pieaudzis par 0.5%.

Gada kāpumu veidoja straujš eksportētās produkcijas cenu pieaugums, kuru ietekmēja gan ārējā pieprasījuma atkopšanās, kā ietekmē uzņēmumi spēja savu produkciju piedāvāt tirgū par augstāku cenu, gan arī resursu sadārdzināšanās. Eksportētās produkcijas cenas bija jau par 7.3% augstākas nekā pirms gada. Ņemot vērā darbaspēka izmaksu kritumu un zemo pieprasījumu vietējā tirgū, te pārdoto preču ražotāju cenas joprojām bija zem iepriekšējā gada līmeņa. Tomēr, pasaules energoresursu un pārtikas cenu kāpuma ietekmē kāpjot ražotāju izmaksām aprīlī, cenu kritums strauji mazinājies arī iekšzemē ražotajai produkcijai. Šo kritumu nozīmīgi mazināja dabasgāzes tarifi, kas uzrādījuši nozīmīgu lēcienu. Energoresursu ražošana sadārdzinājās par 7.1% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi un veidoja lielāko daļu (1.5 procentu punktus) no kopējā mēneša cenu kāpuma.

Ņemot vērā to, ka dabas resursu sadārdzinājums cenu kāpumu izraisījis visur pasaulē, joprojām krītošo darbaspēka izmaksu ietekmē cenu kāpums Latvijā ir zemāks nekā tās tirdzniecības partnervalstīs, tādējādi uzņēmumu konkurētspēja ārējos tirgos turpināja uzlaboties. Reālā efektīvā kursa, kurš aprēķināts izmantojot ražotāju cenu indeksu, kritums turpināja palielināties un februārī tas bija jau par -9.3% zemāks nekā pirms gada. Konkurētspējas uzlabošanās atspoguļojas arī stabili augošajos eksporta rādītājos.

Sagaidāms, ka arī turpmāk šie paši faktori turpinās ietekmēt ražotāju cenu pārmaiņas, tomēr tuvākajā laikā vairs nav gaidāms tik straujš energoresursu tarifu kāpums iekšzemē kā aprīlī. Nozīmīgākie cenu attīstības riski saistās ar nedrošību par ārējā pieprasījuma atkopšanos, īpaši eiro zonā.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Ārējie faktori turpina noteikt ražotāju cenu kāpumu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1403
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ārējie faktori turpina noteikt ražotāju cenu kāpumu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1403>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up