09.09.2013.

Arī augustā patēriņa cenas sarūk sezonas ietekmē

Augustā patēriņa cenu mēneša samazinājums par 0.8% uzskatāms par sezonālu, jo, tirdzniecībā nonākot nu jau lielākajai daļai jaunās sezonas dārzeņu, cenas šajā pārtikas grupā saruka. Tāpat arī aktīvi norisinājās vasaras apavu izpārdošanas. Vienlaikus gan sadārdzinājās degviela, jo naftas cenu pakāpenisks pieaugums pasaules tirgū līdz ar neatrisināto politisko konfliktu Sīrijā saglabājās. Gada laikā augustā reģistrēts cenu samazinājums par 0.2%, jo dārzeņu cenu sezonālais kritums bija ievērojami lielāks nekā pērn augustā, tāpat turpinājās telekomunikāciju pakalpojumu cenu samazināšanās. Tomēr lielākā ietekme uz gada inflācijas sarukumu bija siltumenerģijas cenām.

Pretēji pārtikas cenu tendencei pasaulē un neskatoties uz to, ka arī Latvijā samazinās graudaugu iepirkuma cenas, mūsu tirgū pieauga vairāku apstrādātās pārtikas preču, tai skaitā maizes un labības produktu patēriņa cenas. Gaļas un labības izstrādājumu cenām bija būtiska loma arī gada inflācijas veidošanā – šie komponenti nedaudz palielināja pamatinflāciju, liecinot par pirktspējas kāpumu. Par pirktspējas pieaugumu liecina arī mēneša laikā pieaugušās transportlīdzekļu cenas, kam ilgstoši bija vērojams kritums.

Patēriņa cenas visvairāk ietekmējošo resursu un izejvielu (energoresursu, lauksaimniecības un pārtikas preču) cenām pasaules tirgū šobrīd ir pretēja dinamika, kopumā atstājot gandrīz neitrālu ietekmi uz Latvijas inflāciju, tomēr, globālajā tirgū saglabājoties energoresursu cenu riskam, arī pārtikas un lauksaimniecības preču cenas var pieaugt izmaksu dēļ.

Attēls. Pārtikas un energoresursu cenu dinamika pasaulē

Pārtikas un energoresursu cenu dinamika pasaulē

Avots: FAO, Reuters

Tuvākajos periodos inflācijas riski galvenokārt izriet no ārējiem faktoriem (energoresursu cenām). No iekšzemes faktoriem tuvākajos mēnešos būtiska loma varētu būt uzņēmumu cenu veidošanas politikai, tomēr 2013. gadā inflācija varētu saglabāties kā zemākā reģistrētā gada vidējā inflācija pozitīvas izaugsmes apstākļos. 

APA: Paula, D. (2023, 25. sep.). Arī augustā patēriņa cenas sarūk sezonas ietekmē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1043
MLA: Paula, Daina. "Arī augustā patēriņa cenas sarūk sezonas ietekmē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1043>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up